דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוח טחורים – קשירת טחורים וטיפול בטחורים פנימיים וחיצוניים

כריתת טחורים (Hemorrhoidectomy)

טחורים הם התרחבות או בצקת של ורידים בדופן הפנימית של הרקטום, פי הטבעת או האזור הפריאנאלי. חולה הסובל מטחורים יכול לסבול מנפיחות או בלט באזור פי הטבעת. טחורים מתחלקים לשתי קבוצות: פנימיים (מעל הקו האנו-רקטאלי) וחיצוניים. טחורים פנימיים בדרך כלל מתבטאים כדימום בצבע אדום בהיר או צניחה של הטחור מפי הטבעת. טחורים חיצוניים מתבטאים בדרך כלל באי נוחות בפי הטבעת או בצורה אקוטית ככאב חד וחזק אם מתפתח קריש דם בתוך הטחור.
גורמי הסיכון להתפתחות של טחורים כוללים עצירות, גיל מבוגר, לחץ בטני מוגבר והיריון.

ניתן לחלק את הטחורים ל- 4 דרגות ע"פ הסימפטומים הקליניים:

טחורים פנימיים לא מורגשים

צונחים בזמן היציאה וחוזרים לבד

צונחים ודורשים החזרה ידנית

צונחים באופן קבוע


הטיפול מותאם בד"כ ע"פ דרגת הטחורים. טחורים בדרגות 1-2 בד"כ מטופלים שמרנית וטחורים בדרגות 3-4 בגישה פולשנית. מטרת הטיפול השמרני היא מניעת עצירות והורדה של הלחץ האנו-רקטאלי על ידי הוספת סיבים לדיאטה - עלייה בצריכת פירות וירקות ושימוש בתוספת סיבים תרופתית של 25-30 מ"ג ליום. במקרה של כאבים מומלץ לבצע אמבטיות ישיבה ושימוש בקרמים להורדת הבצקת והגרד.
קשירת טחורים מבוצעת אמבולטורית. קשירת טחורים נותנת תוצאה טובה ב-70%-80% מהחולים. סיבוכים נדירים כוללים כאבים או דימום שמופיע בדרך כלל 4-7 ימים לאחר הפרוצדורה. נדיר עוד יותר - זיהום באזור האנאלי או קריש בטחורים אחרים. יחד עם זאת, אחוז החזרה לאחר קשירה הוא משמעותי ומחייב מס' טיפולים.
טיפולים אמבולטוריים נוספים כוללים צריבה או סקלרותרפיה.
טיפול ניתוחי (כריתת טחורים) בד"כ מבוצע תחת הרדמה אזורית בחדר ניתוח. גם פרוצדורה זו היא אמבולטורית בדרך כלל והחולה משוחרר לביתו מספר שעות לאחר הניתוח. סיבוכים אפשריים כוללים זיהום, דימום ועצירת שתן.