דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

שרות לדיאליזה צפקית

צוות השירות לדיאליזה צפקית ילדים פועל לצד יחידת המודיאליזה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק עבור הורים וילדים הבוחרים במתן טיפול דיאליזה בעזרת מכשיר דיאליזה צפקית ביתי. במסגרת השירות ניתנות הדרכות, הפניות לבדיקות ולהשתלת הקטטר בצפק, והנחיות ומעקב צמוד לאורך תקופת הטיפול במכשיר דיאליזה צפקית ביתי. 
צוות האחיות מעביר הדרכה לביצוע יומיומי של פעולת ניקוי הדם מרעלים ועודף הנוזלים דרך הצפק. ההדרכה כוללת סרטוני וידאו, הסברים והדגמות לילד ולבני משפחתו עד שהצוות הרפואי משוכנע כי הורי המטופל והילד מוכנים לביצוע הטיפול בבית. 
במקרים של כשל כלייתי ישנה הצטברות של פסולת רעילה בגוף, תיתכן עליה בלחץ הדם, הצטברות עודפי נוזלים בגוף וייצור לא מספק של תאי דם אדומים. במצב זה יזדקק הילד לטיפול שיחליף את פעולת הכליות. הטיפולים המוצעים כיום לאי ספיקת כליות כרונית הם השתלת כליה או דיאליזה. הדיאליזה הצפקית מתבצעת על ידי המטופל באמצעים פשוטים שאינם דורשים מיומנות מיוחדת. בפעולה חד-פעמית מחדירים צינורית קטנה לחלל הבטן. ההחדרה מתבצעת בניתוח תחת הרדמה כללית. לאחר ההחלמה הטיפול עצמו נעשה בביתו של המטופל, אינו כואב וקל לביצוע.
דיאליזה צפקית מחליפה את פעילות הכליה ובשונה מטיפול המודיאליזה (ניקוי הפסולת דרך הדם, נעשה בבית החולים בלבד), בשיטה זו פעולת הניקוי נעשית בתוך הגוף, דרך הצפק- כרום חצי חדיר העוטף את החלקים הפנימיים של הבטן.
בשנים האחרונות גילו כי ניתן להכניס לגוף את תמיסת הדיאליזה דרך צינור המוחדר לצפק. בשיטה זו סינון הדם מתבצע בתוך הגוף כאשר קרום הצפק (פריטונאום, שהוא קרום חדיר למחצה) משמש כמסנן דרכו מתנקזים החוצה הרעלים והנוזלים המיותרים. הטיפול מתבסס על שני עקרונות פיזיולוגיים - דיפוזיה ואוסמוזה: 
•    דיפוזיה - מעבר חלקיקים מאזור בו הם בריכוז גבוה לאזור בו הם בריכוז נמוך על מנת להשיג איזון. כתוצאה מכשל כלייתי נוצר בגוף ריכוז חלקיקים רעילים כגון אשלגן וקריאטנין. באמצעות דיפוזיה מועברים חלקיקים רעילים אלה אל תמיסת נוזל הדיאליזה.
•    אוסמוזה - מעבר נוזלים מאזור בו הם בריכוז גבוה לאזור בו הם בריכוז נמוך על מנת להשיג איזון. בתהליך הדיאליזה הצפקית מושג ויסות הנוזלים בעזרת הגלוקוז שבתמיסת הדיאליזה. הגלוקוז מושך אליו את הנוזלים המיותרים בגוף ובכך רמת הנוזלים בגוף מתאזנת.

קיימים שני סוגים של דיאליזה צפקית:

•    דיאליזה צפקית מתמשכת (CAPD): מתבצעת לאורך כל שעות היממה באופן ידני, 4-6 פעמים ביום. מחדירים את תמיסת הדיאליזה ולאחר זמן מה מרוקנים את הנוזל וחוזר חלילה.
•    דיאליזה צפקית המתבצעת בעזרת מכונה אוטומטית (CCPD): מתחברים למכונה למשך 10-12 שעות של טיפול דיאליזה למהלך הלילה בתכנית המותאמת לכל ילד על ידי האחות.

הילדים יכולים להמשיך בשגרת חייהם
הטיפול בעזרת מכשיר דיאליזה צפקית נעשה על בסיס יומי ומדמה באופן הכי קרוב את תפקוד הכליות. המשמעות היא פחות הגבלות על צריכת נוזלים בשונה מהמודיאליזה בה צריך לשמור על צריכת נוזלים מצומצמת על מנת למנוע הצטברות של עודפי נוזלים. הטיפול במכשיר הדיאליזה הצפקית נכנס לסדר היום של הבית, המשפחה יכולה לקחת את הציוד הרפואי הביתה ולהמשיך בשגרת החיים. את הטיפול ניתן להתאים ולשלבו בסדר היום ופעם בשבועיים-חודש יש להגיע למעקב בבית החולים. ללא תלות בפגישות המעקב, יש להגיע לבית החולים אם מתעוררת בעיה או יש החמרה במצב הרפואי של המטופל. 
מאחר שבדיאליזה צפקית פעולת הניקוי נעשית בתוך הגוף ואין קשר ישיר עם הדם, יתכן שיהיו גם פחות הגבלות על סוגי מזון מסוימים. הדיאליזה הצפקית פחות אינטנסיבית ועל כן תופעות לוואי כמו עייפות, חולשה או עלפון מופחתות. כל אלה, יחד עם העובדה שהילד יכול להמשיך בשגרה ולהשתתף בכל הפעילויות, מביאים לשיפור בהרגשה הכללית של הילד. 

חשוב לדעת!

•    הדיאליזה הצפקית חייבת להתבצע על בסיס יומי ללא יוצא מן הכלל. ניתן ללמד את הילדים לבצע את הטיפול בעצמם אך לעולם עם השגחה.
•    הטיפול בדיאליזה צפקית מחייב הורה או מבוגר אחראי אחר שיסייע בטיפול, יוודא שהוא יתבצע בצורה עקבית ויפעל על פי הנחיות צוות השירות לדיאליזה צפקית. 
•    יש להקפיד על דיאטה מותאמת לכל ילד בדיאליזה צפקית.
•    יש לשים לב לזיהומים. ישנם סוגים שונים של זיהומים:
סביב מוצא הקטטר או בתעלה - במצב זה תופיע אדמומיות, נפיחות או הפרשה מוגלתית.
פריטוניטיס - זיהום בצפק, בזיהום מסוג זה עלולים לחוש כאבי בטן, בחילות והקאות בדומה לקלקול קיבה. סימן נוסף להופעת זיהום מסוג פריטוניטיס הוא נוזל תמיסה עכור.
אם מופיע אחד הסימנים או יותר ובכל מקרה של ספק יש לשוב מיד לבית החולים.