דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כריתת המעי הדק

ניתוחי המעי הדק (Small Bowel Resection)

במעי הדק מתרחשת הספיגה העיקרית של המזון לגופנו. אורכו של המעי הדק הוא כ-3-4 מטרים. המעי הדק כולל את התריסריון, מעי דק אמצעי (ג'ג'ונום) ומעי דק סופי (איליום). ישנם מצבים בהם יש צורך בכריתה של חלק מהמעי הדק אולם כל עוד הכריתה אינה נרחבת ונותר אורך מספיק (כ-2 מטר מעי דק), אין השלכות משמעותיות לניתוח זה על ספיגת המזון. הניתוח יכול להתבצע דרך חתך פתוח או באמצעות טכניקה לפרוסקופית.
סיבות אפשריות לניתוח לכריתה חלקית של המעי הדק הן דימום, זיהום וכיבים במעי הדק, ממאירות, פוליפים טרום-סרטניים, מחלת מעי דלקתית (קרוהן), חסימת מעיים או חבלה.
כבכל פרוצדורה פולשנית ייתכנו סיבוכים, כאשר הנפוצים ביניהם הם דימום יתר, זיהום, חסימה של המעי הנגרמת על ידי רקמה צלקתית והיווצרות בקע באתר החתך. ניתוחי בטן קודמים עלולים להעלות את הסיכון לסיבוכים.

לקראת הניתוח יבוצעו בדיקה גופנית, בדיקות דם ושתן, צילומי רנטגן של החזה והבטן והדמיות נוספות כגון CT או MRI של הבטן.
חשוב לספר לרופא על תרופות הניטלות באופן קבוע. יתכן שהרופא יבקש להפסיק לקחת תרופות מסוימות עד שבוע לפני ההליך, כמו אספירין, תרופות אנטי-דלקתיות, סטרואידים ומדללי דם כגון קלופידוגרל (Plavix) או קומדין. בנוסף יתכן שהרופא ימליץ על תרופות מסוימות כהכנה לניתוח, ביניהן אנטיביוטיקה. יש לפעול לפי הנחיותיו.
כחלק מהכנת המעיים לקראת הניתוח, במהלך השבוע לפני הניתוח יש לאכול מזונות עשירים בסיבים ולשתות 6-8 כוסות מים ליום. זה יעודד את פעילות המעיים. שיטות ניקוי אחרות כוללות חוקנים, משלשלים או נוזל המסייע לניקוי המעיים מתוכנם (כגון מרוקן או פיקולקס).
אסור לאכול ולשתות מספר שעות טרם הניתוח.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. לאחר ההרדמה אך לפני תחילת הניתוח יוכנס קטטר לשלפוחית ​​השתן ובד"כ תוכנס גם זונדה (צינור קטן הנכנס דרך האף לתוך הקיבה) לניקוז נוזלים מהקיבה. צינורות אלה יוסרו לאחר מספר ימים בהתאם להחלטת המנתח ומצב החולה לאחר הניתוח.
במהלך הניתוח, כורתים את המקטע הפגוע ומחברים את קצות המעי הדק כדי ליצור המשכיות של מערכת העיכול. במקרים מסוימים יש צורך ביצירת סטומה זמנית או קבועה.
החתכים בבטן ייסגרו עם תפרים או סיכות. אלה יוסרו במידת הצורך כעבור כשבועיים.
שהייה ממוצעת לאחר הניתוח בבית החולים היא 5-7 ימים, לפי השיקול הרפואי

לקראת השחרור הרופא ייתן הנחיות בנוגע לפעילות בתקופת ההחלמה על מנת להבטיח החלמה מלאה וחלקה. יש להימנע בהתחלה מהרמת משאות כבדים ומפעילות מעייפת. אין לנהוג אלא אם הרופא נתן רשות לכך. אסור להרטיב את אזור הניתוח (משמע אסור לטבול בבריכה או בג'קוזי ויש להימנע ממקלחת מלאה) עד שהרופא יאשר זאת.
חשוב לקום ולהסתובב כדי למנוע היווצרות של קרישי דם.
אם הותקנה סטומה, אחות המחלקה תספק הוראות לגבי החלפת השקית לשם שמירה על היגיינה אישית.

לאחר השחרור מבית החולים יש לגשת לרופא אם מופיעה אחת או יותר מהתופעות הבאות:

סימנים של דלקת, כולל חום וצמרמורות

כל אדמומיות, נפיחות, דימום, או הפרשה עכורה מאזור החתך

התחבושת ספוגה בדם

תפרים או סיכות מתפרקות

בחילות או הקאות אשר לא נשלטות ע"י תרופות, או אשר נמשכות יותר מיומיים לאחר השחרור מבית החולים

כאבי בטן או נפיחות מתמידים

עצירות או שלשול

דימום מפי הטבעת או צואה שחורה

כאב בלתי נשלט ע"י טיפול פומי נגד כאבים

שיעול, קוצר נשימה או כאבים בחזה

כאב, צריבה, דחיפות או תכיפות במתן שתן, או דימום מתמשך בשתן

סימפטומים חדשים