דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

קולונוסקופיה היא בדיקה אבחנתית וטיפולית כאחת. בבדיקת הקולונוסקופיה, המעי הגס נבדק דרך פי הטבעת. הבדיקה מאפשרת סריקת כל המעי הגס לאורך כ-80-120 ס"מ, עד לחיבורו עם המעי הדק, ואף מאפשרת את בדיקת המעי הדק הסופי (איליום סופי- בשם איליוסקופיה).

במהלך הבדיקה מודגם חלל דרכי העיכול (התחתונות) באמצעות מכשיר צינורי גמיש שבקצהו מצלמה (האנדוסקופ). מטרת הקולונוסקופיה לראות את הרירית של המעי הגס ולאבחן מצבים כמו סרטן, קוליטיס (דלקת של המעי הגס) פוליפים (בליטה בשרנית של המעי) וסעיפים או דיברטיקולים (כיסים קטנים במעי הגס). קולונוסקופיה גם יכולה לשמש לברור מצבים כמו: שלשולים, דימום ואנמיה לא מוסברת. לפעמים קולונוסקופיה משמשת להערכת חריגות שנראו בבדיקות הדמיה אחרות, כגון סריקת CT. במהלך הקולונוסקופיה ניתן להתרשם מחלל המעי ומתהליכים בדופן המעי עצמו כגון פוליפים, כיבים מדממים ועוד. בבדיקה, יכול הרופא לבצע פעולות מורכבות דרך מכשיר האנדוסקופ, כגון כריתת פוליפים, צריבת נגעים מדממים ועוד. בנוסף, ניתן במהלך הבדיקה לקחת דגימות מדופן המעי (ביופסיות) ועל ידי כך לאבחן תהליכים דלקתיים או גידולים.

לאחרונה, חלה התקדמות ניכרת בהיקף הפעולות אותן ניתן לבצע באמצעות האנדוסקופ, עד כדי כריתה של חלקי רירית נרחבים, ועל ידי כך ניתן להסתפק בטיפול אנדוסקופי, לתהליכים שקודם לכן דרשו כריתה ניתוחית. הבדיקה מומלצת כבדיקת סקר לכל אדם מעל גיל 50 ( screening) גם ללא כל סימפטום או תלונה.

לקראת הבדיקה נדרשת הכנה לצורך ניקוי קפדני של המעי שנעשית בבית בימים שקודמים לבדיקה.

איך להתנהג עם התרופות שהמטופל לוקח באופן קבוע?

רוב התרופות אינן מפריעות ואין צורך לשנות את מינונן או להפסיק את לקיחתן. בד"כ תתבקש להפסיק תרופות מדללות דם כגון אספירין, פלביקס, קומדין, תרופות נוגדות דלקת וברזל.

מהלך הבדיקה

הבדיקה במכון הגסטרו של שערי צדק מתבצעת בטשטוש ובאווירה שקטה ורגועה. קצב הלב, לחץ הדם ורמת החמצן בדם לכל ינוטרו לאורך הבדיקה. קולונוסקופיה בדרך כלל עורכת בין 20 עד 60 דקות ואחרי הטיפול תנוח בחדר התאוששות כשעה שעתיים עד לשחרור.

מה קורה אם קולונוסקופיה מראה ממצא חריג?

אחד היתרונות העיקריים של הקולונוסקופיה על פני סוגים אחרים של בדיקות המעי הגס הוא היכולת לדגום אזורים חריגים של המעי הגס להערכה נוספת. לפעמים הרופא הבודק ייקח ביופסיות באזורים שנראים נורמליים בעין רגילה. אם הסיבה לביצוע הקולונוסקופיה היא דימום פנימי, הרופא שלך עשוי להחליט לצרוב או לשים קליפ בחולים המדממים עם מכשירים מיוחדים ולהפסיק את הדימום. טיפולים אלו רק לעתים נדירות גורמים כאב. אם נמצא פוליפ, הוא יוסר ולאחר מכן ישלח למעבדה הפתולוגית להערכה מיקרוסקופית.

