מזל טוב!
אנו שמחים שאת אחרי לידה וחובקת את ילדך/ילדייך!
תקופת משכב הלידה הינה התקופה מסיום הלידה ועד שעוברים שישה שבועות ולעיתים קרויה השליש הרביעי של ההריון.
במהלך תקופה זו חלים שינויים טבעיים בגוף האשה, אולם לעיתים ישנם שינויים הדורשים התייחסות נוספת מהיולדת ומהסביבה מכיוון שהללו יכולים להעיד על מצב הדורש טיפול רפואי.
דימום: בשעות ראשונות לאחר הלידה ובימים הראשונים ישנו דימום מוגבר כווסת. יש להשתמש בתחבושות (פדים) רחבות ואין להשתמש בטמפונים! הדימום הולך ופוחת עם הזמן. משך הדימום המקובל כתקין הינו 7-5 שבועות, באם במהלך הזמן שלאחר שחרורך מבית החולים ישנו דימום מוגבר כווסת ו/או יותר במשך שעה-שעתיים יש צורך לפנות לבדיקת רופא, כמו כן באם בביקורת הרפואית השגרתית שבוצעת כ 6 שבועות מהלידה יש עדיין דימום – רצוי לדווח על כך לרופא ולשקול ביצוע בדיקת אולטרה-סאונד לחלל הרחם כדי לוודא שלא נשארה שארית שליה ברחם. 
תפרים: במרבית המקרים בהם יש קרעים או חתכים בנרתיק במהלך התפירה משתמשים בתפרים נמסים אשר יתמוססו מעצמם תוך כ 10 ימים. מומלץ לשמור על היגיינה ולשטוף לעיתים קרובות עם מים פושרים את הנרתיק. ניתן להשתמש בתכשירים שונים להקלה על הכאב כמו פדים קפואים ועזרקאין ג'ל (ניתן לרכוש בבתי המרקחת). במידה וישנם כאבים עזים או קושי בישיבה מומלץ להיבדק כדי לוודא שהכל תקין ובמידת הצורך ניתן להסיר חלק מהתפרים.
פעולת מעיים: במהלך ההריון לעיתים בגלל נטילת תכשירי ברזל נשים סובלות מעצירות, לאחר הלידה חלק מהנשים חוששת מביצוע פעולת מעיים או "ללחוץ" פן התפרים יפתחו – זהו חשש ללא כל ביסוס. רצוי להוסיף מזונות שיכולים להקל על פעולת המעיים כגון סובין, עגבניות ושזיפים יבשים. במידת הצורך ניתן להיעזר בנרות גליצרין (לא באופן תדיר).
בצקות: הימים הראשונים לאחר הלידה ישנה החמרה או הופעה חדשה של בצקות, בעקר ברגליים. הבצקות הלל בהחלט מטרידות ואינן נעימות אולם הן בדרך כלל חולפות מעצמן תוך כשבוע מהלידה. 
שינויים הורמונליים: לאחר הלידה ישנה ירידה חדה ברמת ההורמונים בגוף האישה. ייתכנו שינויים במצבי הרוח ונטייה לבכי. שינויים אלו הם שכיחים ביותר ובדרך כלל חולפים ללא טיפול כחודש לאחר הלידה. במקרים חריגים בהם יש תחושה של עצבות גדולה וחוסר יכולת להנות מכל דבר  או לטפל בילוד יש לפנות לייעוץ מקצועי (אחות טיפת חלב, רופא משפחה, רופא נשים).
הנקה וטיפול בתינוק: ידוע כיום כי חלב אם הינו המזון המומלץ לתינוקות ובמיוחד לפגים בחדשים הראשונים לחייהם. ולכן אנו ממליצים על הנקה מלאה או שאיבת חלב, במחלקות היולדות בשערי צדק יש יועצות הנקה לכל מחלקה בכדי שתוכלו להתחיל להניק או לשאוב עוד בהיותכן בבית החולים. 
ירידה במשקל: מיד לאחר הלידה את צפויה לרדת כ 3-5 ק"ג, אולם רק אחת מתוך 3 נשים תחזורנה למשקל טרום ההריון לאחר 6 שבועות מהלידה. לאחר בדיקת הרופא בדרך כלל מתאפשר לחזור לפעילות גופנית.
נשירת שיער: במהלך ההריון ישנה פגיעה בגדילת שיער, ולאחר הלידה ישנו חידוש של גדילת השיער, מכיוון שכך בעת הסתרקות ישנה נשירה יותר גדולה, שינוי זה הוא טבעי ונמשך בדרך כלל עד 3 חודשים מהלידה.
ביקורת רפואית: שישה שבועות לאחר הלידה יש לגשת לרופא הנשים למעקב וביקורת. במהלך פגישה זו אצל הרופא ניתן לבצע בדיקת פאפ, לנשים הזקוקות לכך וכן להתאים אמצעי מניעה. במידה נשים אשר כדיין חוות דליפה או קושי במתן שתן או קושי ביצוע פעולות מעיים או דליפת גזים וצואה צריכות לדווח על כך לרופא המטפל ובהתאם יופנו לבירור או טיפול. נשים אשר היה להן הריון יותר מורכב כגון נשים עם יתר לחץ דם הריוני או סכרת הריונית – צריכות לציין זאת בפני רופא המטפל בעת הביקורת.