דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ייפוי כח רפואי

כתיבת צוואת רכוש הפכה לנושא מקובל, ורובנו מצווים את רכושנו ליקרים לנו בגיל צעיר יחסית. רק מעטים דואגים גם להורות לקרוביהם כיצד לנהוג בהם אם יהיו במצב שאינו מאפשר קבלת החלטות. יתכן כי הנטייה הטבעית היא לא לדבר על נושא כל כך טעון רגשית ומפחיד.
כדי להקל על הציבור להתמודד עם הנושא, ערך המרכז הרפואי שערי צדק אוגדן מיוחד, ובו דפי הדרכה וטפסים למילוי – "מתן ייפוי כוח לטיפול רפואי". האוגדן הופק בעברית ובאנגלית וניתן לקבלו במשרדי השרות הסוציאלי.

 

להורדת הערכה בעברית

להורדת הערכה באנגלית

 

"אנו מתמודדים במקרים רבים עם הצורך למנות אפוטרופוס למטופלים שאינם במצב המאפשר להם להביע דעתם לגבי המשך הטיפול בהם – החייאה, הארכת חיים וכיו"ב", אומרת עמליה אורן, מנהלת השרות הסוציאלי בשערי צדק. "במקרים כאלה בני המשפחה נאלצים לפנות לבית המשפט ולבקשו לאפשר להם לקבל החלטות במקום המטופל. כדי לחסוך את עגמת הנפש הזאת ואת הצורך להתמודד עם דילמות לא פשוטות ולעיתים גורליות, אנו מעודדים את הציבור לחתום על טופס ייפוי הכוח".

 

החוק קובע כי לשם מתן טיפול רפואי למטופל יש צורך בקבלת הסכמתו מדעת. סעיף 16 לחוק זכויות החולה קובע, כי מטופל רשאי למנות בא-כוח מטעמו, שיהיה מוסמך להסכים במקומו לקבלת טיפול רפואי.

 

מינוי כזה נעשה באמצעות ייפוי-כוח מיוחד לעניין זה. הוא נועד לטיפול עתידי, צפוי או בלתי צפוי, אם ייווצר מצב בו המטופל לא יוכל להביע את עמדתו ביחס לטיפול הרפואי המוצע. ייפוי הכוח מאפשר לו, בעודו צלול, למנות אדם האמון עליו כמיופה כוחו. המטופל יכול לתת הנחיות מראש למיופה הכוח שלו, ובכך ישמע קולו בתהליך קבלת ההחלטות הרפואיות בעניינו.
עובדות השרות הסוציאלי בשערי צדק מסייעות במתן הסבר על התהליך והרציונל שמאחריו ובמידת הצורך במילוי השאלון: "אנו מציעות להתחיל בשיחה 'מהקל אל הכבד'." מסבירה גב' אורן. "תחילה לבחון סוגיות, כגון הסכמה לניתוח או טיפול ולבצע סימולציה הבוחנת שאלות כגון: 'מה יהיה אם תיפגע בתאונה ותזדקק לניתוח'. לאחר מכן ניתן לעבור לסוגיות מורכבות ומאיימות יותר: החייאה, הזנה מלאכותית, הארכת החיים אם נגיע למצב סופני ומתן טיפולים שכתוצאה מהם נהפוך תלויים באחרים בכל מעשינו. אני ממליצה מאד לכל אדם בוגר לחתום על ייפוי כוח, ובכך להבטיח שרצונו ימולא ולחסוך ממקורביו את הדילמות הנלוות".