דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכנה להרדמה ילדים

ההכנה להרדמה כוללת גם היערכות נפשית של ההורה ושל הילד. היחידה להרדמה בילדים במרכז הרפואי שערי צדק מספקת מענה גם בתחום הזה.


היערכות ההורה - הכנה נפשית של ההורה לקראת הניתוח היא חשובה לא פחות מזו של הילד. ההורה נדרש להיות מרוכז וקשוב לצורכי הילד, אולם הוא עלול בעצמו להיות נתון תחת לחצים נפשיים הנובעים מחששות לגבי מצבו הבריאותי של הילד לקראת הניתוח ואחריו. המלצת צוות היחידה להורה - לשדר לילד תחושות חיוביות. עם ילדים גדולים יותר ניתן לחלוק מידע רפואי ולספר על תהליך ההרדמה בצורה מרתקת - ''מה הולך לקרות בזמן שתישן''.

היערכות רפואית להתאמת סוג ההרדמה - סוגי ההרדמה ומינונם ייקבעו בהתאם למצבו הרפואי של הילד. לעיתים ייפגש הרופא המרדים עם הילד לקראת הניתוח על מנת להבין ולבחון את מצבו ואת הרקע הרפואי שלו. בניתוח מתוכנן ישאל הרופא המרדים אם יש לילד מחלות רקע או אם חלה לאחרונה במחלות המלוות בתסמינים כמו שיעול או חום. אם הילד אכן חלה לאחרונה, מומלץ לדחות את מועד הניתוח. תופעות לוואי של מחלות מסוג זה עלולות לגרום לסיבוכים בדרכי האוויר וליצור זיהומים מיותרים. בניתוח חירום, הצוות המרדים ייפגש עם הילד בהתראה קצרה וההחלטות לגבי סוג הניתוח ואפשרויות ההרדמה יינתנו במקום.


צום - הן במבוגרים והן בילדים ניתוח דורש צום. הצום חשוב למניעת סיבוכים בגלל מזון שהוכנס לגוף זה עתה. הרדמה בילדים לרוב דורשת שש שעות צום לפני הניתוח. תינוקות יונקים הניזונים מחלב אם בלבד נדרשים לארבע שעות צום. תינוקות הניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) צריכים לצום שש שעות מרגע סיום האכילה. שתייה צלולה מותרת עד שעתיים לפני הניתוח במבוגרים ובילדים.


ליווי הילד לחדר הניתוח - ילדים מעל גיל 6 חודשים יכולים להיכנס לחדר הניתוח בליווי הורה אחד עד שלב ההרדמה. עד גיל חצי שנה אין אפשרות להורה ללוות את הפעוט לחדר הניתוחים. יש אפשרות לליווי צמוד של ליצן רפואי עד שלב ההרדמה.


הפגת מתחים - כשהילד חרד מהניתוח הרופא המרדים ייתן לעיתים תרופת הרגעה כדי להביא את הילד למצב הרצוי ביותר לקראת ביצוע הניתוח. הליצנים הרפואיים של בית החולים נמצאים במהלך היום באזור חדרי הניתוח ומציעים הרגעה באמצעות הומור או שיחה עם הילד. הליצן הרפואי משרה תחושה היתולית ומאפשר לילד לחוש מוגן.