דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צהבת נגיפית מסוג B ו C

צהבת נגיפית מסוג B

נגיף (וירוס) צהבת B הוא נגיף הפוגע בעיקר בכבד ומועבר מאדם לאדם באמצעות דם או במהלך לידה של ילדים לאימהות נשאיות של הנגיף. בחלק ממקרי ההדבקה הגוף יצליח לסלק את הנגיף לצמיתות אך במקרים אחרים הנגיף מתיישב בכבד וגורם לדלקת כרונית. זו הדלקת שגוררת סיבוכים לאורך זמן. בקרב מתבגרים ומבוגרים (בניגוד לתינוקות), בכ-90% מהמקרים צפויה החלמה ספונטנית מלאה לאחר זיהום ראשוני. רק כ-10% מתקדמים לצהבת נגיפית כרונית. בניגוד לכך, כ-90% מהילדים שנדבקים בלידה או בגיל הינקות מתקדמים לצהבת כרונית.

צהבת נגיפית מסוג B לרוב אינה מלווה בתסמינים בזמן הילדות ומתגלה בעקבות ממצא מקרי של בדיקות דם חריגות. בהיעדר טיפול, הזיהום עלול לגרום לנזק מתמשך לכבד ולהתפתחות של שחמת הכבד או אף סרטן של תאי הכבד.


זיהום בצהבת נגיפית מאובחן באמצעות בדיקות דם המוכיחות את נוכחות הנגיף בדם. בדרך כלל דרושות בדיקות דם חוזרות להערכת ההתקדמות של הזיהום וכן ביופסיית כבד או בדיקת אולטרסאונד של הכבד. הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה, ומאז שהוכנס לשימוש חיסון לכל הילודים במדינת ישראל (זריקה מיד לאחר הלידה ושתי זריקות עוקבות בגיל חודש ושישה חודשים), שיעורי הזיהום הולכים ויורדים בקביעות. תינוקות לאימהות נשאיות יטופלו מיד לאחר הלידה באמצעות מתן נוגדנים כנגד הנגיף בנוסף לחיסון השגרתי. שילוב זה יעיל בהפחתה דרסטית של העברת הזיהום.

בזיהום כרוני של הנגיף, מומחה למחלות כבד יעריך את חומרת הזיהום והשלכותיו כדי לקבוע את המועד המתאים ביותר לתחילת טיפול, הכולל לרוב תרופה המכונה אינטרפרון אלפא 2b אשר מסייעת למערכת החיסון להשתלט על הזיהום. אפשרות טיפולית נוספת היא מתן תרופה אנטי-ויראלית המונעת את התרבות הנגיף. יש צורך במעקב רציף לאורך זמן אחר הילדים שקיבלו טיפול על מנת לזהות התלקחות הזיהום וכדי להעריך סיבוכים מאוחרים ולמנוע אותם. היבט חשוב נוסף בטיפול בנגיף הצהבת הוא מניעה של פגיעה בכבד על ידי גורמים אחרים. לפיכך מומלץ לילדים לקבל חיסון נגד צהבת נגיפית מסוג A ולהימנע מצריכת אלכוהול.

צהבת נגיפית מסוג C

צהבת נגיפית מסוג C נגרמת על ידי נגיף (וירוס) המועבר דרך הדם מאדם נגוע. ‏מדובר במחלה כרונית, אם כי הפגיעה בכבד יכולה להופיע גם שנים רבות לאחר הזיהום. הסיכון להעברת נגיף צהבת C מאם הלוקה בזיהום לתינוק נמוך באופן משמעותי מהסיכון להעברת נגיף צהבת B. עם זאת, אין בידינו חיסון נגד נגיף צהבת C שעשוי לעזור בהפחתה נוספת של שיעורי ההדבקה.
זיהום מצהבת נגיפית מסוג C כמעט שאינו גורם לתסמינים בילדים אך הדלקת הכרונית עלולה להוביל לסיבוכים לטווח ארוך. צהבת נגיפית מסוג C מאובחנת באמצעות סדרת בדיקות דם לזיהוי הנגיף ולהערכת מידת הפגיעה בכבד.

ללא טיפול, הנגיף עלול לגרום לפגיעה איטית אך מתמשכת לאורך שנים ואף עלול להגביר את הנטייה לסרטן הכבד בשלב מאוחר יותר. לפיכך אנו שואפים לטפל בנגיף בשלב מוקדם על מנת למנוע את הסיבוכים המאוחרים. הטיפול כולל סדרת זריקות שבועיות של תרופה המכונה אינטרפרון, בשילוב עם טיפול בתרופות אנטי-ויראליות דרך הפה. טיפולים חדשניים בעלי פרופיל סבילות משופר באופן משמעותי נחקרים במסגרת ניסויים קליניים, ואנו מקווים שהם יהיו זמינים בעתיד גם באוכלוסיית הילדים.