דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרפאת נג"ה (נשים בסיכון גבוה) - מרפאה רב-תחומית המיועדת לנשאיות של מוטציה בגן BRCA, פועלת במרכז הרפואי שערי צדק מאז מספטמבר 2007. המרפאה, שהייתה הראשונה מסוגה בישראל ואחת הראשונות בעולם, מיועדת לתת מענה לנשים המצויות בסיכון גבוה במיוחד לחלות בסרטן שד ושחלה משום שהן נשאיות למוטציות מולדות בגנים BRCA1 ו-BRCA2. מצב זה שכיח במיוחד בישראל - כ-1 מכל 40 נשים ממוצא אשכנזי בישראל (2.5%) היא נשאית למוטציה מולדת בגנים הללו.


ייחודה של מרפאת נג"ה הוא בכך שהיא מספקת את כל הבדיקות (גינקולוגיה, כירורגיה, גנטיקה והדמיה) הנדרשות למעקב תחת קורת גג אחת בשני ימי בדיקות מרוכזים לכל אישה.

למה מרפאת נג"ה?


הנשאיות של מוטציה בגן BRCA עומדות בפני החלטות מורכבות לגבי ניתוחים מניעתיים (כריתת שד מניעתית וכריתת שחלות מניעתית), המלוות גם בהחלטות לגבי טיפול הורמונלי חלופי ולגבי הפוריות (נטילת גלולות, טיפולי הפריה וכד'). גם נושא הדימוי העצמי של האישה כאישה הוא מרכיב משמעותי בקבלת ההחלטות.


במרפאת נג"ה, בנוסף למעקב, מוצע מענה לשאלות טיפוליות, אפשרות להתייעצות עם מרכזת המרפאה ד"ר פנינה מור וישנן גם פגישות משותפות עם כל המומחים  הרלוונטיים לקראת קבלת החלטות מורכבות.  


מרפאת נג"ה הוקמה מלכתחילה כמרפאה ארצית, והיא עומדת לרשות כל נשאית החפצה במעקב ללא קשר למקום מגוריה. כיום נמצאות במעקב במסגרת המרפאה יותר מ-400 נשים, מהצפון ועד  לדרום. 


אנו ממשיכים להוסיף שירותים חדשים, לפי ההתפתחויות בתחום ולפי הצרכים המתבררים במהלך הזמן. למשל ייעוץ ומתן שירות לאבחון טרום השרשתי לנשאיות המעוניינות למנוע העברה של המוטציה לדורות הבאים, הוספת שירות להערכה ולטיפול של גיל המעבר הנובע מכריתת שחלות בגיל צעיר ועוד. 


ידוע שלנשאיות יש סיכון של כ-70% לחלות בסרטן שד וסיכון של כ-50% לחלות בסרטן שחלה במהלך החיים (לעומת כ-10% וכ-1.5% לכל אישה באוכלוסייה, בהתאמה). ישנה חשיבות גדולה לגילוי מוקדם של נשאות ולהקפדה על מעקב, משום שהוכח שתכנית מתאימה של מעקב ומניעה מקטינה את סיכויי התחלואה ואת התמותה אצל נשאיות ב-90%.


תכניות למעקב ומניעה הוכחו כיעילות ביותר, אולם הן גם מורכבת. המעקב לנשאיות מעל גיל 25 כולל בדיקת שד ידנית פעמיים בשנה, ממוגרפיה פעם בשנה ו-MRI שד פעם בשנה, בהפרש של חצי שנה ביניהן. המעקב לסרטן השחלות, הכולל בדיקה גינקולוגית, אולטרסאונד וגינלי ובדיקת דם  (CA-125), מבוצע פעמיים בשנה. כמו כן מוצעים ניתוחים להורדת הסיכון כגון כריתת שדיים עם או בלי שחזור וכריתת שחלות עד גיל 40. ניתוחים אלה מקטינים את הסיכון לחלות בסרטן השד בכ-90% ואת הסיכון לחלות הסרטן השחלות בכ-95% (כריתת שחלות בגיל שבין 35 ל-40 גם מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד בכ-50%).


המרפאה קמה בעקבות עבודת הדוקטורט של ד"ר פנינה מור, אחות מיילדת שמרכזת כיום את המרפאה. המחקר שערכה עסק בבירור הצרכים והאתגרים העומדים בפני נשאיות. הנשאיות במחקר תיארו קשיים רבים בביצוע המעקב המומלץ. בדיקות בוצעו במקומות שונים, ע"י גורמים מטפלים שונים (כגון רופא משפחה, כירורג שד, גינקולוג), נדרש זמן רב לביצוען כשלרוב לא היה תיאום בין הגורמים השונים שלעיתים אף נתנו המלצות סותרות.


ראינו מצב זה כדורש טיפול מיידי, משום שכל מטרת הבדיקות הגנטיות לסרטן היא לאפשר מניעה יעילה באותם אנשים המצויים בסיכון גבוה. הפתרון שהעלנו היה "one stop shop" - מרפאה מרוכזת לנשאיות, גם מבחינת מיקום הבדיקות ומועדן וגם מבחינת הצוות המטפל, שהוא רב-תחומי אך גם מתואם ומעודכן.בעקבות הקמת מרפאת נג"ה נעשים מאמצים להקמת מרפאות דומות בבתי חולים אחרים בארץ. אנו רואים את תפקידנו בהמשך פיתוח חדשנות ומצוינות בתחום זה, כולל מתן שירות למי שקופת החולים שלה אינה מכסה את המעקב במסגרת ייעודית כגון מרפאה נג"ה