דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

טיפול בלעדי בפורמולת מזון

​טיפול בתזונה במחלת קרוהן של המעי הדק בילדים. זה עובד!


מחלת קרוהן של המעי הדק מתאפיינת בעיקר בבעיית תזונה ובשלשול ואילו מחלה של המעי הגס (קוליטיס) מתאפיינת בדימום בצואה. בזמן התקף חריף של המחלה ניתן לטפל בתכשירים שונים כדי להשרות רגיעה. התכשירים השכיחים ביותר שייכים למשפחת הסטרואידים [לינק לדף "פרדניזון"]. סטרואידים יעילים מאוד בשיפור קליני של הסימפטומים אך הטיפול בהם מלווה בתופעות לוואי רבות, המשמעותיות בעיקר בגיל הילדות.

מחקרים קליניים רבים בשלושים השנים האחרונות ביססו את הטיפול באמצעות תזונה כמשרה רגיעה. בתחילה נראה היה כי יש צורך בפורמולה מפורקת מאוד שקלה לספיגה אך לאחרונה ברור כי גם פורמולות רגילות יעילות במידה זהה ויותר טעימות. לא ממש משנה באיזו פורמולה משתמשים העיקר שנותנים פורמולה אחת בלבד למשך תקופה קצובה של 6-8 שבועות. בנוסף לפורמולה ניתן לשתות רק מים וללעוס מסטיק או למצוץ סוכריה. התגובה לטיפול מדהימה ביעילותה; ניתן לצפות לשיפור קליני ושיפור במדדי הדלקת כבר בתוך ימים אחדים. ב-75% מן המקרים ניתן לצפות לנסיגה מלאה של הדלקת במעי בתוך כחודשיים לעומת 25% בלבד עם סטרואידים.


כאשר מתחילים בטיפול זה, יש לוודא שישנה תמיכה של צוות רב-תחומי הכולל רופא מומחה במחלות מעי דלקתיות, המנוסה בטיפול בתזונה, ודיאטנית וכן תמיכה משפחתית. תמיד יש לשקול את השיפור הצפוי לעומת הפגיעה הזמנית באיכות החיים בזמן היעדר מזון מוצק וההחלטה מתקבלת בשיתוף הילד/ה וההורים. קיימים מקומות בעולם (כגון אנגליה וצרפת) שיתעקשו על טיפול זה עד כדי טיפול בזונדה. במרכז בשערי צדק לא דוגלים בקיצוניות זו באופן שגרתי והטיפול מותנה בהסכמת המטופל לשתות את הכמות הנדרשת. היכולת לתת פורמולות לא מפורקות שיפרה מאוד את ההיענות לטיפול היות שהטעם טוב במידה ניכרת בהשוואה לפורמולות המפורקות. יש לזכור שטיפול זה לא מרפא את המחלה אלא מכניס אותה לרגיעה. המחלה עלולה לחזור עם סיום הטיפול ולכן תמיד יש לתת טיפול זה יחד עם תרופות שנועדו לשמור על רגיעה לאחר הפסקת הדיאטה המיוחדת. ייתכן שהמשך מתן חלקי של פורמולות באופן קבוע (כתוספת לאוכל רגיל) מחזק את היכולת של הגוף לשמור על רגיעה. לצורת טיפול זו יתרונות רבים, ביניהם עידוד צמיחה והחזרת משקל, חיזוק העצמות, תגובה מהירה לטיפול והחזרת חסרים תזונתיים השכיחים במחלת קרוהן. בייחוד נותנת שיטת טיפול זו עצמאות למטופל להתחיל טיפול בעצמו כשהוא מרגיש שמתחיל התקף וכך התלות במערכת הרפואית יורדת. הרגשת העצמאות מחזקת את הביטחון העצמי ומורידה את החרדות הנלוות למחלה כרונית זו. חשוב לציין כי הטיפול באמצעות תזונה נוזלית מתאים במיוחד במקרים של מחלה במעי הדק (ולא הגס) ובייחוד כשמטפלים מוקדם. ייתכן כי במבוגרים היעילות פחותה אך בהחלט מצויה.

אצל יואב מירושלים, התגלתה מחלת קרוהן של המעי הדק בהיותו בן 11. הומלץ ליואב על טיפול באמצעות תזונה. במשך חודשיים תמימים ניזון יואב אך ורק מפחיות מודולן (תזונה נוזלית). יואב הצליח להשקיט את הדלקת! הדלקת החדה חלפה, חלה הטבה ניכרת במצבו והוא אף התחיל לגבוה.

יואב, מטופל IBD

 

הכירו גם את אהרון, ינון ויובל שהכניסו אף הם את הדלקת לרגיעה באמצעות תזונה!
ינון הצליח להכניס את מחלת הקרוהן שלו לרגיעה באמצעות טיפול אקסקלוסיבי בתזונה.

ינון מטופל IBD

 

אהרון, חולה במחלת קרוהן מפושטת של המעי הדק ולאחר ניתוח לכריתת חלק מהמעי. למרות טיפול תרופתי אגרסיבי אהרון עדיין מתאשפז לעיתים קרובות עקב התקפי המחלה וחסימות מעי. לאחר חודשיים של טיפול תזונתי בפורמולה (Exclusive Enteral Nutrition), המחלה נכנסה לרגיעה מלאה (רמיסיה). בנוסף, מדדי הדלקת בדם חזרו לערכים נורמליים וחלה עלייה בתיאבון ובמשקל ושיפור ניכר באנרגיה ובהרגשה הכללית. כיום אהרון ממשיך בטיפול תזונתי חלקי (Partial Enteral Nutrition).

אהרון מטופל IBD


גם יובל הכניס את הקרוהן לרגיעה באמצעות טיפול בתזונה.

יובל מטופל IBD