תינוקות נושמים רק דרך האף מלידתם עד גיל 3-4 חודשים. כל סתימה אפית בגיל זה יכולה לגרום לקושי בנשימה ובאכילה. על כן, במקרה של נזלת חזקה אצל תינוקות נדרש ביקור אצל רופא, רצוי רופא אא"ג, שמחזיק ציוד לבדיקת חללי אף של תינוק (אנדוסקופיה / סיב אופטי).
נזלת היא בדרך כלל תוצאה של עודף ייצור או של חסימה באף, שמפריעה למעבר הנזלת ללוע. עודף היצור נגרם על ידי דלקת, על פי רוב וירלית. במקרים הקשים הטיפול ייעשה באשפוז. דלקת חיידקית גם כן עלולה לגרום לנזלת. במקרה זה טיפול באנטיביוטיקה יכול לעזור, אחרי ביצוע משטח אף. לעיתים רחוקות גם דלקות לא זיהומיות יכולות להסביר את הנזלת, לדוגמה במקרה של צרבת (רפלוקס) או פגיעה ברירית האף עקב שאיבת נזלת לא זהירה.
חסימת האף בתינוק בגיל פחות מ-3 חודשים יכולה להיות קשורה למכשול אנטומי (עודף של עצם בכניסה או ביציאה האחורית של האף, סטייה של המחיצה). הפרעה במעבר בחלל האף עשויה להיגרם על ידי תהליך שפיר ברירית. בנוסף לבדיקה של רופא אא"ג, נדרש לעתים צילום. לפי תוצאות הבדיקה יוחלט על טיפול, שכולל לפעמים ניתוח להסרת הגורם לחסימה באף.