דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרפאת נג"ה - נשים בסיכון גבוה

אודות

מרפאת נג"ה (נשים בסיכון גבוה) - מרפאה רב-תחומית המיועדת לנשאיות של מוטציה בגן BRCA, פועלת במרכז הרפואי שערי צדק מאז מספטמבר 2007. המרפאה, שהייתה הראשונה מסוגה בישראל ואחת הראשונות בעולם, מיועדת לתת מענה לנשים המצויות בסיכון גבוה במיוחד לחלות בסרטן שד ושחלה משום שהן נשאיות למוטציות מולדות בגנים BRCA1 ו-BRCA2. מצב זה שכיח במיוחד בישראל - כ-1 מכל 40 נשים ממוצא אשכנזי בישראל (2.5%) היא נשאית למוטציה מולדת בגנים הללו.

הבדיקות המבוצעות במרפאה

  • הדמיית שד, כולל ממוגרפיה, אולטרסאונד ו-MRI, במכון לדמיית שד (ממוגרפיה) החדש במרכז הרפואי שערי-צדק. אם מתגלה ממצא חשוד, מתבצעת במקום דגימה של הממצא (ביופסיה)
  • אולטרסאונד אגן
  • בדיקת שד ע"י כירורג שד או רופא מומחה במכון ההדמיה
  • בדיקת סמנים בדם (CA-125)
  • ייעוץ גנטי במידת הצורך
  • התייעצות רב-תחומית לפי הצורך, בפרט לקראת קבלת החלטות לגבי ניתוחים מניעתיים
  • ייעוץ לגבי טיפול הורמונלי
  • יעוץ פסיכולוגי
  • למעוניינות - הפניה לאבחון גנטי טרום השרשתי במעבדת זה"ר שבמרכז הרפואי שערי צדק

 

לפגישה הראשונה במרפאה יש להביא את תוצאות הבדיקה הגנטית, הכוללות ציון המוטציה שזוהתה וכן סיכום הייעוץ הגנטי שניתן לאחר זיהוי המוטציה. ככל שניתן, יש  להביא התחייבות מקופת החולים.

 

 

 

 

 

 
מידע נוסף

פוריות ושימור פוריות

פוריות:

ההשפעה של מוטאציות BRCA1 ו-BRCA2 על פוריות נשים מהווה סוגיה שנויה במחלוקת מזה מספר שנים. תוארו נתונים סותרים אודות ההשפעה של מוטאציות אלו על מדדי הרזרבה השחלתית והתגובה לגירוי שחלתי.

 

לציין כי מחקר ישראלי לא מצא הבדלים בתגובה לגירוי שחלתי במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בין נשאיות של BRCA לנשים ללא נשאות.

 

שימור פריון:

שימור פריון הפך להיות נפוץ בימינו בשל מספר סיבות, כאשר אחת המרכזיות הינה העובדה שממוצע גיל ההורות מתאחר. ככל שעוברות השנים הסיכוי להרות באופן ספונטני פוחת. הקפאת ביציות בגיל צעיר יותר מעלה את הסיכוי להשגת הריון עתידי בשלב מאוחר יותר. הליך זה חשוב לכל אישה אשר מעונינת להשאיר אפשרות להריון בעתיד אך במיוחד לנשים נשאיות BRCA אשר מתעתדות לעבור ניתוח לכריתת הטפולות (שחלות וחצוצרות) טרם הגעה לגיל המעבר, תוך כדי גיל הפריון.

 

 

לפי נהלי משרד הבריאות, הליך של שימור פריון אלקטיבי מתאפשר בנשים בגילאי 30-41 בכל מצב משפחתי ומכל סיבה שהיא. יש להדגיש כי למרות שהגיל המקסימלי לשימור פריון הוא גיל 41 ,

חשוב להדגיש כי ככל שהתהליך נעשה מוקדם יותר, כך סיכויי ההצלחה גבוהים יותר.

 

שימור פריון מסיבות רפואיות במסגרת סל הבריאות:

לפני הנחיות סל הבריאות ניתן מימון לתהליך שימור פריון במצבים רפואיים מסויימים.

נשים המועמדות לעבור ניתוח כריתת טפולות זכאיות לשימור פריון בתנאים הבאים:

הטיפול יינתן לכל אישה עד גיל 39 ללא ילדים, למטרת שימור פוריות, וכן לאישה עד גיל 39 לצורך הולדת ילד ראשון או שני עם בן הזוג הנוכחי. 

חשוב להדגיש כי בדרך כלל נשאות לגן BRCA אינה מהווה קריטריון למימון תהליך שימור פריון בגיל צעיר, באישה שאינה לקראת ניתוח כריתת שחלות, אך כל מקרה נידון לגופו מול קופות החולים.

 

על מנת להתחיל תהליך של שימור פריון יש להגיע לביקור ראשון אצל מומחה מיחידת ההפריה החוץ גופית על מנת להכין את תוכנית הטיפול. במפגש עם הרופא מומלץ להצטייד בתשובות של כל הבדיקות שבוצעו. רשימת הבדיקות לקראת תהליך שימור פריון ניתן למצוא באתר של היחידה להפריה החוץ גופית.

 הליך של הקפאת ביציות נמשך בממוצע כשבועיים.

שימור הביציות – הביציות מאוכסנות בהקפאה עמוקה בחנקן נוזלי עד לרגע בו תחליט האישה להשתמש בהן (5 שנים ראשונות ללא עלות נוספת, לאחר מכן העלות נקבעת ע"י משרד הבריאות(

ע"פ נהלי משרד הבריאות, אישה זכאית לעבור עד 4 מחזורי טיפול או עד השגת 20 ביציות מוקפאות, הראשון מביניהם.

IVF ו- PGD
כריתה ושחזור שד Mastectomy & Reconstruction
כריתה של השחלות והחצוצרותBilateral salpingo-oophorectomy
מנאופזה ( גיל המעבר )

צוות

מידע למטופלת

יצירת קשר