דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המנהל והרופא הראשי הראשון של שערי צדק ד"ר משה וולך

1902-1947

עם הגעתו לפלסטינה כאיש צעיר, בן 26, הפכה משימת חייו של ד"ר וולך לסייע לכל אדם. הוא נלחם במחלות הקשות של מטופליו הרבים באמצעות התרופות שעמדו לרשותו ולעתים אף רשם מרשמים לחלב, בשר וירקות לאלה שהיו במצב של תת-תזונה. ביקורי בית ברחבי ירושלים של לפני קום המדינה ערך על גבי חמורו. כחלוץ בתחום הרפואה, ביצע ד"ר וולך את ניתוח פיום הקנה (טרכיאוטומיה) הראשון בארץ והכניס לשימוש לראשונה את החיסון נגד דיפטריה. לאורך שנות כהונתו, ניהל ד"ר וולך את בית החולים במשמעת ברזל, תוך שמירה קפדנית על ההלכה היהודית ומתן טיפול אמפטי ומסור.

ד"ר וולך, שייסד את בית החולים שערי צדק וניהל אותו במשך 45 שנים, היה חיוני בפיתוח מערכת בריאות מודרנית ומתקדמת לתושבי ירושלים מאז הגעתו לעיר ב-1891. הוא הקדיש את חייב לרפואה, לקהילה היהודית בירושלים ולשיפור השירות הרפואי הקיים בעיר.
הוא היה אישיות יוצאת דופן בעיר ובקהילה שנאבקו על קיומן. הוא הנחיל בבית החולים שגרת עבודה המשלבת בין הרוח היהודית לרפואה המודרנית והיה מודל לחיקוי לכל אלה שעבדו איתו. הוא פיתח יחסי ידידות עם נכבדי העיר, פוליטיקאים, אינטלקטואלים, דיפלומטים ואנשי מפתח שסייעו רבות לצמיחה, להצלחה ולמוניטין של בית החולים במאה השנים האחרונות. במקביל הוא עבד עם אנשים דלי אמצעים ומהגרים לארץ ישראל וסייע להם במציאת עבודה ודיור.

מידע נוסף

  • שפות
  • שירות רפואי פרטי
    לא
  • חוות דעת משפטית
    לא