דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

בלפריטיס, דלקת עפעפיים וריסים

בלפריטיס הינה דלקת עפעפיים שכיחה שלעיתים מלווה בזיהום חיידקי, תסמינים של יובש בעיניים ומחלות עור כמו אקנה רוזציאה.

למרות שהמחלה שכיחה קשה לרפאה ולהיפטר מהתסמינים הכוללים צריבה, הפרשות על הריסים, דמעת, אודם בלחמיות ובעפעפיים, גרד בעיניים ובעפעפיים ותחושת גוף זר.

טיפול

הטיפול החשוב והמרכזי בבלפריטיס הינו שמירה על היגיינת עפעפיים כלומר ניקוי העפעפיים ע"י פולידין לעיניים, תכשיר אנטיספטי יעיל ביותר וזול מאוד, או בעזרת תכשירים מיוחדים ויקרים כמו Steri-lid. טרם הניקוי יש לעשות קומפרס רטוב וחם על העפעפיים על מנת לרכך את ההפרשות על הריסים ובנקבוביות הסתומות. מלבד הניקוי לעיתים יש צורך גם בתרופות במתן מקומי או פומי (כדורים). בנוסף, בחלק מהחולים ניתן לטפל בתכשירים המכילים חומצת שומן אומגה-3 , המצויה בשמן דגים וזרעי פישתן, לשם שיפור ההפרשה מבלוטות החלב (מייבומיאן) התורמת לסיכת הדמעות והרגשה הנוחה בעיניים.

כאשר יש חשד למרכיב חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי בנוסף לניקוי העפעפיים. בלפריטיס חיידקית ללא טיפול עלולה לגרום לנשירת ריסים, היפוך עפעף וצמיחת ריסים לכיוון העין.

גורם נוסף לבלפריטיס הינה כנימה מיקרוסקופית בשם Demodex המצויה גם באוכלוסיה בריאה ומסיבה לא ברורה בחלק מהאנשים גורמת לדלקת עפעפיים. לשם אבחון כנימה זו יש לתלוש ריס ולחפשה תחת מיקרוסקופ קרוב לשורש השערה. הטיפול בכנימה זו הוא ע"י שמן עץ התה. יש לטפל בתכשיר המיועד לעיניים מאחר והתכשיר המיועד לעור צורב מאוד במגע עם לחמית העין. מטרונידזול, הינו תכשיר אנטי-פרזיטי, העשוי גם הוא לעזור בטיפול בכנימה.

בחולים אשר הטיפול המקומי לא עזר ניתן לנסות טיפול בכדורי טטראציקלין או דוקסילין למשך מספר חודשים. אלה הם כדורי אנטיביוטיקה שלהם גם פעילות אנטידלקתית המשפרת את ההפרשה מבלוטות החלב הסתומות. מאחר וזו אנטיביוטיקה שנוטלים דרך הפה היא גם משפיעה על כל חיידקי מערכת העיכול ועלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול.

בשנה האחרונה פותחו טיפות עיניים Azasite מקבוצת המקרולידים (ממשפחת האריתרומיצין) תרופה זו עדיין לא משווקת בארץ. טיפות אנטיביוטיקה אלה הוכחו כיעילות בחלק מהחולים עם בלפריטס.