דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרפאת עיניים ילדים ופזילה

בשל חוסר הבשלות של מערכת הראייה אצל ילדים עלול להיגרם להם נזק בלתי הפיך לראיה. מכאן החשיבות העליונה של אבחון וטיפול מהיר בגורמים האפשריים לפגיעה בראיה כגון ירוד, צניחת עפעף, בעיות רפרקציה ופזילה.

ילדים עלולים לפתח לאחר לידתם פזילה, ירוד (קטרקט), מחלת יתר לחץ תוך עיני (גלאוקומה), גידולים ברשתית או בארובת העין.

היחידה מציעה בדיקת ראייה לתינוקות, איתור מוקדם של גורמי סיכון להיווצרות עין עצלה, איתור בעיות עיניים מולדות ומעקב וטיפול אחר פגים. ייחודה של היחידה בגישה אבחנתית וטיפולית המותאמת אישית לצרכיו של הילד. התאמה זו מבוססת על גילו הכרונולוגי של הילד, מידת התפתחותו והבעיה הרפואית ממנה הוא סובל. מדי שנה מטפלת היחידה ב- 2000 מטופלים ומתבצעים -כ-200 פעולות כירורגיות שונות בילדים ובמבוגרים.

יחידת עיניים ילדים ופזילה מטפלת בכל סוגי מחלות עיניים בילדים וכן בבעיות פזילה וכפל ראיה הן בילדים והן במבוגרים. האבחון נעשה בשילוב של אמצעי אבחנה מתקדמים הכוללים בין היתר Retinomax ו- Hess screen. ניתוחי הפזילה מבוצעים בטכניקות ניתוחיות מתקדמות, הכוללות טרנספורמציה של שרירים, תפרי התאמה (Adjustable sutures) טנוטומיות ו Plication technique. כמו כן מבוצעים ניתוחים לטיפול בקטרקט מולד בילדים.

במקרים בהם לא ניתן לבצע הרדמה כללית או במקרים של פזילות מורכבות או אקוטיות ניתן להציע טיפול בעזרת הזרקת BOTOX. מדובר בחומר הפועל לשיתוק זמני של השרירים החוץ עיניים.

במרפאת עיניים ילדים ופזילה במרכז הרפואי שערי צדק צוות רב-תחומי המורכב מרופאי עיניים מומחים, אופטומטריסטים ואורטופטיסטים. בין הבעיות המטופלות במרפאה:

עין עצלה

עין עצלה דורשת בראש ובראשונה בירור הגורם להופעת הבעיה. הגורמים השכיחים - חוסר תיקון מתאים במשקפיים, פזילה, קטרקט מולד, צניחת עפעף ועוד...

קטרקט בילדים

במסגרת השירות מטופלים ילדים הסובלים מקטרקט מולד או ירוד שהתפתח בשתיים הראשונות לחייהם או לאחר טראומה לעין חשוב לאתר ולטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר וזאת על מנת למנוע התפתחות של עין עצלה ואובדן הראיה בעין זו.

פזילה

פזילה היא בעיית העיניים השכיחה ביותר אצל ילדים. האבחון חייב להיעשות בשלב מוקדם וזאת על מנת למנוע התפתחות של עין עצלה. פזילה, בניגוד לסברה המקובלת, אינה חולפת עם הגיל ודורשת טיפול. הטיפול עשוי להיות בטיפות אטרופין , התאמת משקפיים או ניתוח. כיסוי עיניים עם רטיה אינו מיועד לפתור את הבעיה, אלא לשפר את חדות הראיה וכאמצעי מניעה להתפתחות של עין עצלה כתוצאה מהפזילה.

ישנם פזילות המופיעות בחודשים הראשונים של החיים אשר ברובם אינם תלויות בבעיות רפרקטיביות. חלקם הנדיר קשור לחוסר עצבוב נאות של שרירי העין כגון תיסמונת דואן ו. CFEOM, פזילות המופיעות בגיל מאוחר יותר יכולות להיות קשורות לבעיות תישבורת . מתן משקפיים מתאימות יכול להוות פיתרון חלקי או מלא לבעית הפזילה.

הטיפול בפזילה מולדת המופיעה עד גיל חצי שנה, ברוב המקרים, הוא ניתוח. בניתוח מחלישים את השרירים שפועלים חזק מדי וע"י כך מאפשרים את יישור העיניים. המטרה היא ליישר את עיני הילד עד גיל שנתיים, על מנת לאפשר התפתחות ראיה דו עינית.

ציוד

אבחון פגיעה בחדות הראיה קשה אצל תינוקות וילדים קטנים, בעיקר משום שהם אינם מדברים. לצורך התמודדות עם קושי זה פותחה שיטת TELLER המבוססת על תיאוריות מתחום הפסיכולוגיה. במקביל ניתן לאבחן את מספר המשקפיים באופן אובייקטיבי וללא שיתוף פעולה של הילד או התינוק. שילוב של שני מדדים אלו מאפשר הערכה טובה של חדות הראיה אצל הילד ואת הסיכונים להתפתחות עין עצלה.