דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחי שחזור

המחלקה לאורולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק היא מרכז ארצי לכירורגיה שחזורית אצל ילדים הסובלים ממחלות אנדוקריניות שונות הגורמות לשינויים בצורת איברי המין החיצוניים. מחלות אלה מכונות הפרעות בהתפתחות המינית (Disorders of Sexual Development), וביניהן מצבים כגון Intersex, Hermaphroditism ו-Pseodohermaphroditism. מכיוון שמדובר במחלות אנדוקריניות, צוות המחלקה עובד בשיתוף פעולה עם כל מחלקות האנדוקרינולוגיה של הילד בארץ. במחלקה מתבצעים ניתוחים שונים לצורך בניית נרתיק, תיקוני היפוספדיאס שונים ושחזורי איבר המין, כריתת גונדות (איברי המין הפנימיים) אצל בנים ובנות כאחד בשיטה לפרוסקופית, ומגוון פרוצדורות אבחנתיות.

צוות המחלקה פועל בשיתוף פעולה עם אנדוקרינולוגים מומחים בילדים ובמבוגרים, וכן עם פסיכולוגים המעניקים מענה רב-תחומי לילדים עם מחלות אנדוקריניות הדורשות טיפול אורולוגי-כירורגי ולהוריהם. מבנה המחלקה שלנו, יחד עם מומחיות הרופאים וניסיונם העשיר, מאפשרים תנאים אופטימליים למעקב ארוך-טווח עבור ילדים שסובלים ממחלות שונות המצריכות תיקון כירורגי. ילדים אשר עברו ניתוח אורולוגי שחזורי במחלקה נמצאים במעקב גם לאחר גיל ההתבגרות וממשיכים לקבל מענה בכל גיל לכל סוגיה מתפתחת.

אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם צוותים אנדוקרינולוגים ופסיכולוגים על מנת לתת מענה רב-תחומי גם להורים של ילדים עם הפרעה אנדוקרינית. קווים מנחים להורים ניתן לקרוא באתר האינטרנט של Accord Alliance, עמותה אמריקנית שתומכת בחולים ובבני משפחותיהם. https://www.accordalliance.org/dsdguidelines/htdocs/parents/index.html

בין המחלות הדורשות לעיתים התערבות כירורגית:

• (Congenital adrenal hyperplasia (CAH
• (Atypical development of the external genitalia (clitoromegaly or micropenis
• (Complete or partial androgen insensitivity syndrome (AIS
• 5-alpha-reductase deficiency
• (Incomplete development of sex anatomy (vaginal agenesis, gonadal agenesis, or aphallia
• (Sex chromosome anomalies (Turner Syndrome, Klinefelter Syndrome, sex chromosome mosaicism
• (Disorders of gonadal development (ovotestis

הניסיון הרב של המחלקה לאורולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק בתחום ניתוחי שחזור במקרים אלה פורסם בכתבי עת חשובים והוא ממצב את המחלקה כאחת המובילות בתחום זה בעולם:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16521001
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16429100
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16148681
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14764142
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11453519
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11371974