דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יחידת קטרקט

אודות

מהו קטרקט?

קטרקט (ירוד) הינו עכירות של העדשה הטבעית הנמצאת בעין. באופן רגיל העדשה הינה שקופה ותפקידה למקד את קרני האור על הרשתית, המהווה את אותו חלק של העין המאפשר לנו ראייה של צורות, צבעים ואור. הסיבה השכיחה ביותר לקטרקט בעין היא כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של העדשה. סיבות אחרות שיכולות לגרום להיווצרות קטרקט בעין הן חבלה, מחלות מולדות או נרכשות ונטילת תרופות מסוימות, כדוגמת סטרואידים.

בשלב הראשוני קטרקט בעיניים יכול להתבטא בשינוי במספר המשקפיים בלבד, בהמשך יכולים להופיע תסמינים נוספים הכוללים בין היתר, טשטוש ראייה קבוע, ראייה כפולה (חד עינית), ראיית צבעים כדהויים וסנוור ופגיעה באיכות ראיית הלילה.

נכון להיום, הטיפול היחיד היעיל לקטרקט הינו ניתוח שבו מסירים את העדשה העכורה מהעין ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית. ניתוח זה נחשב בעל סיכויי הצלחה גבוהים מאוד.
למעשה, כ- 97% עוברים את ניתוח הקטרקט ללא סיבוכים או בעיות מיוחדות. בכ- 3% מהמנותחים יתכנו סיבוכים כגון צניחה של העפעף, בצקת בקרנית, היפרדות רשתית, זיהום, דימום תוך עיני, מנח לא תקין של העדשה המושתלת. סיבוכים אלה ניתנים בדרך כלל לטיפול אך במקרים נדירים ייתכן איבוד הראייה.

קיימים מספר סוגים של עדשות תוך עיניות המושתלות בניתוחי קטרקט: עדשות סטנדרטיות עם מרחק מוקד אחד, ועדשות מתקדמות; כאשר החשובות מבניהן הן עדשות מולטיפוקליות ועדשות טוריות לתיקון אסטיגמטיזם (עדשות עם צילנדר). עדשה סטנדרטית עם מרחק מוקד אחד הינה העדשה הנפוצה ביותר. עדשה זו נועדה לתקן קוצר ראייה או רוחק ראייה. בדרך כלל נהוג להשתיל עדשה תוך עינית כך שעצמים רחוקים יהיו ממוקדים היטב, כלומר תתאפשר ראייה טובה לרחוק. אך על מנת להתמקד לקרוב, למשל על מנת לקרוא, יש צורך במשקפי קריאה. אם המנותח מעדיף אחרת, יש להודיע זאת לרופא העיניים.

עדשות מתקדמות:

עדשות מולטיפוקליות - בעדשות אלה יש ויתור מסוים על איכות הראייה בתמורה להפחתת הצורך להרכיב משקפיים. עדשות אלה דורשות הסתגלות ואינן מתאימות לאנשים הדורשים תוצאה מושלמת. חשוב לציין שעדשות אלה אינן כלולות בסל הבריאות הממלכתי ועדין יתכן צורך בשימוש במשקפיים גם אם הושתלו עדשות מולטיפוקליות בניתוח קטרקט.
עדשות טוריות - עדשות אלו מתאימות למטופלים עם אסטיגמטיזם קרניתי (מצב בו הקרנית אליפטית וגורם לעיוות והפרעה בראיה). בעדשות אלה מוטבע צילינדר (בדומה לעדשות המשקפיים) הנועד לפצות על עיוות זה ולהפחית את התלות במשקפיים לאחר הניתוח. ישנן כיום עדשות משולבות טוריות ומולטיפוקליות. גם עדשות טוריות אינן כלולות בסל הבריאות הממלכתי.
רופא העיניים במרפאת טרום ניתוח קטרקט יסביר על סוגי העדשות, יפרט לגבי יתרונות וחסרונות ויבדוק את התאמתך להשתלת עדשות תוך עיניות מתקדמות בניתוח קטרקט. מטופל המעוניין בעדשות אלה ונמצא מתאים בבדיקת רופא העיניים, יוזמן לבדיקה נוספת במרפאת עדשות מתקדמות. העדשות המתקדמות אינן כלולות בסל הבריאות הממלכתי ומטופל המעוניין בהן יצטרך לשאת בעלות העדשה.

עד שבועיים לאחר הבדיקה במרפאת טרום ניתוח קטרקט, יישלח מכתב הזמנה לניתוח קטרקט שבו מצוינים תאריך ושעת הניתוח. בנוסף, מזכירת המחלקה תיצור קשר טלפוני על מנת לוודא קבלת המכתב ולאשרר את מועד הניתוח. חשוב לזכור, הבדיקה במרפאת טרום ניתוח קטרקט נועדה להכין אותך בצורה המיטבית ביותר לניתוח קטרקט והיא כוללת בדיקות ייחודיות אשר ביצוען דורש הקדשת זמן ודיוק מצד הרופא ואורך רוח, סבלנות ושיתוף פעולה מצד המטופל. השהות במכון העיניים ביום הבדיקה עלולה להיות ארוכה ויש להתכונן לכך.

