דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בדיקות שמיעה התנהגותיות

לרשות מכון השמיעה חדרים אקוסטיים בהם מתבצעות הבדיקות ההתנהגותיות.

בדיקות שמיעה התנהגותיות לתינוקות

מתבצעות החל מגיל 7 חודשים. במהלך הבדיקה התינוק יושב על רגלי ההורה המלווה, משמיעים לו קולות וצלילים בעוצמות שונות דרך רמקולים ומחפשים את תגובותיו לקולות אלו. בחדר הבדיקה מותקנת מערכת VRA (Visual Reinforcement Audiometry) שבאמצעותה אנו מלמדים את התינוק שבכל פעם שיגיב ויסתובב לכיוון מקור הקול יצפה בבובה שמאירה וזזה. בנוסף, ניתן לעקוב גם אחר תגובות של הפסקת פעילות, הפסקת מציצה, חיפוש מקור הקול, בכי, הרמת ראש וכד'.
בגילאים הצעירים התוצאות המתקבלות מבדיקת השמיעה מוגבלות, אך הבדיקה מספקת לנו מידע כללי על מצב השמיעה. במקרים מסוימים נפנה לבדיקות נוספות כגון ABR.

בדיקות שמיעה לילדים

מתבצעות מגיל שנתיים ומעלה. הבדיקה יכולה להתבצע דרך רמקולים או אוזניות בהתאם לרמת שיתוף הפעולה של הילד. בתחילת הבדיקה יושמעו לילד מילים, ועליו להצביע על חפצים או תמונות בהתאם לנאמר לו. בהמשך יושמעו צלילים שונים והילד יתבקש להגיב לצליל שהוא שומע באמצעות משחק. לדוגמא בכל פעם ששומעים צליל, זורקים כדור לסל או משחילים טבעת על מקל וכד'.

בדיקות שמיעה למבוגרים

דרך אוזניות מושמעים מילים וצלילים בעוצמות ותדרים שונים, כאשר העוצמה החלשה ביותר בה הנבדק מסוגל לשמוע היא סף השמיעה.

בנוסף לבדיקות השמיעה ההתנהגותיות, מבוצעות לפי הצורך בדיקות להערכת תפקוד האוזן התיכונה, כגון טימפנומטריה או רפלקס אקוסטי.

לרשות המכון אוזניות מיוחדות לבדיקת ספי השמיעה בתדרים הגבוהים מ-8000Hz, המיועדת למקרים בהם יש סיכון לירידה בשמיעה החל מתדרים אלו, כגון מטופלים הנחשפים לתרופות אוטוטוקסיות.