דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תזונה נבונה בקיץ

הקיץ והחופש מזמינים הרפתקאות תזונה שונות - במהלך הטיולים ישנה נטייה לצרוך מזון מעובד עתיר קלוריות, המרכולים מציעים מגוון אמצעי 'רענון' במקררים - החל מארטיקים ממותקים וגלידות עתירות שומן וכלה במשקאות ממותקים המגבירים את האכילה וסדר היום משתנה תדיר. כיצד נתמודד עם הקיץ בצורה בריאה יותר ומהם המתכונים החמים לקיץ הקרוב?

שתייה בקיץ – למזוג לך מתוקה?

רובנו צורכים מאכלים ושתייה ממותקים. חשבתם פעם לתרגם זאת לכפיות סוכר?
מים בטעמים בבקבוק אישי מכילים 4 כפיות סוכר, במשקה נקטר בפחית, 8 כפיות סוכר, מיץ תפוזים סחוט בבקבוק אישי מכיל 9 כפיות סוכר ובמקום הראשון, משקה מוגז, בבקבוק אישי עם 12 כפיות סוכר.
בעולם המערבי הפכה מחלת ההשמנה למגיפה. שתיית משקאות קלים תרמה לסך צריכת האנרגיה (קלוריות) היומית של הילדים, הנוער והאוכלוסייה המבוגרת. משקאות קלים ממתוקים מספקים אנרגיה זמינה שמטעה את הגוף ויוצרת תחושה של שובע רגעי. לרוב היא באה על חשבון משקאות ומזונות מזינים, בנוסף לתכולת הסוכרים הגבוהה המצויה בהם. העדר שובע ועליית רמות האינסולין בדם לאחר השתייה מביאים לאכילה, דבר המוביל לצריכת אנרגיה גבוהה מהדרוש לגוף לצרכי קיומו ולפעילות היומיומית. מחקרים מצאו כי צריכת כמויות גדולות של סוכר עלולה להגביר את הסיכון לסוכרת סוג 2, עששת, השמנה, מחלות לב ולחץ דם גבוה.
• כדאי להרגיל את הילדים לשתיית מים מגיל צעיר. מומלץ להרחיק משקאות ממותקים מהבית. אפשר לקנות מימייה אטרקטיבית לילד על מנת להרגיל אותו לשתייה מרובה בקיץ של מים. דוגמה אישית יכולה רק לעזור.

פירות

פירות הקיץ מתוקים קרים ומרעננים. מלבד סוכר והרבה מים, פירות הקיץ מעניקים לנו לא מעט ויטמינים ומינרלים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים.
פרי יכול להוות תחליף לפינוק מתוק ולהשתלב היטב בתפריט הדיאטה, והוא בוודאי עדיף על פני ממתקים אחרים: הפרי טבעי, אינו מכיל צבעי מאכל וחומרים משמרים, הוא זמין ומוכן לאכילה, עשיר בוויטמינים ובמינרלים ומספק אנרגיה זמינה לגוף.
עם זאת, יש לקחת בחשבון כי פירות הקיץ מכילים כמות סוכר לא מבוטלת, לכן יש להגביל את צריכתם בעיקר בקרב חולי סוכרת, במצבים של טריגליצרידים גבוהים ומי שסובל מכבד שומני.
מומלך לאכול עד שלוש מנות פרי ביום ולא להחליף ארוחה בפרי.