מה צפוי ביום הניתוח?

רוב רובם של ניתוחי הקטרקט מבוצעים באופן אמבולטורי ובהרדמה מקומית. במידה ואת/ה מועמד/ת לעבור את ניתוח הקטרקט תחת הרדמה מקומית בבוקר הניתוח עליך ליטול את התרופות הקבועות כרגיל. יש להגיע לקומה 2 מחלקת אשפוז יום כירורגי לצורך השלמת הסידורים המנהלתיים כ- 30 דקות לפני השעה המצוינת בזימון לניתוח שקיבלת לביתך. בהגיעך למחלקה, תקבל את פניך אחות ותבצע בדיקות כלליות כגון מדידת לחץ דם ודופק. בהמשך האחות תטפטף טיפות לעין המיועדת לניתוח להרחבת האישון ואת/ה תתבקש להחליף את הבגדים לכותנת אשפוז בחדר ההלבשה המיועד לכך.

בחדר הקבלה תפגוש את רופא מהצוות המנתח שיבדוק אותך לפני התחלת הניתוח ויסביר לך בקיצור על מהלך הניתוח ויענה על שאלותיך. לאחר סיום הבדיקה הרופא המנתח יסמן עם עט סימון ייעודי את העין המנותחת ומשם תועבר לתוך חדר הניתוח. לאחר מתן טיפות אלחוש מקומי (הרדמה), המנתח ינקה את פניך, העפעפיים ואת העין עצמה להבטחת שדה ניתוח סטרילי. אין צורך שתדאג כיצד תשאיר את עיניך פקוחות. מכשיר קטן מוחזק בין העפעפיים ודואג שעיניך לא תיסגרנה. מאחר ותהיה ער אך רגוע, המנתח יבקש ממך לא לדבר ולא להזיז את הראש תוך כדי ניתוח.

במהלך הניתוח הרופא המנתח ייצור פתחים קטנים בקרנית בגודל של כ- 2 מ"מ וישתמש במכשיר פאקואמולסיפקציה. מדובר במכשיר שעובד במהירות העל קול ומשמש לריסוק ושאיבת העדשה העכורה (קטרקט). לאחר סיום שאיבת הקטרקט הרופא המנתח ישתיל את העדשה התוך עינית שנבחרה מבעוד מועד על סמך המדידות שבוצעו במרפאת טרום ניתוח קטרקט. לפני סיום הניתוח, הרופא המנתח יאטום את הפתחים שיצר בתחילת הניתוח, בדרך כלל ללא צורך בתפרים. האחות תזליף טיפות אנטיביוטיות לעין ותחבוש את העין וכך הניתוח יסתיים.

בסיום ניתוח הקטרקט, תועבר לחדר ההתאוששות מחוץ לחדר הניתוח. הרופא המנתח ירשום לך טיפות אנטיביוטיות וטיפות נוגדות דלקת. חשוב שתבין בדיוק איך להזליף את הטיפות לאחר הניתוח. לאחר קבלת מכתב שחרור, מרשם לטיפות והסבר על אופן השימוש בהן, תשוחרר לביתך. לאחר הניתוח תתבקש לחזור למרפאת עיניים לבדיקת עיניים. ככלל, אין מניעה לחזור לפעילות כמעט מלאה כבר למחרת הניתוח. בתקופה המיידית לאחר הניתוח יש להימנע משחייה ופעילות גופנית מאומצת. אין הגבלה בקריאה, צפייה בטלוויזיה, ועבודה מול מחשב. מותר לבשל ומותר ולהתכופף. יתכן ותתבקש בלילה לפני השינה להגן על העין למשך שבוע לאחר הניתוח על ידי מגן פלסטיק שיסופק לך ביום הניתוח.

יכולים לעבור מספר ימים או שבועות עד שהראייה תחזור להיות צלולה. המרשם למשקפיים ייתן לאחר סיום תהליך ההחלמה שהוא כשבועיים עד שמונה שבועות לאחר הניתוח.

 

מידע למטופל ולמטופלת

יצירת קשר

 • טלפון : 02-6555897
 • פקס: 1532-6555246
 • מיקום: בניין ראשי, קומה 4, מרפאות עיניים
 • (לצורך קביעת תור יש לשלוח
  הפניית רופא עיניים)

   

  לבדיקת הסדרי מימון בבחירת רופא לניתוח פרטי -
  משרדי שר"פ:

  02-6666309
  02-6555401
  02-6555408
  02-6666573

   

  לקביעת תור למרפאה פרטית המוקד לזימון תורים

  02-6555999