דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוח אשך טמיר

ניתוח אשך טמיר

אשך טמיר (Orchydopexy) הוא אשך המצוי מעל שק האשכים במקום שיהיה בתוכו. מדובר במחלה שכיחה אשר כ-2% מן היילודים הזכרים סובלים ממנה.
יש להיות מודעים לחשיבות הטיפול באשך טמיר, מפאת ההשלכות האפשריות של הזנחת מצב זה.  לדוגמא: באשך טמיר יכולה להיות בעיה של יצור זרע תקין בעתיד. כמו כן, ידוע שהסיכוי להתפתחות סרטן האשך באשך טמיר גבוה בהשוואה לאשך תקין.  

גילוי אשך טמיר


בתקופת ההיריון נמצא האשך של העובר בבטנו והוא מתחיל לרדת אל תוך שק האשכים במהלך השבוע ה-28. מקובל לחשוב שהירידה של האשך אל תוך שק האשכים מתרחשת בהשפעת ההורמון הגברי טסטוסטרון (Testosterone) .
אם בבדיקה לאחר לידה האשך לא נמצא בשק האשכים אלא באזור המפשעה, אין צורך לנקוט בצעדים כלשהם, אלא רק להיות במעקב של רופא ילדים או משפחה. הסיכוי לירידה עצמאית של  אשך אל תוך שק אשכים במהלך ששת חודשי החיים הראשונים הוא גבוה ומגיע ל-80%. רמת הטסטוסטרון של יילודים עד גיל 6 חודשים גבוהה, ולאחר מכן יורדת רמה זו. כמעט שאין סיכוי לירידה עצמאית של אשך אל תוך שק האשכים לאחר גיל חצי שנה.
בגיל חצי שנה, על הוריו של ילד עם אבחנה של אשך טמיר להביאו לביקורת אצל אורולוג ילדים. אם בבדיקה ניתן למשש אשך בשק האשכים או לחילופין אם הוא יורד לשק האשכים בזמן הבדיקה של הרופא - אין צורך בניתוח. אם האשך נמוש בבדיקה במפשעה ולא יורד לשק בזמן הבדיקה, על הילד לעבור ניתוח להורדת האשך לתוך שק האשכים וקיבועו.
 עיכוב בביצוע ניתוח להורדת אשך טמיר לשק האשכים עלול להביא לסיבוכים, כגון האטה בהתפתחות האשך, כך שייווצר אשך טמיר קטן בהשוואה לאשך השני שנמצא בשק האשכים.  
הורדת אשך אל תוך שק האשכים תאפשר בדיקה גופנית של האשכים ללא הקבלה בעתיד ותאפשר גילוי מוקדם של כל שינוי באשך וטיפול מיידי במקרה הצורך.

ניתוח להורדת אשך טמיר לתוך שק האשכים


כאמור, במידה שבגיל 6 חודשים ויותר נמצא בבדיקה שהאשך מצוי באזור המפשעה, על הילד לעבור ניתוח להורדת האשך אל תוך שק האשכים.
במידה שהוחלט על ביצוע ניתוח, הילד יעבור ניתוח בהרדמה כללית במסגרת של אשפוז יום. הניתוח מבוצע דרך חתך של 2 ס"מ באזור המפשעה. במהלך הניתוח מופרד האשך בזהירות מרבית, תוך שמירה על דרכי הזרע וכלי הדם של האשך. לאחר מכן האשך מורד אל תוך שק האשכים. כדי למנוע את חזרת האשך אל תוך המפשעה הוא מונח ומקובע במעין כיס בתוך שק האשכים, אשר נבנה מרקמת הדופן של שק האשכים.
בתום הניתוח, החתך במפשעה נסגר בעזרת דבק אשר מאפשר להגיע לתוצאות קוסמטיות מצביעות רצון. הילד רשאי לחזור לפעילות הרגילה שלו לאחר ימים ספורים. ניתן להרטיב את האזור כבר למחרת הניתוח. אפשר להסיר את הפלסטר/תחבושת לאחר 5 ימים אם נשר עצמאית לאחר הרחצה.
אם מופיעים באזור הניתוח אודם או הפרשות מוגלתיות, יש להגיע מיד לחדר המיון או למרפאת אורולוגית ילדים כדי לשלול זיהום אפשרי באזור הניתוח ולטפל בו אם התפתח.
 

אשך בחלל הבטן


אם בגיל 6 חודשים האשך לא נמוש כלל במפשעה בבדיקה גופנית אצל אורולוג, על הילד לעבור בדיקה לפרוסקופית (באמצעות חתך זעיר-פולשני) שמטרתה איתור האשך בחלל הבטן. בבדיקה זו, המתבצעת בהרדמה כללית, מוכנס סיב אופטי אל תוך בטן הילד ונעשית בעזרתו סריקה של חלל הבטן. אם האשך נמצא בבטן, ניתן להורידו לשק האשכים ולקבעו גם כן בעזרת ניתוח לפרוסקופי וללא חתך רגיל. במחלקת אורולוגיה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק בוצעו (נכון לדצמבר 2011) למעלה מ-40 ניתוחים לפרוסקופים להורדת אשך בטני אל שק האשכים.
 
אשכים ניידים


אם בבדיקה הראשונית במרפאה האשכים נמצאים במפשעה אך יורדים בקלות אל שק האשכים בזמן הבדיקה, מצב זה מכונה אשכים ניידים (Retractable Testis). מצב זה לא מחייב ניתוח ומסתדר בדרך כלל עם הזמן באופן עצמאי. ניתן להסתפק במעקב מדי שנה אצל אורולוג ילדים כדי לוודא שהאשכים עדיין יורדים אל השק. המועד המשוער של התייצבות האשכים והפסקת התניידותם הוא גיל 12-13, כלומר תחילת גיל ההתבגרות.