דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים במחלות מעי דלקתיות

ניתוחים במחלות מעי דלקתיות
מחלת מעי דלקתית (IBD) מהי?
המונח מחלות מעי דלקתיות (IBD) משמש לתיאור שתי מחלות: קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis) ומחלת קרוהן (Crohn's Disease). קוליטיס כיבית מאופיינת בשינויים דלקתיים ברירית של המעי הגס וגורמת לכיבים שטחיים ללא חדירה לעומק השכבות של דופן המעי. המחלה מתחילה כמעט תמיד ברקטום ומתפשטת פרוקסימלית באופן רציף במעי הגס, ללא פגיעה במעי הדק. הדלקת גורמת לאפיזודות של שלשול, שלשול דמי, כאבי בטן, חום גבוה וצפקת (דלקת ברפידת הבטן). מחלת קרוהן יכולה לערב כל חלק מצינור העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת, ללא רצף וללא המשכיות, והיא חודרת לכל שכבות דופן המעי. התסמינים הנפוצים בקרוהן הם שלשול כרוני, כאבי בטן, חום, איבוד תיאבון וירידה במשקל.
מחלות IBD דומות מבחינה קלינית וביולוגית - שתיהן כרוניות, לא ניתנות לריפוי ובעלות תקופות ספונטניות של התלקחות ורגיעה (רמיסיה) הגורמים המקושרים להיווצרות ולהתפתחות IBD כוללים: ויסות חיסוני פגום, תורשה, גורמים סביבתיים וגורמים נפשיים. עד כה לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא של המחלה והטיפולים הקיימים נועדו להפחית את התהליך הדלקתי, להקל על הסימפטומים, למנוע את התחדשותם ולשפר את איכות החיים של המטופל.
קיימים מספר סוגי טיפולים אשר מותאמים בצורה פרטנית לכל מטופל בהתאם לחומרת הדלקת ובהתאם לתלונות הסובייקטיביות שלו. סוגי הטיפולים העיקריים הם תרופתיים, תזונתיים וכירורגיים. בעת סיבוך או החמרה הפתרון הוא התערבות כירורגית. בקרב חולי קרוהן, כשני שליש יצטרכו לעבור ניתוח כלשהו במהלך חייהם (אבצס, פיסטולה, חסימת מעיים או דלקת המצריכה כריתה של חלקי מעי פגועים). בקרב חולי קוליטיס, כ-15%-20% יזדקקו לניתוח, בדרך כלל כריתה שלמה של המעי הגס. ניתוח לכריתת המעי הגס מתבצע רק במקרים קשים בהם התרופות אינן משפיעות.
מחלות מעי דלקתיות מתפרצות בדרך כלל בגילאים 15-30, כך שחלק מהמנותחים יהיו צעירים מאוד (התייחסות מפורטת להתמודדות של מתבגרים עם ניתוחים ראו כאן).
שיא תחלואה נוסף מתרחש בגילאים 60-80.

פוריות
סוגיית הקשר בין פוריות לבין ניתוח באזור הבטן מעסיקה נשים בגיל הפוריות אשר צריכות לעבור ניתוח בשל מחלת המעי שלהן. כפי שראינו, מחלות מעי דלקתיות מתפרצות בגיל צעיר, כך שנשים רבות מתמודדות עם סוגיה זו. במערך הגסטרו-כירורגי של שערי צדק פועלת מרפאת IBD Mom שמיועדת לספק מענה רפואי ונפשי לנשים המתמודדות עם סוגיה זו.

ניתוח אלקטיבי או חירום
מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות ש מצריכות ניתוח במצבים בהם המחלה מחמירה ולא ניתן לאזן את ההתלקחות באמצעים תרופתיים. כך, ברוב המקרים הניתוח מתוכנן מראש (אלקטיבי) ולמנותח יש זמן להכין עצמו בהתאם (בחירת רופא כירורג, קבלת החלטה לגבי סוג הניתוח, הכנה נפשית להפחתת מתחים וכו'). במצבים אחרים, כגון חסימת מעיים, הניתוח יחשב "ניתוח חירום" והמנותח יובל הישר מחדר המיון אל חדר הניתוח.

