דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פעילות אקדמית והוראה

ביה"ח שערי צדק מסונף בסינוף אקדמי מלא לביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה. במחלקתנו מתקיים מגוון רחב של פעילות אקדמית והוראתית הכוללים הוראת מתמחים, הוראת סטודנטים, מחקרים, הצגות בכינוסים בארץ ובחו"ל, פירסום מאמרים, ישיבות וידיאו עם מרכזים רפואיים בארה"ב ועוד.

א. הוראת מתמחים

במחלקתנו מושם דגש על הוראת המתמחים, העצמת הידע התיאורטי והמעשי והכנה לבחינות ההתמחות. בנוסף להוראה Bed side במהלך ביקורים, הוראה בישיבות עבודה וישיבות מיוחדות ראה סעיף 3-ז' והוראה מעשית בפרוצדורות במחלקה ובמהלך ניתוחים, מתקיימות הפעילויות הבאות:

1) הרצאות מתמחים – על נושא שנקבע מראש, בליווי רופא בכיר.

2) מעבר על שאלות SESAP – לפי נושאים.

3) מבחן תקופתי Multiple choice – לפי נושאים ולאחר מכן ניתוח התוצאות ולימוד התשובות.

4) ביקור מודרך למתמחים – על פי נושאים, מועבר ע"י רופא בכיר.

5) הרצאות אורח של מרצים אורחים מהארץ ומחו"ל הנחשבים מובילים בתחומם.

6) ישיבות VIDEO – מחלקתנו היא היחידה בארץ המשתתפת בפורום Surgical Innovations של כ- 20 מחלקות כירורגיות בחוף המזרחי בארה"ב ממרכזים כגון: Cleveland Clinic, Johns Hopkins, Lahey Clinic, Mt. Sinai, Beth Israel, Cornnel ועוד. בנוסף, אנו מקיימים קשר הדוק עם המחלקה האונקולוגית בביה"ח Memorial Sloan – Kettering בניו-יורק.

ב. הוראת סטודנטים

אנו מקבלים 3 קבוצות סטודנטים לרפואה במשך השנה, מביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. המתמחים נוטלים חלק פעיל בהוראה זו המהווה חלק חשוב מהחינוך הרפואי.

ג. עבודות מדעי היסוד

כל המתמחים מבצעים את העבודה בין כתלי בית החולים עם מדריכים ממחלקות אחרות (לפי דרישת המועצה המדעית). קיים מגוון תחומים ונושאים אפשריים לעבודות בשטחים שונים כגון: ט. נמרץ, גסטרו, כלי – דם ועוד, כולל עבודות מחקר בסיסי/מולקולרי וכמובן עבודות קליניות.

ד. עבודות מחקר קליניות

בכל זמן נתון מתקיימות במחלקה מספר עבודות מחקר קליניות בהשתתפות המתמחים. את תוצאות העבודות מציגים המתמחים בכינוסים שונים בארץ ובחו"ל ובשאיפה גם כפרסום העיתונות.

ה. מינויים אקדמיים

אנו משתתפים בקביעות בהוראת סטודנטים לרפואה משנה ד' וה' הן בהרצאות מבוא לרפואה קלינית והן בהרצאות והדרכות בקבוצות המגיעות לרוטציה במחלקה, זכאי כל מתמחה המגלה עניין אקדמי וניצני מחקר לקבל מינוי אקדמי מטעם ביה"ס לרפואה.

מבנה ההתמחות:

על פי חוקי המועצה המדעית של הר"י, משך ההתמחות בכירורגיה הוא 6 שנים, מתוכן 6 חודשים "מדעי יסוד" ושנה של רוטציות על פי בחירה במחלקות אחרות. בהתמחות כאן, חייבים ברוטציה ביח' לטיפול נמרץ כללי, ומומלץ לבצע רוטציה בכיר. כלי- דם וכירורגית ילדים. עם זאת, כל מתמחה שיבחר רוטציות אחרות ייענה בחיוב בכפוף להוראות המועצה המדעית.

