בית חולים שערי צדק לוגו שערי צדק המרכז הרפואי שערי צדק הוא בית חולים בירושלים. נחנך ב-י\"ט בשבט תרס\"ב 27 בינואר 1902. מייסדו ומנהלו הראשון במשך 45 שנה, היה ד\"ר משה וולך, דמות מרכזית בתולדות הרפואה בתקופת היישוב. בשנת 1980 עבר בית החולים למשכנו החדש בשכונת בית וגן בירושלים רחוב שמואל בייט 12, ת.ד 3235, ירושלים 9103102 02-6666666 חזית בית החולים
דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

רפואה משלימה הוא שם כולל לצבר של שיטות טיפול שהמשותף להן הוא העובדה כי הן אינן נלמדות בבתי הספר ובפקולטות לרפואה. רוב השיטות שונות מהרפואה הקונבנציונלית ודומות זו לזו בהתייחסותן לאדם ולמחלתו. בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בכל בעיה כבעיה מקומית, השייכת לאיבר או מערכת איברים מסוימת, מתייחסים רוב מקצועות הרפואה המשלימה לכל בעיה, גם מקומית, כבעיה של כל האדם, גוף ונפש. הטיפול מתייחס גם הוא לגוף ולנפש יחד. כל אדם חולה במחלה הטיפוסית שלו והיא שונה ממחלתו של אדם אחר, גם אם הרפואה הקונבנציונלית נותנת לשתיהן את אותו השם.

המרכז הלאומי לרפואה משלימה של משרד הבריאות האמריקאי (NCCAM) מאגד את מקצועות הרפואה המשלימה לחמש קבוצות:

  •  מערכות רפואיות שלמות (Whole medical systems) - מקצועות רפואיים הכוללים לא רק טכניקות טיפוליות אלא גם תיאוריה ופילוסופיה (למשל רפואה סינית, רפואת צמחים והומיאופתיה).
  • מקצועות רפואת גוף נפש (Mind-body medicine) - שיטות המניחות כי כדי להיות בריא יש צורך לטפל באינטראקציה בין הגוף לנפש ולחזק את השפעת הנפש והרגש על הגוף (למשל מדיטציה, שיטות הרפיה וטיפול באמנויות).
  • שיטות מבוססות על ביולוגיה (Biologically based practices) - שיטות המשתמשות בחומרים המצויים בטבע כמו תוספי מזון, תזונה, ויטמינים וצמחי מרפא.
  • מניפולציות ושיטות מבוססות גוף (Manipulative and Body-Based Practices) - שיטות טיפול המשתמשות במגע ותזוזה של חלק גוף זה או אחר (למשל כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה ועיסוי).
  • רפואת אנרגיה (Energy therapies) - שיטות המניחות כי בגוף קיימת זרימת אנרגיה. אם זו נבלמת או אינה מאוזנת, תופיע מחלה. לאותה "אנרגיה" שמות שונים בשיטות השונות, כמו "פרנה", "צ'י", "כוח חיות" ואחרים (למשל צ'י קונג, רייקי ורפואת מגנטים).

מהי הומיאופתיה?

הומיאופתיה היא שיטה רפואית שפותחה בשלהי המאה ה-18 ע"י הרופא הגרמני סמואל כריסטיאן האנמן. השיטה מבוססת על מה שמכונה "חוק הדמיון". לפי חוק זה, חומר שיכול ליצור שורה של תסמינים באדם בריא, בצורתו המדוללת יכול לרפא מחלה שתסמיניה דומים לתסמיניו. תרופות הומיאופתיות מדוללות מאוד וחסרות תופעות לוואי (למעט הרעה בתחילת טיפול מוצלח, המכונה "הרעה ראשונית").

מהי רפואה סינית?

רפואה סינית היא שיטת טיפול הקיימת כ-3.000 שנים ומוצאה מסין. היא כוללת שורה של תתי-מקצועות - דיקור, צמחי מרפא, טווינה, תזונה וחינוך לאורח חיים בריא. האבחנה נעשית בעזרת כל חושי המטפל - תשאול, מישוש (למשל דופק), התבוננות.