דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים בגיל ההתבגרות

ניתוח בגיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הינו גיל סוער מבחינות רבות, והוספת ניתוח למערבולת הרגשית בה המתבגר כבר מצוי עשויה להיות מאתגרת במיוחד. לכן, חשבנו לנכון להוסיף סעיף אשר מדגיש אופני התמודדות ייחודיים לאוכלוסיה זו, על מנת להמחיש למתבגר כי הוא איננו לבד, ומה שחווה הינו נורמאלי וטבעי, ובעיקר הפיך וזמני לתקופת הניתוח.

זהות

בגיל ההתבגרות, יש ניסיון להבין "מי אני? מה אני?" לכן, כל אירוע שנחווה בשלב זה, נכנס לעיצוב הזהות. מה המשקל שתופס ניתוח בעיצוב זה? האם זה פוגע בזהות המתבגר (אני פגום) או שמא זה עשוי לחזק את בניית זהותו (אני גיבור)? הכיוון יהיה תלוי במאפייני אישיות נוספים של המתבגר, כגון: בטחון עצמי, תמיכה משפחתית, קבלה חברתית, אשר יתנו לניתוח את הגוון החיובי או השלילי בבניית הזהות של המתבגר.

צלקות

בגיל ההתבגרות, המראה החיצוני חשוב ביותר. שינויים פיזיולוגים מקבלים משמעות רגשית – שערות על החזה, שדיים גדלים, ועוד, ולכן לצלקת בגוף יכולות להיות השלכות משמעותיות בחוויית המתבגר. על ההורים להיות אמפתיים לכך. עבור ההורים, העיקר שהניתוח יצליח, אך עבור המתבגר הצלקת על הבטן יכולה לגרום למצב רוח ירוד עד כדי דיכאון. הצלקת במקרים רבים מנקזת אליה את כל ההתמודדויות הרגשיות שלא ניתן להתמודד עימן בצורה מודעת. שאלות של חיים ומוות בניתוח מודחקות, שאלות של תפקוד מיני לאחר הניתוח מודחקות, ולכן קל יותר לבטא את הכאב והתסכול על הדברים המודחקים, דרך משהו שרואים, כגון צלקת.

פחדים ומצב רוח

למתבגר סט ערכים ואמונות שהופכות אותו לכמעט מבוגר, אך חסרים לו הכלים להתמודד עם מצבים אלו. הוא יביע דעה בנושאים מסוימים, אך רגשית עשוי להיות מוצף מהחוויות שחווה. הפחדים עשויים להיות זהים לאלו של מבוגר, רק שלמתבגר אין את הכלים הרגשיים להכיל אותם פחדים, או להפוך אותם למשהו שכלי והגיוני, ולכן המצוקות הרגשיות עשויות להיות עזות ביותר. יחד עם זאת, הוא לא תמיד ידע לבטא אותם ועל הצוות הרפואי ועל המשפחה להיות ערים למצב רוחו של המתבגר בזמן האשפוז.

שאלות קיומיות

גיל ההתבגרות מאופיין בשאלות קיומיות ופילוסופיות, כגון: למה דווקא לי?"או מה עשיתי שזה מגיע לי? אשר עשויות להותיר את המתבגר עם רגשות אשמה ואחריות למצבו, יחד עם תסכול. על ההורים להכיל את המצוקות ולנסות לתת להן מקום, גם אם לרוב, המתבגרים ימשיכו להרגיש לא מובנים ובודדים בחווייתם (כי כך הם באמת מרגישים). העזרה המשמעותית היחידה שמדווחים מתבגרים היא כאשר נפגשים עם מתבגר אחר אשר חווה חוויה דומה, ניתוח דומה, ומסכימים לשתף.

בני נוער עם קרוהן וקוליטיס מכל הארץ - מוזמנים להצטרף לסדנאות ההתמודדות הייחודיות המתקיימות במרכז הרפואי שערי צדק במרכז למחלות מעי דלקתיות בילידם ונוער בניהול ד"ר דן טרנר. הסדנאות משלבות פעילויות חווייתיות יחד עם שיתוף בקבוצות עם מי שמבינים בדיוק מה עובר עליך, כי גם הוא בדיוק באותה סירה.... לקריאת חוויות מסדנאות קודמות וקבלת מידע לגבי המפגשים הבאים לחצו כאן למעבר לאתר המרכז הרב-תחומי למחלות מעי דלקתיות בילדים ונוער, היישר לדף סדנאות ההתמודדות.