דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

טיפולים מיוחדים במכון השמיעה

תינוקות שומעים כבר בשלב העוברי ברחם אימם, ומיד לאחר הלידה הילוד נחשף ומאזין לצלילי הסביבה. חלק מהתינוקות נולדים עם לקות שמיעה, אחרים נולדים עם שמיעה תקינה אך מפתחים לקות שמיעה במהלך השנים.

 

ישנם גורמים שונים לירידה בשמיעה. הירידה יכולה להיות זמנית או קבועה ובדרגות חומרה שונות. ירידה בשמיעה יכולה לפגוע בהתפתחות תקשורת, שפה ודיבור. ישנה חשיבות רבה לאיתור ואבחון מוקדם של בעיות שמיעה, על מנת להתחיל שיקום שמיעה בהקדם ולצמצם במידת האפשר פערים התפתחותיים.

 

בגיל המבוגר ישנה עלייה בשכיחות בעיות השמיעה. לרוב הירידה בשמיעה היא הדרגתית ועלולה לפגוע באיכות החיים עקב ירידה ביכולת התקשורתית והחברתית. חשוב לבצע בדיקת שמיעה על מנת להעריך את היכולת השמיעתית ולהציע פתרונות לשיקום השמיעה בהתאם לחומרה ולסוג הירידה בשמיעה.
מומלץ להגיע לבדיקת השמיעה לאחר ביקור אצל רופא אא"ג.

בדיקת ברה - (BERA (ABR

בדיקה להערכת תפקוד האוזן הפנימית ועצב השמע. בבדיקה זו ניתן לברר את סף השמיעה באופן אובייקטיבי ללא צורך בשיתוף פעולה של הנבדק. בבדיקה מתקבלות תגובות חשמליות לאורך מסלול השמיעה עד גזע המוח.

בדיקת פלט אקוסטי - OtoAcoustic Emissions

בדיקה להערכת תפקוד האוזן הפנימית. בבדיקה נמדדים צלילים המופקים על ידי האוזן הפנימית (הדים קוכליאריים) בתגובה לגירוי אקוסטי המושמע לאוזן. מדידת הפלט האקוסטי מתבצעת באמצעות אוזנייה בעלת מיקרופון רגיש. על הנבדק להיות במצב רגוע ושקט בזמן הבדיקה.

בדיקת טימפנומטריה (Tympanometry)

הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר הטימפנומטר. הבדיקה קצרה, אורכת מספר שניות ואינה כואבת, במהלכה מניחים אוזנייה מיוחדת בפתח תעלת האוזן החיצונית.
הבדיקה מאפשרת להעריך את מצב האוזן התיכונה ע"י שימוש בלחץ אוויר משתנה בתעלת האוזן. תוצאות הבדיקה יכולות להעיד על הימצאות נוזלים, פקק שעווה, תפקוד כפתור שהוכנס בניתוח כפתורים וכד'.
לרוב, הבדיקה מתבצעת בנוסף לבדיקת שמיעה התנהגותית.

בדיקת רפלקס אקוסטי (Acoustic Reflex)

הרפלקס האקוסטי הוא תגובה אוטומטית בלתי רצונית של שרירי האוזן התיכונה לגירוי של צליל חזק, שמטרתו הגנה על האוזן מפני קולות חזקים. בדיקה לתקינות הרפלקס מתבצעת בעזרת מכשיר הטימפנומטר. במהלך הבדיקה מושמעים צללים חזקים ונעשית מדידה אוטומטית של הרפלקס.
לרוב, הבדיקה מתבצעת בנוסף לבדיקת שמיעה התנהגותית.

בדיקות שמיעה התנהגותיות

לרשות מכון השמיעה חדרים אקוסטיים בהם מתבצעות הבדיקות ההתנהגותיות.