דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחי בקע (קילה / הרניה) מפשעתי וטבורי

רקע

בקע מוגדר כחדירה של איבר תוך בטני דרך פגם בדופן הבטן. הבקעים הנפוצים הינם בקע מפשעתי (75%), בקעים בדופן הבטן - כולל בקעים בצלקת ניתוחית (10%), ובקע טבורי (3% ). תיקון בקע הינו הפרוצדורה הנפוצה ביותר המבוצעת ע"י רופאים כירורגים.

הניתוח

הטיפול המיטבי בבקע הינו ניתוח. מלבד המענה לחוסר הנוחות שנגרם ע"י הבקע, מטרת הטיפול הניתוחי הינה מניעה של סיבוכים עתידיים – כליאה של תוכן הבקע, או נמק של הרקמה, דבר העלול לסכן את חיי החולה ולהצריך כריתת קטע מעי.
הניתוח מבוצע לרוב בגישה פתוחה - ע"י חתך באזור הבקע. לעיתים המנתח ימליץ על תיקון הבקע בגישה לפרוסקופית.

ישנן שיטות שונות לתיקון בקעים. בד"כ מבוצע תיקון של הבקע בעזרת רשת המונחת באזור. קיבוע הרשת מאפשרת הפחתה של המתח על הרקמה ומפחיתה סיכון לחזרה של הבקע. במקרים מסוימים המנתח יכול להחליט על ביצוע תיקון ראשוני של הבקע ללא הנחת רשת.
לרוב, סמוך לניתוח יינתן טיפול אנטיביוטי על מנת להפחית סיכון לזיהום באזור הניתוח.

הרדמה

הרופא המרדים יקבע בעצה עם המטופל/ת את סוג ההרדמה. ניתוח תיקון בקע מבוצע בהרדמה אזורית בדרך כלל, על ידי הזרקת חומרי הרדמה סביב חוט השדרה (בדומה למבוצע בזמן הרדמה אפידוראלית). ישנה אפשרות לבצע את הניתוח בהרדמה כללית. במקרי הצורך קיימת אף אפשרות לניתוח בהרדמה מקומית.

סיבוכים אפשריים

כבכל פרוצדורה פולשנית ייתכנו סיבוכים. הנפוצים ביניהם הינם:
· שטף דם באזור הפצע
· זיהום
· פגיעה במבנים סמוכים – עצבים, כלי דם, חבל הזרע או אספקת הדם לאשך (במקרה של בקע מפשעתי).
· חזרה של הבקע

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יידרש בדרך כלל אשפוז של יום אחד לצורך מעקב. לעיתים יהיה צורך באשפוז ממושך יותר. לאחר הניתוח נעקוב אחר סימנים חיוניים, מראה הפצע, מתן שתן ושתייה באופן חופשי. יינתן טיפול תרופתי לשיכוך כאבים.

רפואה שלמה והחלמה מהירה!
מצוות אגף כירורגיה, המרכז הרפואי שערי צדק