דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מהי תרופת פרדניזון (Prednisone) ולמה היא מיועדת?

פרדניזון הוא תכשיר סינטטי של סטרואידים בשימוש נרחב מאוד ברפואה למעלה משישים שנים. לפחות מיליון בני אדם בארצות הברית בלבד מטופלים בכל שנה בפרדניזון למגוון מחלות. הגוף האנושי מייצר באופן טבעי סטרואידים מבלוטת יותרת הכליה ולא ניתן לחיות ללא נוכחותם בגוף. הסטרואידים הכרחיים להתמודדות עם מצבי דחק בזמן מחלה או טראומה. 

השפעת התרופה

לסטרואידים השפעה אנטי-דלקתית חזקה ולכן משתמשים בהם לטיפול במחלות דלקתיות. פרדניזון משפיע על כל שלבי המערכת החיסונית ומכאן יעילותו הרבה במחלות מעי וכבד דלקתיות. כ-80%-90% מהילדים החולים בקרוהן, בקוליטיס או בדלקת כבד אוטואימונית יגיבו היטב ומהר לטיפול בפרדניזון. התרופה יעילה מאוד אך תופעות הלוואי מונעות מהרופאים לטפל בפרדניזון לתקופה ממושכת. לכן, לאחר 2-4 שבועות של טיפול, בדרך כלל ימליץ הרופא להתחיל להפחית בהדרגה את מינון התרופה עד להפסקתה המלאה תוך חודשיים-שלושה. לעיתים ירצה הרופא להתחיל טיפול בתרופה אחרת שתשמור על הדלקת תחת שליטה לאחר הפסקת הפרדניזון.
בזמן מתן הפרדניזון הגוף "מתעצל" לייצר את הסטרואידים בעצמו מבלוטת יותרת הכליה. לכן יש להפסיק את נטילת התרופה באופן הדרגתי ולא בבת-אחת. הפסקה פתאומית עלולה להביא למחסור בסטרואידים בגוף ולסכנת חיים.

תופעות לוואי ידועות של פרדניזון

במינון מקובל ובמתן לזמן קצוב, תופעות לוואי משמעותיות ממתן פרדניזון נדירות. במינון גבוה או במתן לתקופה ארוכה (למעלה מחודשיים-שלושה) ניתן לראות תופעות לוואי שונות שנובעות מפעילות התרופה. תופעות הלוואי של פרדניזון מתחלקות לשתי קבוצות: קצרות טווח וארוכות טווח.

התופעות לטווח קצר כוללות הופעת פצעי בגרות או החמרתם, צמיחת שיער, אגירת נוזלים חולפת שיכולה להוביל לנפיחות בפנים, עלייה ברמת הסוכר בדם, עלייה בלחץ דם, שינוי במצב הרוח או בהתנהגות, עלייה בתיאבון, חשיפה לזיהומים, ולעיתים כאבי בטן שנובעים מפגיעה ברירית הקיבה. תופעות אלו נעלמות עם הפסקת הטיפול.
אם הסטרואידים ניתנים במינון גבוה ולאורך זמן (חודשים רבים) ניתן לראות האטה בצמיחה אצל ילדים, אוסטאופורוזיס (היחלשות העצמות), קטרקט בעיניים, לחץ דם גבוה, סוכר גבוה בדם ובעיות במפרק הירך. כדי לאתר ולטפל מוקדם בסיבוכים אלו, על ילדך להיות במעקב צמוד של הרופא. אין לקחת פרדניזון אם ידועה רגישות יתר לתרופה וכן בנוכחות זיהום פטרייתי מפושט.

צריכת פרדניזון, במיוחד במינון גבוה, עלולה להשפיע על תגובת ילדך לחיסונים. אין לחסן ילד/ה המטופל/ת במינון סטרואידים גבוה בחיסון חי מוחלש (כגון חיסון לחצבת, חזרת, אדמת או החיסון דרך הפה נגד הפוליו). אם ילדך צריך לקבל חיסון יש להודיע לרופא הילדים כי ילדך נוטל פרדניזון.

חשוב להדגיש שני סיבוכים כתוצאה מטיפול בסטרואידים, במיוחד כאשר הם בשימוש לטווח ארוך: ירידה בתפקוד מערכת החיסון ואי-ספיקת בלוטת יותרת הכליה. בד"כ אין בעיה להתמודד עם זיהומים, אך ישנם מספר זיהומים (כגון אבעבועות רוח, שחפת או חצבת) שיכולים להופיע בצורה קשה יותר בילדים הנוטלים סטרואידים בכמויות גדולות או לאורך זמן. אם יבוא ילדך במגע עם חולה במחלות שצוינו, עלייך לפנות מיד לרופא.
הסיבוך השני מתייחס לתת-פעילות יותרת הכליה שמפסיקה לייצר סטרואידים באופן עצמוני בעקבות נטילת התרופה. הסימנים למצב כזה הם בחילה, עייפות, חום, כאבי פרקים ושרירים, שינויים בעור, לחץ דם נמוך והתעלפויות. מצב זה יכול להיות מושפע מלחץ, מחלה, טראומה, ניתוח, או הפסקה פתאומית בנטילת התרופה פרדניזון. אין להוריד את המינון או להפסיק את נטילת הפרדניזון ללא אישור הרופא המטפל!

כיצד פרדניזון ניתנת ודברים שחשוב לדעת על התרופה

פרדניזון יש לקחת לאחר ארוחה כדי להפחית את ההשפעה השלילית של התרופה על רירית הקיבה. כדאי ליטול את כל הטבליות (או הסירופ) בפעם אחת בבוקר, אלא אם כן הרופא המליץ אחרת. חלק מהילדים מדווחים על הפרעה בשינה אם הטיפול נלקח בערב. לעיתים, אם הטיפול גורר שינוי במצב הרוח, ניתן לנסות לשנות את זמן מתן התרופה לערב. למרות תופעות הלוואי הרבות של הפרדניזון, כשהתרופה נלקחת בצורה מבוקרת ולזמן לא ארוך (עד שלושה חודשים) תופעות הלוואי המשמעותיות נדירות. בשל היעילות הגבוהה של התרופה במחלות דלקתיות קשות, התועלת לעיתים קרובות עולה בהרבה על הסיכון. הרופא יסביר לך את השיקולים בבחירת התרופה.