דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

​זיהוי מוקדם של אטרזיה ביליארית בילודים

אטרזיה ביליארית היא מחלה המתרחשת בשכיחות של כ-1 מתוך כל 15,000 ילודים. במחלה זו צינוריות המרה, המובילות את מיצי המרה מן הכבד אל המעי הדק, חסומות. החסימה גורמת נזק לכבד, העלול להתדרדר במהירות לכדי אי ספיקת כבד. למרות המון התקדמות בהבנה שלנו, עדיין איננו יודעים בוודאות מדוע מתרחשת חסימה זו וכיצד היא מתרחשת.


אך אנו כן יודעים שאם נטפל בילודים בשלב מספיק מוקדם, נוכל לשפר את מצבם ולהאט את קצב התקדמות הנזק לכבד. הטיפול הוא באמצעות ניתוח במהלכו מסירים את צינוריות המרה החסומות ומחברים את הכבד ישירות למעי הדק, כך שיתאפשר ניקוז של מיצי המרה. סיכויי ההצלחה של ניתוח זה עולים באופן ניכר כשהוא מבוצע בטרם ימלאו ליילוד 60 יום מאז לידתו, ומוטב אפילו קודם, טרם עברו 45 יום מאז הלידה.


אתגר מרכזי בהתמודדות עם מחלה זו הוא זיהוי הילודים הלוקים בה בשלב מוקדם, כך שיתאפשר להפנותם לטיפול בזמן. אחת הדרכים הפשוטות והיעילות ביותר לזיהוי ילודים שיש להם בעיה בזרימת מיצי המרה היא התרשמות מצבע צואתם. מכיוון שהגוון הצהבהב-ירקרק הנורמלי מקורו במיצי המרה, כאשר יש בעיה בזרימת מיצי המרה, צבע הצואה מחוויר. חשוב לציין שלא כל צואה חיוורת נגרמת על ידי מחלת אטרזיה ביליארית, אך ההתרשמות מצואה בהירה ולא אופיינית כסימן ראשוני אפשרה זיהוי של ילודים עם אטרזיה ביליארית בשלב מוקדם יותר.


היחידה למחלות כבד בילדים במרכז הרפואי שערי צדק מפעילה תכנית שמקורה בטאיוואן במסגרתה מחולק לכל יולדת כרטיס עם טבלת זיהוי צבעי הצואה. הכרטיס מספק להורים מידע ברור המסייע בזיהוי מוקדם של ילודים חולים ובמתן טיפול בזמן.

להורדת הכרטיס בפורמט PDF (בעברית ובערבית) לחצו כאן