אופן הפעולה בעת איתור פוליפ

אחד השימושים הנפוצים ביותר של קולונוסקופיה היא מניעה של סרטן המעי גס. ע"י מציאת פוליפ (כאמור, בליטה בשרנית טרום סרטנית) ניתן למנוע את רוב מקרי הסרטן על ידי הסרת הפוליפלפני שיהפוך לסרטני. פוליפים עלולים להשתנות מגודל של גרגר אפונה לכמה סנטימטרים והם בדרך כלל לא מורגשים כלל. חלק מהפוליפים יכולים להפוך לסרטניים ומסיבה זו, הם בדרך כלל יוסרו במהלך בדיקת הקולונוסקופיה. ברוב המקרים, הרופא שלך לא יכול להגיד איזה פוליפ יהפוך לסרטני, ולכן הנטייה היא לכרות בוודאות מוחלטת את כולם או לפחות דגימה שלו, אותה יש לבחון תחת מיקרוסקופ. היכולת להסיר גידולים כאלה לפני שהם הופכים סרטניים בבטחה וללא כאב, הפכה את סרטן המעי גס לאחד מסוגי הסרטן היחידים הניתן כיום למניעה.

מה קורה לאחר בדיקת קולונוסקופיה?

הרופא יסביר לך את תוצאות הבדיקה, אבל יתכן ואתה תצטרך לחכות לתוצאות של הביופסיות מספר ימים. הבדיקה מתבצעת במתן טשטוש או תרופות הרדמה במהלך הבדיקה, בעזרתם הבדיקה קלה וכמעט אינה מורגשת. תוכל להשתחרר הביתה רק בליווי חבר או קרוב משפחה. גם אם אתם מרגישים ערניים לאחר ההליך, השיפוט והרפלקסים שלכם יכולים עדיין להיות לקויים ולכן אין לנהוג 12 שעות לאחר הבדיקה. מאחר ובמהלך הבדיקה נעשה שימוש באוויר לניפוח המעי הגס כדי להסתכל על הרירית, ייתכן שתחוו התכווצויות או נפיחות. תחושה זו אמורה להיעלם ברגע שתתחילו להוציא גזים. למרות שהמטופל צריך להיות מסוגל לאכול זמן קצר לאחר הבדיקה, הרופא המבצע עשוי להגביל את התזונה והפעילות שלך, אם בוצע הליך כגון הסרת פוליפ.

הסיבוכים או הסיכונים של קולונוסקופיה?

קולונוסקופיה היא בדיקה עם פרופיל בטיחותי גבוה מאד והיא מבוצעת על ידי רופאים שעברו הכשרה מיוחדת ובעלי ניסיון בביצוע סוגים אלה של נהלים. כמו בכל הליך רפואי חודרני, אירועים בלתי צפויים יכולים לקרות. קיים סיכון קטן שתהיה תגובה לאחת מהתרופות שניתנו במהלך הבדיקה. ברוב המקרים, תרופות זמינות כדי לנטרל את תופעות הלוואי הללו. סיבוך נדיר הוא קריעה או ניקוב של רירית המעי במהלך הבדיקה או הסרת פוליפ. זהו סיבוך נדיר למדי ובעייתי. ניתוח עשוי להיות נחוץ כדי לאטום את הנקב. סיכון נוסף הוא דימום, בדרך כלל באזור של הסרת פוליפ או ביופסיה. ניתן לשלוט ברוב המקרים של דימום ללא טיפול או בעת ההליך.

למרות שסיבוכים לאחר קולונוסקופיה אינם שכיחים, חשוב להיות מודע לסימנים מוקדמים שמשהו לא בסדר. אתה לא צריך להסס לפנות לרופא שלך עד שבועות לאחר קולונוסקופיה אם אתה מרגיש כאבי בטן חריגים, חום או דימום משמעותי מפי הטבעת.

שאלות ותשובות נוספות על בדיקת הקולונוסקופיה בכל בעיה ושאלה יש לפנות לטלפון 02- 6666116 או לחדר מיון.