א. שנת התמחות בבי"ח Mt. Sinai ניו-יורק. למחלקתנו הסכם רב- שנים עם המח' הכירורגית הנ"ל, כך שכל מתמחה שעבר בהצלחה את בחינת ה- USMLE (על 3 חלקיה) יוכל לצאת לביה"ח Mt. Sinai לשנת התמחות שם. תקופה זו מוכרת ע"י המועצה המדעית כחלק מההתמחות במחלקתנו. לרוטציה זו חשיבות עצומה בחשיפה הקלינית ולימוד נהלי העבודה בבתי חולים בארה"ב.

ב. Chief Resident - בשנת ההתמחות האחרונה, יתפקד המתמחה כ- Chief Resident. הכוונה לאחריות על כל הנעשה במחלקה, עזרה למתמחים צעירים בניתוחים פשוטים, ביצוע ניתוחים מורכבים בהנחיית רופא בכיר והתחלה של ביצוע כוננויות.

ג. Fellowship- התמחות על בעידן המודרני, ההתמחות בכירורגיה כללית איננה עונה על הצרכים, ועל המומחה הצעיר לבחור תחום שבו הוא מגלה עניין במיוחד, ולהשתלם בו במסגרת "התמחות-על".

ד. השתלמויות והכשרות מיוחדות במהלך ההתמחות:

* מעבדת חיות- בה יתורגלו עקרונות הכירורגיה לפרוסקופיות ויבוצעו ניתוחים לפרוסקופיים שונים, על פי הוותק בהתמחות.

* השתלמויות בכירורגיה לפרוסקופית בחו"ל- השתלמויות קצרות באחד ממרכזי ההדרכה בכירורגיה לפרוסקופית בחו"ל. כמו כן יתקיימו גם סדנאות לימודים בכירורגיה לפרוסקופית בארץ- במשך השנה מתקיימים מספר מפגשים קבועים בנושא.

* פינת סימולציה לתרגול טכניקות בכירורגיה לפרוסקופית- הסימולטור ממוקם במחלקה ונועד לשימוש ותרגול טכניקות קבוע ע"י מתמחי המחלקה. הכוונה בהמשך לאמץ את הסילבוס של SAGES (החברה האמריקאית לכירורגיה אנדוסקופית) ולבצע את מבחן ה- FLS על-מנת לעקוב אחר רכישת המיומנויות הנ"ל.

מבנה המחלקה:

מדובר במחלקה הגדולה בעיר הכוללת 72 מיטות, המחולקת ל- 3 מדורים (תת מחלקות) כשבכל מדור צוות קבוע של רופאים בכירים ומתמחים העוברים רוטציות בין המדורים. המחלקה כוללת מספר מרכזי מצוינות מובילים הכוללים: כירורגיה לפרוסקופית מתקדמת, כירורגיה קולו-רקטלית, מרכז IBD, כירורגיה של כבד, לבלב ודרכי מרה, כירורגית שד, כירורגיה בריאטרית ויחידת טראומה.

מספר הניתוחים השנתי במחלקתנו מתקרב ל- 5,000!

קבוצת המתמחים במחלקה מגובשת מאד, עם אווירה נעימה של שיתוף פעולה, עזרה הדדית וחברות, ולכן, כל מתמחה שיבחר במחלקה זו להתמחות, יהיה חייב להשתלב באווירה הנ"ל.

בהצלחה,

פרופ' פתחיה רייסמן

פרסומי רופאים

פרופ' פתחיה רייסמן – מנהל המחלקה הכירורגית

Books

Textbooks Edited:

Reoperative Abdominal Surgery.

S Mizrahi, H Polk jr., P Reissman. (editors),

J P Medical Publishers, © 2014 JP Medical Ltd.

Published by JP Medical Ltd, 83 Victoria Street, London, SW1H 0HW, UK