דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יחידת גלאוקומה

גלאוקומה - הגנב השקט של הראיה

מחלת הגלאוקומה היא הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בלתי הפיך בעולם. הסיבה לעיוורון היא לרוב לחץ תוך עיני גבוה אליו חשוף עצב הראיה. הלחץ הגבוה גורם לפגיעה הדרגתית בעצב הראיה ועלול להוביל לעיוורון מלא.

גלאוקומה נקראת הגנב השקט של הראיה כי הלחץ הגבוה בדרך כלל אינו מורגש ולא גורם לכאב, וכך הפגיעה בעצב הראיה ואיבוד הראיה נעשים "בשקט" ללא ידיעת החולה. חולה הגלאוקומה לא מודע למחלתו ולא מטפל בה עד למצב של נזק חמור ובלתי הפיך לראיה.

גלאוקומה היא מחלה ששכיחותה עולה עם הגיל. לאנשים מעל לגיל 40 הסיכון לגלאוקומה הוא 2%, ומעל לגיל 80 לאחד מכל עשרה אנשים יש גלאוקומה. אנשים שיש להם קרוב משפחה עם גלאוקומה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בגלאוקומה.

כיצד עולה הלחץ התוך עיני?

העין שלנו היא כדור סגור המכיל נוזל, ישנו אזור בעין המייצר נוזל חדש הזורם אל תוך העין, וישנה מערכת ניקוז שתפקידה לאפשר לנוזל לצאת מהעין .בחולי הגלאוקומה יש חוסר שיווי משקל בין הייצור לניקוז. לרוב מערכת הניקוז לא עובדת היטב ולכן עולה הלחץ התוך עיני

הבשורה הטובה היא שיש לגלאוקומה טיפול!

הטיפול בגלאוקומה מתמקד בהורדת הלחץ התוך עיני. הורדת הלחץ התוך עיני נעשית על ידי טיפול תרופתי (טיפות), לייזר או ניתוח במרפאת הגלאוקומה עובר המטופל סדרת בדיקות להערכת הלחץ התוך עיני, מבנה העין ומערכת הניקוז וכן הערכה מדוקדקת של דרגת הנזק לעצב הראיה. בשקלול כל הממצאים נקבע לחץ מטרה לטיפול ונקבע הטיפול הספציפי המיטבי למטופל.