בית חולים שערי צדק לוגו שערי צדק המרכז הרפואי שערי צדק הוא בית חולים בירושלים. נחנך ב-י\"ט בשבט תרס\"ב 27 בינואר 1902. מייסדו ומנהלו הראשון במשך 45 שנה, היה ד\"ר משה וולך, דמות מרכזית בתולדות הרפואה בתקופת היישוב. בשנת 1980 עבר בית החולים למשכנו החדש בשכונת בית וגן בירושלים רחוב שמואל בייט 12, ת.ד 3235, ירושלים 9103102 02-6666666 חזית בית החולים
דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עכירויות בקרנית לאחר דלקת עיני

בשנים האחרונות אנו, רופאי העיניים, רואים יותר ויותר חולים לאחר דלקת עיניים וירלית המתלוננים על:

◾ירידה בראיה
◾סנוור
◾כפל ראיה, אי נוחות ודקירות בעין אחת או שתים

ההסבר לתופעה זו לא ידוע אך ההנחה היא שחלקי וירוס, בתוך ריקמת הקרנית, גורמים לתגובה דלקתית המתבטאת בעכירויות בקרנית. עכירויות אלה הן הגורמות לתסמינים עליהם מתלוננים החולים. הטיפול הטוב ביותר בעכירויות הנ"ל הוא ע"י סטרואידים בטיפות עיניים. ברוב המיקרים הטיפול הינו ממושך מאוד ועלול להימשך חודשים רבים כאשר כל נסיון להיגמל מטיפות הסטרואידים מלווה בחזרה של העכירויות. לכן לעיתים יש להמשיך טיפול במינון החזקה מינימלי לחודשים תוך מעקב קפדני אחר הלחץ התוך עיניי ועדשת העין. טיפול ממושך בסטרואידים עלול ליגרום לעליית לחץ תוך עיניי והופעת עכירות של העדשה בעין (קטרקט).

לעיתים ניתן לנסות טיפול בטיפות עיניים ציקלוספורין או במשחה פרוטופיק. טיפות עיניים ציקלוספורין צורבות מאוד וניתן להשיג בצורה מיסחרית בשם רסטזיז (RESTASIS) בו ריכוז החומר הפעיל נמוך מאוד. ניתן להשיג תרופה זו גם ברקיחה מיוחדת בריכוז גבוה בהרבה. פרוטופיק הינה משחת עור עם שימוש חורג לטיפול בדלקות עיניים שונות ועשוי לעזור בחלק מהמקרים של עכירויות בקרנית. הפרוטופיק דומה במבנה החומר הפעיל לציקלוספורין אך פעיל ויעיל ממנו בעשרות מונים. שתי הבעיות עם פרוטופיק הן שהחומר לא מאושר לשימוש בעיניים ולמעשה נעשה שימוש חורג במשחת עור וכן יש על האריזה אזהרה של ה FDA שהתרופה עלולה ליגרום להופעת גידולים.