דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הווריד הפורטלי (וריד השער של הכבד) הוא כלי הדם המוביל דם מהמעיים והטחול אל הכבד טרם חזרתו למחזור הדם. לכבד יש תפקיד מורכב בעיבוד מגוון רחב של חומרים מזינים ונטרול רעלנים הנגזרים מתהליך העיכול. למעשה, הכבד הוא בית החרושת של הגוף ומייצר את רוב התצרוכת מאבני בניין המתקבלות מהתזונה ומועברות לכבד דרך הווריד הפורטלי.

לעתים נוצרת חסימה בזרימת הדם דרך הווריד הפורטלי. הדבר עלול להתרחש בשל הצטלקויות בכבד כתוצאה מתהליך אחר כלשהו, או בשל היווצרותו של קריש דם בווריד הפורטלי עצמו. לפיכך יתר לחץ דם פורטלי (Portal Hypertension) אינו אבחנה בעצמו, אלא תוצאה של הפרעה אחרת המעלה את לחץ הדם בווריד הזה.

הגוף מנסה לפצות על זרימת הדם הירודה באמצעות מציאת מסלולים חלופיים לזרימת הדם. הגוף מייצר חיבורים חדשים (אנסטומוזות) בין הווריד הפורטלי לבין כלי דם אחרים בגוף, אולם חלק מאתרי החיבור הללו עלולים להיות בסיכון לדימום, למשל בוושט. כתוצאה מהלחץ בווריד הפורטלי, הטחול עלול לגדול במידה משמעותית ולהוביל לירידה במספר תאי הדם, במיוחד טסיות הדם הקשורות לקרישה, דבר המגביר את הסיכון לדמם.

ברוב המקרים של יתר לחץ דם כבדי, אין בתחילה כל תלונות והאבחנה עלולה לצוץ רק בזמן דימום מהחיבורים המקבילים כפי שהוסבר לעיל. טחול מוגדל עלול לעתים לגרום לאי-נוחות בילדים בשל נוכחותו של איבר התופס מקום גדול מהרגיל. כמו כן, ילדים הסובלים מיתר לחץ דם פורטלי מדגימים לפעמים אנמיה או ספירת טסיות נמוכה.

חשד ליתר לחץ דם כבדי יכול להתגלות במהלך בדיקה גופנית שגרתית. את האבחנה ניתן לאשש בעזרת בדיקת אולטרסאונד מיוחדת המכונה דופלר, אשר מסוגלת להעריך את זרימת הדם בווריד הפורטלי. כמו כן, בדיקת דופלר עשויה לסייע בגילוי כלי הדם החריגים בוושט.

במידת האפשר, יש לחפש את הסיבה ליתר לחץ הדם ולטפל בה. הדבר אינו תמיד אפשרי, ולכן הטיפול ביתר לחץ דם פורטלי מבוסס גם על התייחסות נקודתית להורדת הלחץ כדי למנוע סיבוכים ודמם.

לעתים נעשה שימוש בתרופות לטיפול בלחץ במקביל לבדיקות אנדוסקופיות חוזרות לאבחון כלי דם מוגדלים בוושט העלולים לדמם (כלי דם אלו נקראים "דליות"). אם מתגלות דליות, המומחה יטפל בהן על ידי הזרקת חומר שגורם להצטלקות או על ידי קשירתן באמצעות ציוד מיוחד. לעתים משתמשים בתרופות הנקראות "חוסמות-בטא" ("בטא-בלוקרס") העשויות לסייע בהורדת לחץ הדם הפורטלי.

לעתים יתר לחץ דם כבדי מתגלה רק לאחר אירוע דמם מאחת הדליות. בנסיבות אלה הטיפול מתרכז בשליטה על הדמם ומניעת סיבוכים.