רעלן הבוטולינום הינו טיפול מאוד בטוח אם ניתן ברמה מקצועית מספקת. הטיפול ניתן לשלל מחלות או הפרעות ויעילותו ברוב ההתוויות גבוהה ביותר. תופעות לוואי, אם יש, הינן זמניות וחולפות לאחר זמן קצר. הטיפול מוצע לחולים עם הפרעות בהן ישנה פעילות יתר של שריר/שרירים מסוימים. הרעלן שמוזרק לשריר גורם להחלשתו (הזמנית) והטיפול ניתן במחזוריות כל 3-6 חודשים, תלוי בתגובה הטיפולית ובאבחנה אשר עבורה הוא ניתן. הרעלן גם פועל על בלוטות הזיעה והרוק ויכול לדכא אותן.

מרפאת בוטולינום במרכז הרפואי שערי-צדק הינה ייחודית בארץ שכן חלק מהטיפולים ניתנים בליווי אולטרהסאונד ולכן הדיוק של ההזרקות הינו מיטבי, יעילות ההזרקה היא הגבוהה ביותר ושכיחות תופעות הלוואי הוא הנמוך ביותר, בהשוואה לטיפול ללא אמצעים או בליווי מחט EMG.  

ד"ר גלעד יהלום היה החלוץ בתחום הפרעות התנועה שהחל להזריק בוטולינום בליווי אולטרהסאונד ומאז רכש מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול זה. 

הטיפול בבוטולינום מוצע למחלות הבאות:

עוויתות של מחצית הפנים (hemifacial spasm - HFS) – הפרעה מאוד מטרידה שגורמת למבוכה חברתית רבה. הזרקות בוטולינום לשרירי הפנים המעורבים הוכח כטיפול יעיל ביותר להפרעה זו.

עוויתות פנים לאחר שיתוק פציאלי (Post Bell’s palsy synkinesis) – בדומה ל-HFS, הפרעה זו גורמת לאי-נוחות חברתית ויכולה להיות מוקלת מאוד ע"י הזרקות בוטולינום.

בלפארוספאזם – מדובר בתנועות דמויות טיקים עם סגירת עיניים לא רצונית. תגובה מצויינת לטיפול בבוטולינום.

דיסטוניה צווארית – מדובר במנח לא רצוני של הצוואר שיכול לגרום למבוכה חברתית, לרעד, אי-נוחות וכאבים. הפרעה זו מוקלת מאוד בעזרת טיפול בבוטולינום.

טונוס ספסטי לאחר שבץ מוחי – ההזרקה מפחיתה את הפעילות הלא רצונית ביד ובכך מרפה אותה. הזרקת בוטולינום לזרוע יכולה להפחית כאב, לגרום לפתיחה של אגרוף קפוץ ולחזרה לתפקודיות חלקית של כף היד, ו/או למנוע התקצרות גידיים כתוצאה מהטונוס הספסטי הכרוני.


רעלן הבוטולינום ניתן גם להפרעות שאינן כלולות בסל, עם יעילות גבוהה, כגון:

ריור יתר  - מדובר בהזרקה לבלוטות הרוק.

טיקים – במידה והטיקים מערבים קבוצת שרירים אחת או מספר קטן של קבוצות שרירים, ניתן להזריק את השרירים המעורבים עם יעילות טובה, למשל, טיקים עיניים או טיקים צוואריים.

ספסטיות של היד/יים שלא משבץ, או ספסטיות של רגל/יים.

דיסטוניה של הגפיים.

דיסטוניה של הלסת או ברוקסיזם