דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אלרגיה יכולה להתבטא בדרכי הנשימה, בעור ובמערכת העיכול.
לכל סוג של אלרגיה יש את הבדיקות האופייניות עבורו בהתאם למרכיבים האלרגניים הרלוונטיים לו ואופי התגובה האלרגית. בנוסף לבדיקות האלרגיה הרגילות יתכן שתידרשו לבדיקות עזר נוספות, למשל בדיקות דם כלליות, בדיקות לבירור תפקוד מערכת החיסון, צילום ריאות או סינוסים ותפקודי ריאה.

הבדיקות המשמשות לזיהוי תגובה אלרגית מיידית

חלק גדול מהתגובות האלרגיות מתבטאות באופן מיידי לאחר החשיפה לאלרגן, כמו למשל במקרה של נזלת אלרגית, אלרגיה למזון, אלרגיה ללטקס, אלרגיה לעקיצות דבורים/צרעות ואלרגיה לתרופות.
בדיקת האלרגיה המשמשת לזיהוי אלרגיה מיידית מבוצעת במרפאתנו מרכז הרפואי שערי צדק בעזרת מכשיר מיוחד מפלסטיק, ללא מחטים, המבטיח בדיקה מהירה עם מינימום של כאב וחרדה. המכשיר טוב במיוחד לילדים ולתינוקות. ניתן לבדוק בעזרתו תגובה למזון או לאלרגנים הנישאים באוויר.
לאחר הבדיקה תתבקשו להמתין בחוץ כרבע שעה מבלי לגעת בזרוע עליה בוצעה הבדיקה. אם ישנה אלרגיה לאחד החומרים, תוך מספר דקות יופיעו על הזרוע אודם, נפיחות וגרד מקומי בדומה לעקיצת יתוש קטנה.
כשתכנסו שוב אנו נעריך את גודל התגובה ואת משמעותה עבורכם ונציע את הטיפול המתאים.
אין לבדיקה זו תופעות לוואי או נזק למעט הופעת האודם והגרד על פני הזרוע. אלה יחלפו תוך שעות ספורות.
בדיקה זו עשויה להיות מושפעת מכדורים נגד אלרגיה ולכן מומלץ, במידת האפשר, להפסיק את הטיפול טרם הבדיקה.

בדיקת דם לאלרגיה

בדיקה המזהה את נוגדני האלרגיה בדם הנבדק. משמשת בעיקר לצורך אישוש נוסף לממצאים והתקדמות בבירור.

בדיקות אלרגיה מיוחדות

במקרים מיוחדים, כאשר יש חשד גבוה לקיומה של אלרגיה אך בדיקה רגילה לא מצאה את הגורם או כאשר הגורם האלרגי החשוד אינו ניתן לבדיקה באמצעים הרגילים, אנו מבצעים בדיקות מיוחדות בשיטות שונות כמו זריקה תוך-עורית (למשל בבירור אלרגיה לתרופות).

מבחני תגר

כדי לשלול סופית את קיומה של אלרגיה למזון או לתרופות או לאשש את היעלמותה, ולאחר שהתקבלה תשובה שלילית מהטסט העורי או מבדיקת הדם, נבצע תגר פומי (ניסיון בליעת המזון או התרופה דרך הפה). בדיקה זו מתבצעת אך ורק במוסד רפואי המצויד בכל הדרוש על מנת לספק טיפול במקרה של התקף.

נערך על פי דפי ההסבר להורים מאתר האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית