דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרפאת מחלת פרתס

מחלת פרתס נגרמת עקב הפרעה באספקת הדם לראש עצם הירך. ראש עצם הירך הוא מבנה כדורי אשר נתון בתוך שקע בעצמות האגן. יחד הם יוצרים את מפרק הירך. ראש עצם הירך צומח במהירות בתקופת הילדות. פגיעה באספקת הדם לאזור יוצרת נזק במבנה הכדורי של הראש. הוא חוזר לצמוח בתוך כמה חודשים אך הוא נוטה לאבד את צורתו הכדורית. המטרה בטיפול בפגיעה זו היא להבטיח צמיחה תקינה של ראש הירך ושמירה על ראש עגול אשר יוכל לתפקד בבגרות בתוך מפרק ירך תקין.
מחלת פרתס מופיעה בין הגילאים 4-12 שנים ואין כיום הבנה מלאה של הסיבות מהן היא נגרמת ומה מכתיב את חומרת המחלה. המחלה שכיחה יותר בקרב בנים. הסיכוי להגיע לריפוי מלא קטן ככל שהילד החולה מבוגר יותר. אנו צופים שתתרחש החלמה מלאה אצל ילדים בני פחות מ-6 שנים וראש הירך שלהם ישוב ויצמח באופן עגול לגמרי.

במרפאת מחלת פרתס במרכז הרפואי שערי צדק אנו מעריכים את חומרת המחלה לפי מדדים שונים (רקע רפואי, ממצאים בבדיקה וממצאי הדמיות מתקדמות) ומציעים טיפול לפי חומרת המצב וגיל הילד.
הטיפולים המקובלים כיום במחלת פרתס מתחלקים לשתי קבוצות: טיפולים משמרים - מטרתם לשמור על טווחי תנועה במפרק הירך והם מתבססים על פיזיותרפיה, הידרותרפיה, מתיחות ומכשירים; טיפולים ניתוחיים - מטרתם לשפר את מבנה ראש הירך בתקופה בה הוא מחלים ולגרום לו להתעגל.
אנו בוחרים בסוג הטיפול לפי גיל הילד, חומרת המחלה והסיכויים להטבה עם כל אחד מהטיפולים.
במקביל לעבודה הטיפולית אנו לוקחים חלק בביצוע מחקר בין-לאומי במחלת פרתס, כחלק מהמאמץ העולמי לשפר את ההבנה והטיפול במחלה זו ובמטרה להעניק למטופלינו את הטיפול החדשני ביותר שקיים כיום.