דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אם אתם או ילדכם סובלים מפריחה מגרדת או נפיחות של העור יתכן שאתם סובלים מאלרגיה. מחלות אלרגיות של העור אינן נעימות וגורמות לעיתים לאי נוחות רבה ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. אולם אין צורך לסבול. ישנם דברים רבים שאתם יכולים לעשות כדי לטפל בהן ולשפר את איכות החיים שלכם.

כיצד ניתן לאבחן אלרגיה של העור?

האבחון נעשה במרפאת אלרגיה. הבירור מתחיל בסיווג התלונות כדי להעריך אם אכן מדובר בתגובה אלרגית ואם כן - מאיזה סוג. המשך הבירור הכולל בדיקות שונות ולעיתים טסטים עוריים.

אורטיקריה:

אורטיקריה היא תפרחת אדומה ומגרדת הבולטת על גבי העור שמופיעה בתגובות אלרגיות. התפרחת נשארת מספר שעות עד יממה, חולפת ושוב מופיעה בחלקים אחרים של הגוף. בכ-40% מהחולים האורטיקריה מלווה גם בבצקת (הנקראת אנגיואדמה) באזור הפנים (לעיתים כולל לשון), כפות הידיים או הרגליים.
אורטיקריה חריפה היא מחלה שכיחה הנמשכת במרבית המקרים זמן קצר (עד מספר שבועות).
אורטיקריה כרונית מוגדרת כאורטיקריה הנמשכת מעל 6 שבועות. הלוקים בה יכולים לסבול מתופעות עוריות במשך חודשים עד שנים. לעיתים רחוקות האורטיקריה נגרמת על ידי מוצרי מזון, תרופות או מחלה זיהומית (בעיקר במקרים בהם מדובר באורטיקריה חריפה). אורטיקריה כרונית יכולה להופיע בעקבות תגובה אוטואימונית (כאשר הגוף תוקף את עצמו) או כתוצאה מרגישות יתר לגורם חיצוני פיזיקלי (חום, קור, לחץ או חשיפה לשמש). הבירור כולל ניסיון לאתר את הגורם, עם כי ברוב המקרים הגורם נשאר לא ידוע.
הטיפול באורטיקריה כולל בעיקר שימוש בתרופות המכונות אנטי-היסטמינים. לרוב מדובר בטיפול נטול תופעות לוואי, במיוחד בשימוש בתרופות "דור שני" שכמעט לא גורמות לישנוניות. בחלק מהחולים יש צורך בטיפול משולב וממושך בתרופות נוספות.
לאחרונה נוסף טיפול מבטיח - Anti-IgE - לאורטיקריה כרונית שכנראה יקל באופן משמעותי את הסבל של החולים.

אקזמות (פריחות קשקשיות מגרדות):

דלקת עור אטופית (Atopic Dermatitis):
דלקת עור אטופית, או אקזמה, היא תגובה אלרגית שכיחה המתרחשת לעתים קרובות בפנים, במרפקים ובברכיים. מדובר בתפרחת אדומה ומגרדת השכיחה בקרב ילדים קטנים ואנשים עם רקע אלרגי אישי או משפחתי. בחלק מהמקרים היא עלולה שלא לחלוף עם הגיל.
הגורמים העלולים לעורר תגובת אקזמה שכזו כוללים חום רב מדי או הזעה, מגע עם חומרים מגרים כגון סבון המייבש את העור ורגישות יתר לשערות חתול או קרדית אבק הבית. גם לחץ נפשי יכול לתרום להתפרצות המחלה ואצל חלק מהחולים, בדרך כלל ילדים, גם מוצרי מזון שונים. דלקות עור הנגרמות מחיידקים עלולות להחמיר את המחלה.

הטיפול באקזמה של העור כולל מספר מרכיבים:

עיקר הטיפול הוא בהרחקת הגורמים המעוררים את מחלת העור (אלרגנים שונים, בגדים המגבירים את הגירוי ועוד) ומניעת זיהומים. כמו כן חשוב להימנע מגירוד ולשמור על לחות העור. קומפרסים קרים או משחות מתאימות דוגמת משחות המכילות סטרואידים או מעכבי קלצינוירין יעילים בהפחתת התפרחת ובשמירה על עור בריא אך נשמרים למקרים בהם הטיפול השמרני לא עזר.
עורם של חולים הסובלים מאקזמה בדרך כלל יבש מאד והם נמצאים בקבוצת סיכון לזיהום משני על ידי חיידקים או וירוסים (למשל הרפס). לכן חשוב לזהות את הימצאותו של זיהום משני ולטפל בו בהקדם כדי למנוע החמרה באקזמה.

דלקת עור אלרגית ממגע:

כשחומרים מסוימים באים במגע עם העור, הם יכולים לגרום לתגובה מקומית כימית או דלקתית.
כאשר התגובה בעיקר מכאיבה או צורבת ולא מגרדת, מדובר לרוב בגירוי כימי מקומי ולא בתגובה אלרגית (הנגרמת מהפעלת תאי מערכת החיסון). ככל שמתארך הזמן בו העור בא במגע עם החומר, כך התגובה תהיה חריפה יותר. תגובות אלה מופיעות בדרך כלל על הידיים (למשל ממגע עם אקונומיקה).
דלקת עור ממגע מאופיינת לרוב בהופעת שלפוחיות, עור אדום ומגורה, יובש וסדקים באזור החשוף ולעיתים גם באזורים המרוחקים יותר. תגובה זו יכולה להתרחש בין 24 עד 48 שעות לאחר המגע ואף יותר מכך. מרגע שמתחילה התגובה האלרגית היא יכולה להימשך בין 14 ל-28 ימים, גם לאחר קבלת טיפול.
גורמים שכיחים לדלקת עור אלרגית ממגע הם מתכות שונות (למשל ניקל), תערובות בשמים, צבעים, מוצרי גומי (לטקס), תכשירים קוסמטיים שונים, דבקים, רכיבים מסוימים במשחות רפואיות וחומרים משמרים שונים.
אבחון מתבצע על ידי טסט עורי (תבחין מטלית - Patch Test) הבודק תגובה אלרגית (איטית- מושהית, תגובה המתרחשת בין כמה שעות לכמה ימים לאחר המגע עם חומרי הטסט). הטסט מתבצע בעזרת "מדבקות" המכילות את המרכיבים המצוינים לעיל. את המדבקות משאירים על העור למשך 48-72 שעות ולאחר הסרתן בודקים אם נוצרה תגובה. אם הגורם אינו מאובחן בתבחינים הראשונים, ניתן לבצע תבחין מטלית עם חומרים ספציפיים בהתאם לתלונות או לתחום העיסוק של המטופל (ישנם למשל טסטים מיוחדים לקוסמטיקאיות, לבנאים ועוד).
הטיפול ברגישות יתר למגע הוא הימנעות מחשיפה לחומר הגורם לתגובה. לעיתים לא ניתן להימנע לחלוטין ממגע שכזה והשימוש באמצעי מיגון (למשל חבישת כפפות מתאימות) עשוי לעזור.