דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוח לבלב

ניתוח לבלב בשיטה זעיר-פולשנית (לפרוסקופיה) בסיוע הדמיה על-קולית תוך-ניתוחית

הלבלב (Pancreas) הוא בלוטה דמוית אגס הממוקמת מאחורי חלל הבטן. ללבלב יש חשיבות גדולה בוויסות תהליכים שונים בגוף האדם, בין היתר יצירת מיצי הלבלב המכילים אנזימים המסייעים לעיכול, יצירת תאים המייצרים הורמונים שונים ועוד.
ניתוחי לבלב נחשבים לניתוחים המורכבים ביותר בתחום הכירורגיה בגלל מבנהו, מיקומו האנטומי וצמידותו של האיבר לכלי דם ראשיים ואיברים חיוניים אחרים.

מסיבה זו נרתעים במרבית המרכזים הרפואיים בארץ ובעולם להציע את הגישה הלפרוסקופית בניתוחים אלה - גישה המבוססת על חדירה לבטנו של המנותח דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן וביצוע הניתוח בפיקוח מצלמה המעבירה לצוות הרפואי שידור וידאו של מקום הניתוח. זאת למרות יתרונותיה הרבים והמוכחים של טכניקה זו, כמו קיצור משך האשפוז וזמן ההחלמה של החולים, הפחתת סיבוכים והפחתה משמעותית בכאב.
ברור שהשיטה הלפרוסקופית מציבה אתגר כפול בניתוחי לבלב בגלל המכשור המיוחד והמיומנות הרבה הנדרשים בניתוחים לפרוסקופיים אלה, ובגלל מורכבות הגישה הכירורגית לניתוחי לבלב גם בשיטה המסורתית הפתוחה.

המחלקה הכירורגית במרכז הרפואי שערי צדק היא בין המרכזים המובילים בארץ, ועם ניסיון רב גם בקנה מידה בין-לאומי. במסגרת המחלקה מבוצעים על בסיס שגרתי ניתוחי לבלב בשיטה הלפרוסקופית, כאשר אחד הכלים החשובים שעוזרים למנתח בהדמיה תוך-ניתוחית של גידולים קטנים יותר שאינם נראים בעין הוא מכשיר האולטרסאונד (סריקה על-קולית) המיוחד שניתן להשתמש בו במהלך הניתוח הלפרוסקופי. מדובר במתמר בקוטר של 10 מ"מ המחובר דרך פתח בקוטר דומה בדופן הבטן, ותוך כדי הפרדת הרקמות על ידי הכירורג מאפשר לו "מבט" לעומק הרקמה עם אפיון מדויק של מיקום הגידול, גודלו וסמיכותו לכלי הדם הראשיים ולאיברים חיוניים סמוכים. כך יכול הכירורג להחליט על הפרוצדורה הניתוחית המתאימה לממצא ולבצע אותה בצורה מדויקת ובטוחה ביותר.

היכולת לבצע הדמיה בזמן אמתי במהלך הניתוח, כאשר למעשה על פני השטח לא נראה דבר, היא פריצת דרך משמעותית ולמעשה היא שמאפשרת את הגישה הלפרוסקופית בניתוחים מורכבים אלה.
כעדות להכרה הבינלאומית בניסיון שהצטבר במחלקה בתחום זה הוזמן לאחרונה פרופ' רייסמן מנהל המחלקה הכירורגית, להציג את הטכניקות הכירורגיות והניסיון המצטבר בתחום זה ב-video conference בפני פורום של מעל 25 מרכזים רפואיים מובילים בחוף המערבי של ארה"ב.