דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוח כריתת קיבה

כריתת קיבה (Gastrectomy)

הקיבה היא איבר במערכת העיכול הנמצא בין הוושט למעי הדק. תפקיד הקיבה לבצע פירוק מכני וכימי של המזון, אחסונו והעברתו במנות קצובות למעי הדק לצורך ספיגתו.
ניתוח לכריתת הקיבה מתבצע בדרך כלל בשל גידולי קיבה, פוליפים שאינם ניתנים לכריתה אנדוסקופית או כיב מדמם שאינו ניתן לטיפול בדרך אחרת. הניתוח יכול לכלול כריתה שלמה של הקיבה ובלוטות הלימפה שסביבה או כריתה חלקית של הקיבה בהתאם להתוויה הניתוחית.

לפני הניתוח המטופל יתבקש לבצע בקופת החולים בדיקות דם, צילום חזה, אק"ג ובדיקות נוספות לפי הצורך. יש להביא אישור על המצב הבריאותי מהרופא המטפל ואישורים מרופאים מומחים נוספים בהתאם למחלות הרקע.
את כל המסמכים ותוצאות הבדיקות יש להביא ליום הקבלה במרפאה הטרום-ניתוחית.
בעת הביקור במרפאה הטרום-ניתוחית יש לדווח על נטילת תרופות דילול דם כמו אספירין, פלביקס או קומדין. יתכן שיהיה צורך להפסיק את נטילתן לקראת הניתוח. בכל מקרה, אין להפסיק ליטול את התרופות ללא הנחיה רפואית מפורשת.
בסיום הביקור במרפאה הטרום ניתוחית תינתן הדרכה להכנת המעיים לניקוי לפני הניתוח. ההדרכה תתקיים במחלקה הכירורגית בקומה 8.
לאחר סיום תהליך הקליטה במרפאה הטרום ניתוחית, צוות המרפאה ייצור בהמשך קשר על מנת לתאם תאריך לניתוח.

יש להגיע לאשפוז למחלקה (קומה 8) ערב לפני הניתוח.
הקבלה למחלקה תתבצע ע"י הצוות הסיעודי והרפואי שיתקין עירוי וייקח בדיקות דם. בהמשך יותקן עירוי נוזלים למהלך הלילה.
יש להיות בצום החל מחצות הלילה שלפני הניתוח.

לפני תחילת הניתוח תינתן אנטיביוטיקה ותרופה להרגעה לפי הוראת המרדים.
בני משפחה רשאים ללוות את המטופל לחדר הקבלה של חדרי הניתוח. לאחר מכן הם יופנו לחדר ההמתנה למשפחות, הנמצא בסמוך למחלקת ההתאוששות שליד המכון האורולוגי.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ונמשך 3-5 שעות.
במהלך הניתוח מחובר המטופל לצינורות ומכשירים ביניהם זונדה להזנה ונקזים לניקוז הפרשות. מכשירים וצינורות אלה יוסרו בהדרגה לאחר הניתוח בהתאם להתקדמות ההתאוששות.

עם סיום הניתוח מועבר המטופל למחלקת התאוששות למספר שעות בזמן שהמנתח מעדכן את בני המשפחה בתוצאות הניתוח. לאחר מספר שעות מועבר המטופל למחלקה הכירורגית להמשך טיפול.
במחלקת האשפוז המטופל יחובר למכשיר המזליף משככי כאבים דרך קטטר אפידורלי או דרך הווריד. תרופות אלו יוזלפו בקצב קבוע ולמטופל תהיה אפשרות להוסיף מנות דחף עד גבול מסוים. אחיות המחלקה יכולות לתת תרופות נוספות בהתאם להנחיות היחידה לשיכוך כאבים, ככל שאלה יידרשו.
חשוב מאד בימים הראשונים לאחר הניתוח לבצע פיזיותרפיה נשימתית, בתחילה בסיוע פיזיותרפיסטית אך בעיקר באופן עצמאי ע"י מכשיר ייעודי המתרגל שאיפות אוויר לריאות מספר פעמים בכל שעה. לאחר ניתוחים בהרדמה כללית הריאות מכווצות חלקית ויש לעזור להן להיפתח, שאם לא כן עלול להתפתח חום ובהמשך גם דלקת ריאות.
חשוב לרדת מהמיטה ולהסתובב על מנת למנוע היווצרותם של קרישי דם, לסייע בחזרת מערכת העיכול לפעילות לאחר ניתוח ומניעת סיבוכים.
בתנאי שאין סיבוכים, משך האשפוז נע בדרך כלל בין שבוע לשבועיים.

לאחר ניתוח כריתת קיבה על מערכת העיכול להסתגל למצב החדש בו המזון עובר ישירות למעי הדק. במהלך האשפוז יינתן ייעוץ תזונתי בנוגע לסוגי המזון ואופי האכילה.
תסמונת ההצפה (Dumping Syndrome) היא תופעה נפוצה לאחר הניתוח בה לאחר ארוחה עשירה בסוכרים מופיעים חולשה, הזעה, דפיקות לב וחיוורון כתוצאה ממעבר מהיר של מזון למעי הדק וירידה ברמת הסוכר בדם. כדי להימנע ממנה יש לאכול ארוחות קטנות ולהפחית את כמות הסוכרים בארוחה.

סיבוכים אפשריים בזמן הניתוח או לאחריו כוללים דימום, זיהום, דליפה של תוכן מצינור העיכול והיווצרות בקע באזור הצלקת הניתוחית.

לאחר השחרור מבית החולים יש לגשת לרופא אם מופיעה אחת או יותר מהתופעות הבאות:

חום גבוה מעל 38.5 או צמרמורות

אדמומיות, נפיחות, התגברות הכאב, דימום או כל הפרשה אחרת מאזור הניתוח

בחילות או הקאות אשר אינן ניתנות לשליטה ע"י התרופות שניתנו לך

כאב שלא ניתן לשליטה בעזרת משככי כאבים