דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול ביותר בגופנו. צבעו חום-אדמדם והוא ממוקם בחלק העליון הימני של הבטן, מתחת לסרעפת, מימין לקיבה. הכבד מעורב במספר עצום של תהליכים חיוניים בגוף. הוא חשוב לגוף עד כדי כך שבזמן מנוחה, למעלה מ-25% מנפח הדם היוצא מהלב מיועד לו. מאות תהליכים מתרחשים ללא הרף בכל תא ותא של הכבד על מנת לשמור על בריאות הגוף ולהחזיקו בחיים. רוב התוצרים הנספגים במעי מגיעים לכבד, המעבד אותם בטרם יועברו כתוצרי בנייה לשאר הגוף. הכבד מעורב בוויסות חילוף החומרים (מטבוליזם) של סוכרים, חלבונים ושומנים כדי להבטיח תצרוכת מספקת לכל פעולות הגוף. בנוסף, הכבד אחראי לסילוק רעלים המגיעים לזרם הדם ומביא להפרשתם מן הגוף.

הכבד מייצר מיצי מרה המאוחסנים בכיס המרה ואחראים לפירוק יעיל של שומנים וספיגתם. לאחר אכילה של מזון שומני, כיס המרה מתכווץ ומפריש את המיצים לתוך המעי. כמות גדולה מאוד של חלבונים ואנזימים מיוצרת בכבד עבור כל מערכות הגוף. החלבונים כוללים פקטורים חיוניים הקשורים לתהליך קרישת הדם, אנזימים והורמונים שונים וחלבון הדם העיקרי שנקרא אלבומין. החומרים כולם מיוצרים, נארזים ונשלחים לאיבר המטרה באיזון עדין ומדויק שלא היה מבייש אף בית חרושת גדול ומודרני.


כיוון שכלל אספקת הדם ממערכת העיכול עוברת דרך הכבד בטרם מעברה ליתר הגוף, יש לכבד תפקיד חיוני ביותר באיתור חיידקים ומזהמים אחרים, בידודם ואף חיסולם. למעשה הכבד מתפקד כשומר הסף לגוף כולו. לבסוף, הכבד גם מייצר ומפריש מגוון רחב של הורמונים, אשר להם תפקיד קריטי בצמיחה, בהתפתחות ובתפקוד היומיומי שלנו.

מכל האמור לעיל נקל לראות כי הכבד הוא אחד האיברים החיוניים ביותר בגוף וכל פגיעה בו עלולה לגרום לפגיעה ממשית בתפקוד היומיומי של מערכות הגוף. מחלות שונות הפוגעות בכבד עלולות לגרום לפגיעה בתפקודיו, בין היתר פגיעה בקרישיות הדם (ודימומים), זיהומים, ירידה בחלבוני הדם (ולכן אגירת נוזלים ופגיעה כלייתית וריאתית), חשיפה לזיהומים, פגיעת רעלנים בגוף, בלבול של מערכות הגוף, ואף קריסתן כשהפגיעה הופכת להיות נרחבת.

למזלנו, הכבד הוא איבר עמיד המסוגל לספק את צורכי הגוף גם אם רובו נפגע במחלה. בנוסף, ברוב המקרים יש לכבד יכולת מרשימה לחדש את עצמו לאחר פגיעה אקוטית. חשוב שהמעקב אחר הפרעה בתפקודי כבד בעת מחלה ייעשה במרכז מומחיות רב-תחומי לנושא זה, בייחוד בילדים, הרגישים יותר לשינויים מטבוליים ותחלואתיים בגוף.