פגיעים וכועסים
חלק מהסובלים ממחלת מעי דלקתית חווים תקופות בהן המחלה מתלקחת באופן תכוף ולכן הם נאלצים להתאשפז מספר פעמים בבית החולים. מטופלים אלה, כאשר יגיעו לניתוח, יחושו רגשות עזים של כעס, תסכול ותחושת פגיעות. בניגוד למנותח אשר מגיע לניתוח כשלב אחרון בהתמודדות עם מחלה ממארת או מתמשכת, עבור הסובל ממחלת מעי הניתוח הוא עוד ניסיון להשתלט על התלקחות שלא מבטיח למנוע התלקחות נוספת. לכן, למרות התקווה והאופטימיות שנלווים לעיתים לניתוח, גם עולים תסכול וכעס.

תת-תזונה
מטופלים מסוימים אשר מגיעים לאשפוז לקראת ניתוח לכריתת מעי מקבלים הזנה תוך-ורידית (TPN) למשך מספר ימים, ולעיתים אף שבועות, על מנת לחזק את מאגרי הגוף לפני הניתוח (העלאת רמות האלבומין וכדומה). במשך תקופה זו המטופל מאושפז, ממתין לניתוח, אינו אוכל כלל ולרשותו זמן רב להילחץ ולהתגעגע לאוכל. אולם ניתן לנצל את התקופה הזו על מנת לבצע הכנה נכונה לקראת הניתוח.

התמודדות עם סטומה
סטומה היא פתח מלאכותי הנעשה בדופן הבטן בעת כריתת מעי אליו מחוברת שקית המיועדת לפינוי הפסולת מהמעי. ברוב המקרים מדובר בפתרון זמני המאפשר לפי הטבעת או למעי להחלים לאחר ניתוח ראשוני, וכעבור מספר חודשים נערך ניתוח חוזר לסגירת המעי ודופן הבטן. מטופלים רבים חוששים מהסיכון להתעורר מניתוח עם סטומה (כאשר הדבר אינו מתוכנן מראש) למרות שהסיכויים לכך קטנים. כמו כן, ההתמודדות עם הסטומה, הגם שזו זמנית, יכולה לעורר רגשות של חרדה וכעס. לכל שאלה או הבהרה בנושא, ניתן לפנות לאחות סטומה אשר נמצאת במחלקה הכירורגית ותמיד שמחה להיענות ולעזור.

גישה רב-תחומית לטיפול
בשל היותן כרוניות ומערבות מערכות שונות, מחלות המעי הדלקתיות מצריכות ליווי ותמיכה ברמות שונות: גופנית, תזונתית ונפשית. במרכז IBD במערך הגסטרו-כירורגי של שערי צדק קיים שירות פסיכולוגי-רפואי המספק מענה לצרכים הנפשיים הקשורים במחלה.
התערבות פסיכולוגית רפואית מבוססת על התפיסה שבכל אדם מצויים הכוחות הפנימיים להתמודדות ולהסתגלות עם התופעות הגופניות והנפשיות הנלוות למחלה. במהלך אשפוז לקראת ניתוח התערבויות ממוקדות שונות יכולות לסייע להפחית מתחים, להוריד רמות חרדה לפני ניתוח, להתמודד עם טראומה קודמת שעולה במהלך האשפוז, לקדם קשר עם הצוות הרפואי, להגביר היענות לטיפול, לסייע עם מצב רוח ירוד ועוד.
כל מטופל הסובל ממחלת מעי דלקתית אשר מאושפז לקראת הניתוח יכול לפנות לקבלת ייעוץ פסיכולוגי-רפואי במסגרת שירות המסופק על-ידי המערך הגסטרו-כירורגי.