דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

נזלת אלרגית

התעטשויות תכופות? אף סתום או מנוזל מאד? גרד? דמע? 
אם גם אתם לוקים בתסמינים אלה - אינכם צריכים לסבול. אפשר לאבחן במדויק מה הגורמים לתסמינים ולהציע לכם טיפול שיעזור למצבכם.

מהי נזלת כרונית אלרגית?

נזלת אלרגית פוגעת ב-15%-30% מהאוכלוסייה ועד 40% מהילדים והיא הסיבה השכיחה יותר לנזלת כרונית או עונתית. היא נגרמת כתוצאה מחשיפה לאלרגנים באוויר (חלקיקים זעירים של חומרים שונים, למשל פריחה של צמחים). אלרגנים אלה, אשר אינם מזיקים בדרך כלל, יכולים לגרום להופעת תסמיני אלרגיה באנשים המפתחים רגישות יתר אליהם. 
תסמינים אלרגיים הם תוצאה של תגובת שרשרת המתחילה בשפעול של המערכת החיסונית. המערכת החיסונית שולטת על האופן בו הגוף מגן על עצמו. למשל, אם אתם אלרגיים לאבקת פרחים, המערכת החיסונית שלכם מזהה את אבקת הפרחים כפולש או אלרגן ומגיבה באופן מוגזם על ידי ייצור נוגדנים הנקראים אימונוגלובולין E. נוגדנים אלה מפעילים את שחרור החומרים הגורמים לתגובה האלרגית, למשל תאים המצויים ברירית האף, וגורמים לתסמינים הידועים של התעטשויות ואף גדוש ומגורה.
אנשים הסובלים מנזלת אלרגית נוטים לסבול גם מעיניים דומעות ומגרדות (כתוצאה מדלקת לחמית אלרגית) והם יכולים גם להיות יותר רגישים לגורמים מגרים כדוגמת עשן, אויר קר ויובש. בנוסף נלוות לנזלת אלרגית בעיות רפואיות רבות כגון דלקת בסינוסים, אבדן חוש הריח, הפרעות שינה ועייפות כרונית.  
לנזלת אלרגית יכולה להתלוות גם אסטמה אלרגית. בין שתי המחלות קיים קשר הדוק וטיפול מתאים יכול לסייע לשתי הבעיות גם יחד. 

מהם הגורמים לנזלת אלרגית?

האלרגנים הגורמים לנזלת אלרגית יכולים להיות חיצוניים, כלומר אלרגנים המצויים מחוץ לבית, או אלרגנים תוך-ביתיים. אלרגנים חיצוניים כוללים למשל עצים, דשא ואבקני עשבים והם לרוב גורמים לנזלת אלרגית עונתית (למשל קדחת השחת) אך יכולים לגרום גם לנזלת אלרגית רב-שנתית. 
השכיח מבין האלרגנים הביתיים הוא קדרית האבק וכן אלרגנים מכלבים, חתולים, טחב ותיקנים. אלה גורמים לרוב לתגובה רב-שנתית. יש מצבים בהם קיימת רגישות משולבת גם לאלרגנים חיצונים וגם לאלרגנים ביתיים. 

אבחון:

במרפאת האלרגיה ניתן לקבוע אילו אלרגנים הנישאים באוויר גורמים לתסמינים על ידי:
•    סקירה רפואית מקיפה. הרופא יערוך בדיקה גופנית אשר תכלול במידת הצורך גם הערכה של תפקודי הריאות (בדיקת אסטמה).
•    תבחינים לאלרגיה. מדובר בתבחיני עור המבוצעים ללא מחטים ובזמן קצר בעזרת מתקן פלסטיק הבודק 8 אלרגנים בו זמנית. המתקן עוזר לצמצם את הכאב והחרדה ועל כן מיועד במיוחד לילדים ולתינוקות (ראו פירוט בדף תבחיני אלרגיה). התוצאות מתקבלות בתוך 15 דקות. 
•    תוצאות מבחני העור, כמו גם תכיפות וחומרת התסמינים, יישקלו לצורך קביעת הטיפול המתאים.

טיפול: 

הצעדים לשליטה בתסמיני האלרגיה כוללים:
•    הימנעות מאלרגנים אליהם אובחנה רגישות יתר
•    טיפול תרופתי
•    לעיתים טיפול חיסוני בזריקות (אימונותרפיה)

איך מטפלים בנזלת אלרגית ואסתמה אלרגית נלווית?

הטיפול נועד בעיקר להקל על התסמינים ולהקטין את התהליך הדלקתי. 
הטיפול יכול לכלול משאפים נזאלים (על בסיס סטרואיד או אנטי-היסטמין), כדורים (אנטי-היסטמינים, טיפות עיניים (אנטי-אלרגיות) ומשאף לריאות (אם אובחנה גם אסטמה אלרגית).  
בהיעדר שיפור ניתן להתחיל באימונותרפיה (מתן האלרגן במינונים נמוכים בזריקה. לאחרונה נכנס לארץ השימוש באימונותרפיה תת-לשונית). זהו הטיפול היחיד אשר עשוי להפסיק את התגובה האלרגית. מומלץ לשקול טיפול זה אם אין הקלה בתסמינים תחת טיפולים אחרים, אם אינכם רוצים להשתמש בתרופות באופן קבוע או חשים שהן אינן מסייעות לכם, או אם ברצונכם להשיג שליטה ארוכת טווח על האלרגיה. טיפול זה אורך כשלוש עד חמש שנים (ראו הסבר נוסף בדף תבחיני אלרגיה).

נזלת לא אלרגית

ישנם אנשים הסובלים מנזלת כרונית שאינה אלרגית. נזלת זו מאופיינת בעיקר בתלונות על אף נוזל או גדוש לאורך כל השנה. התסמינים מוחמרים על ידי ריחות עזים, זיהום, עשן וחומרים אחרים הגורמים לגירוי. נזלת זו יכולה להיות תוצאה של ליקוי בפעולת כלי הדם ברירית האף, תגובה לתרופות, היריון ושימוש קבוע בתרסיסים להקלת גודש באף. במקרה זה יוצא טיפול תרופתי מתאים ויפנה אותך לבירור רפואי נוסף הכולל הערכת מבנה האף ותפקודו על ידי רופא אא"ג.