דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בדיקת קצב חילוף החומרים במנוחה

בדיקה זו מהווה כלי יעיל ביותר בתחום רפואת הספורט. השימוש בתוצאותיה יאפשר לצוות המרכז לתכנן עבורכם תפריט אישי מדויק ותכנית אימונים מתאימה, בהתבסס על הנתונים והצרכים האישיים שלכם. בעזרת הבדיקה ניתן לפקח על תהליך ההגעה למשקל היעד באופן בטוח ויעיל, וכמובן לסייע בשמירה על משקל רצוי לאורך זמן.

למי הבדיקה מיועדת?

לכל מי שמעוניין לקבל ייעוץ תזונתי בנושא ירידה במשקל או שמירה על משקל רצוי וגם חשובה לטובת מי שמעוניין לעלות במשקל (ספורטאים, בני נוער)
ספורטאים מקצועיים וחובבים המעוניינים לתכנן תפריט לשינוי הרכב גוף (הפחתת מסת שומן, הגדלת מסת שריר)
לילדים בעלי עודף משקל - הבדיקה מאפשרת לקבוע את צרכי האנרגיה המדויקים של הילד, ובכך מאפשרת לתכנן ירידה במשקל ללא פגיעה בהתפתחות.

מהו קצב חילוף חומרים במנוחה?

בגופנו מתרחשים כל הזמן במנוחה, בשגרה היומית ובעת אימון גופני תהליכים פיזיולוגיים הכרוכים בהוצאת אנרגיה. למעשה, כ- 60-70% מההוצאה הקלורית היומית שלנו נובעת מקיומן הבסיסי של רקמות הגוף ומפעולת המערכות הפיזיולוגיות בזמן מנוחה מוחלטת.
קצב חילוף החומרים במנוחה הוא מושג המתייחס להוצאה האנרגטית הדרושה לגוף לצורך תפקוד בסיסי תקין בזמן מנוחה. קצב חילוף החומרים משתנה מאדם לאדם, משום שהוא מושפע ממשתנים רבים כמו: מאפיינים גנטיים, מבנה הגוף (משקל, גובה), הרכב הגוף (כמות השומן והמסה השרירית), גיל, מין, רמות הורמונים ועוד. כדי לרדת במשקל, יש ליצור מאזן אנרגיה שלילי שבו הגוף מוציא אנרגיה רבה יותר ממה שהוא צורך. לשם כך, אנו זקוקים לחישובים מדויקים - הן של הצריכה האנרגטית והן של ההוצאה האנרגטית. האנרגיה מתקבלת בגוף באמצעות מזון, וניתן לחשב את הצריכה הקלורית במדויק באמצעות תוכנת מחשב. את ההוצאה האנרגטית (קצב חילוף החומרים) מחשבים בעזרת בדיקה המכונה RMR.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת בבוקר, לאחר צום לילה, כאשר הנבדק שוכב ער, שקט ורגוע כשהוא מחובר למערכת מטבולית. המערכת מבצעת מדידה של צריכת חמצן ופליטה של פחמן דו חמצני, ועל סמך נתונים אלה מחושב במדויק את קצב חילוף החומרים במנוחה.