דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עוד על מרפאת כאב ראש

מיגרנה מתבטאת בהתקפים של כאב ראש בינוני עד עז, באופן טיפוסי חד צדדי (אם כי יכול להיות דו צדדי), פועם או לוחץ, המוחמר בתנועה ומלווה בבחילות ולעיתים הקאות. בנוסף, בזמן ההתקף חולים רבים סובלים מרגישות לאור, רעש, ריח, ומגע ומעדיפים לשכב בחדר שקט וחשוך. כרבע מהחולים עם מיגרנה סובלים גם מאאורה (aura) - אלו סימפטומים שבדרך כלל מקדימים את כאב הראש ומתבטאים בהפרעות ראיה כמו נצנוצים או קווי זיג זג הנעים באיטיות בשדה הראיה ונעלמים לאחר כ 20 דקות עד שעה. תסמינים אחרים של aura עשויים להיות נימול בגפיים, קושי בדיבור או חולשה בפלג גוף.
גורמים שונים עשויים לעורר (trigger) התקפי מיגרנה. אלו כוללים: חוסר שינה, הרגלי אכילה לא סדירים, מתח נפשי, ושינויים הורמונליים במהלך המחזור החודשי אצל נשים.
הטפול במיגרנה מתחיל בשינוי אורח החיים של החולה במטרה להפחית עד כמה שאפשר את תדירות ההתקפים. טפול בהתקף החריף צריך להיות מותאם לאופי הכאב והתסמינים הנלווים. הטיפול יכול להינתן בטבליות, בתרסיס לאף או בזריקה. חשוב לטפל בהתקף מוקדם, כי אז הטפול יעיל יותר. אך, יש לזכור ששימוש תכוף מידי במשככי כאבים עלול להזיק ואף לגרום להחמרה בכאבי הראש, ולכן יש לקחת את התרופות בהתאם להמלצות הרופא המטפל.
חלק מהחולים זקוקים לטפול מונע שמטרתו להפחית את תדירות ההתקפים ולהגביר את יעילות הטפול בהתקף החריף. לאחרונה פותחו תרופות ספציפיות למניעת מיגרנה הניתנות בזריקה תת עורית אחת לחודש או אחת לשלושה חודשים, והוכחו כיעילות למטרה זו.
מרכיב חשוב נוסף בטפול בחולי מיגרנה הוא הטפול הפסיכולוגי בחולים הזקוקים לכך. טפול זה כולל שיטות הרפיה כמו biofeedback . כמו כן, טפול בהפרעות שינה, אם הן קיימות, הוא מרכיב חשוב בתכנית הטיפולית של החולים, וכך גם טפול בעודף משקל.
עם תכנית טיפולית כוללת כמו זו שתוארה, מרבית החולים משתפרים באופן משמעותי, ויכולים להגיע לתפקוד טוב בעבודה, בחיי המשפחה ובחייהם החברתיים.

כאב ראש מתחי

זהו כאב ראש שכיח ביותר. ברוב החולים הוא מתבטא בכאב מתון יחסית שאינו מביא את החולה לביקור במרפאה. אך אצל חלק מהחולים הכאב הופך לכרוני עם תכיפות גבוהה של ימי כאב ופגיעה באיכות החיים. חולים כאלו זקוקים לטפול מונע ולמעקב. הכאב מתואר בדרך כלל כלוחץ סביב הראש ומלווה ברגישות למגע על הקרקפת. בד"כ הוא אינו מלווה בתסמינים נוספים.
המנגנונים הגורמים להופעת כאב ראש מתחי אינם מובנים במלואם. הטפול בכאב ראש מסוג זה כולל משככי כאבים לפי הצורך, תוך הימנעות מצריכת יתר שלהם, ובחלק מהחולים טפול תרופתי מונע.

כאב ראש מקבצי

זהו כאב ראש פחות שכיח ממיגרנה או מכאב ראש מתחי, אך הוא גורם לסבל רב לאלו שנפגעים ממנו, עקב העוצמה המאוד גבוהה של הכאב. כאב ראש זה שכיח יותר בגברים מאשר בנשים, ובד"כ מופיע באנשים צעירים אם כי בגיל מעט יותר מבוגר מאשר מיגרנה. במרבית החולים הכאב מופיע במקבצים (clusters) הנמשכים מספר שבועות שביניהם הפוגות הנמשכות חודשים. בזמן המקבץ, החולה סובל מהתקפים של כאב ראש עז, חד צדדי, בד"כ סביב העין ובמצח, המלווה בדמעת, אודם בעין באותו הצד, והפרשה מהאף. הכאב נמשך בד"כ כשעה עד שעתיים ועשוי להעיר את החולה משנתו. הטפול בהתקף החריף הוא בזריקות Imitrex ,שהיא תרופה מקבוצת הטריפטנים, או בשאיפת חמצן. חשוב לתת לחולים טפול מונע לזמן המקבץ. התרופה היעילה ביותר למטרה זו היא verapamil. בד"כ הרופא ימליץ על טפול קצר טווח בסטרואידים כדי להפחית את תדירות ההתקפים. חלק מהחולים עם כאב ראש מקבצי סובלים מהצורה הכרונית של המחלה, ללא הפוגות בין המקבצים.

כאב ראש ממקור צווארי

זהו כאב ראש שמקורו במחלה של עמוד השדרה הצווארי (בחלקו העליון). הוא שכיח למדי באנשים מבוגרים הסובלים משינויים ניווניים של עמוד השדרה הצווארי. כמו כן הוא יכול להופיע בכל גיל באנשים שעברו חבלה לאזור זה. הכאב הוא בד"כ חד צדדי, ומוחמר בהנעת הצוואר. לעיתים קרובות קיימת רגישות מקומית בעורף או באזור האוקסיפיטלי. חולים אלו מגיבים בצורה טובה לטפול בחסם עצבי אוקסיפיטלי וכן זקוקים לפיזיותרפיה.
כאב ראש "של מכת רעם"
זהו כאב ראש המופיע בפתאומיות, בדרך כלל עז מאוד. הכאב עשוי להיות מלווה בבחילות והקאות. הופעה של כאב ראש כזה היא סימן מדאיג ביותר כי הוא עלול להיגרם ממחלות מסכנות חיים כמו דימום תוך גולגולתי, קרע או כיווץ (spasm) של כלי דם מוחי או צווארי. עם הופעה של כאב מסוג זה יש להגיע מיד לחדר מיון לבדיקה וטיפול.

כאב ראש יומי כרוני

זהו כאב ראש שעשוי להיגרם ממספר כאבי ראש ראשוניים כמו מיגרנה או כאב ראש מתחי, ומופיע בדרך כלל שנים לאחר הופעת המחלה הראשונית. אמנם רק חלק יחסית קטן מהחולים עם כאבי ראש יגיעו למצב זה, אך במרכזים לטפול בכאבי ראש הם מהווים חלק נכבד מהמטופלים. חולים אלה סובלים מירידה תפקודית משמעותית כתוצאה מהכאב הכרוני.
רבים מהם גם סובלים מחרדה ודכאון. תופעה שכיחה בחולים אלו היא צריכת יתר של תרופות לשכוך כאבים, דבר המחמיר את הכאב בסופו של דבר. הטפול בחולים אלה הוא מורכב ודורש עבודת צוות של הנוירולוג, פסיכולוג, דיאטנית ומומחים להפרעות שינה. לעיתים יש צורך לטפל בחולים באופן זמני באשפוז, עם מתן תוך ורידי של תרופות. עם טפול מתאים חולים אלה יכולים לצאת ממצב של כאב כרוני ולהשתפר מאוד במצבם התפקודי.