דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המכון לנפרולוגיה של הילד

אודות

המכון לנפרולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק הוקם ב 1977 על ידי פרופ' אלפרד דרוקר ז"ל. המכון לנפרולוגיה של הילד מטפל בילדים עם מגוון מחלות כליה מולדות ונרכשות מינקות ועד בגרות. הגישה הבסיסית היא של טיפול כוללני הכולל צוות רפואי וסיעודי, וגם מענה פסיכו-סוציאלי-חינוכי, יעוץ תזונה, וכן שיתוף פעולה הדוק עם היועצים הרפואיים במחלקות השונות של אגף ילדים ורחבי בית החולים.

 

המכון מטפל גם בילדים שכליותיהם כשלו והם נדרשים לטיפול כלייתי חלופי - השתלת כליה או טיפול בדיאליזה. פן זה של השירות כולל הכנה להשתלה או טיפול בדיאליזה לצורותיה, וכן מרפאת מעקב רב-תחומית אחר מושתלי כליה. יחידות ההמודיאליזה והדיאליזה הצפקית לילדים הן נפרדות מאשפוז היום. בנוסף, קיים שירות לאבחון וטיפול ביתר לחץ דם בילדים ומתבגרים. שירות זה כולל גם ביצוע ניטור (הולטר) לחץ דם במשך 24 שעות.

מחקר

מעבדת המחקר של המכון לנפרולוגיה של הילד עוסקת בזיהוי הבסיס התורשתי למחלות כליה בילדים, בכוונה לשפר את ההבנה של הפיזיולוגיה הכלייתית ולשפר את תכניות הטיפול. תחומי העיסוק המחקרי במכון מתמקדים בהיבטים ייחודיים של ילדים הסובלים ממחלות כליה כרוניות וילדים מושתלי כליה, בכללם:

טיפול פורץ דרך להיפראוקסלוריה מסוג 1, הבסיס הגנטי לאבני כליה ומחלות כליה תורשתיות, איפיון מולקולרי של תסמונת נפרוטית בילדים, מאפיינים מטבולים ייחודיים לילדים המטופלים בדיאליזה ולאחר השתלת כליה וסיבוכים כלייתיים של פגות. המכון גם שותף במחקרים קליניים בינלאומיים שונים.

מידע למטופל ולמטופלת

יצירת קשר מזכירות המכון

מידע חשוב למטופל.ת

המרפאה הנפרולוגית ילדים ויחידת אשפוז יום במרכז הרפואי שערי צדק, נמצאים באגף הילדים בקומה 6. יש לתאם את התור למרפאה עם המזכירה, גם אם הרופא המטפל מסר טלפונית תאריך.
מטופלים הזקוקים לבדיקת אולטרסאונד או לבדיקת אנדוקרינולוג ילדים מתבקשים לתאם זאת מראש ליום הביקורת עם מזכירות המכון.


אנא הקפידו להביא עמכם התחייבות מתאימה:

 • התחייבות ל"מרפאה" מיועדת לבדיקת רופא/ה בלבד. התחייבות זו אינה כוללת בדיקות נוספות.
 • התחייבות "אשפוז יום - נפרולוגיה ילדים" מיועדת לבדיקת רופא/ה ומאפשרת במקרים שיש צורך לכך גם בדיקות נוספות, כולל בדיקות דם, שתן, בדיקות הדמיה וייעוצים של רופאים מתחומים אחרים.
 • עם ההגעה למרפאה, יש למסור את ההתחייבות בעמדת המזכירות, שם תקבלו מדבקות ומספר. יש להמשיך בשביל המסומן בירוק אל מזכירת נפרולוגיה ילדים ולמסור לה את המדבקות.
 • כל מטופל יעבור בתחנת האחות, כולל מדידות משקל, גובה ולחץ דם, לפני הכניסה לרופא/ה.
  סדר קבלת המטופלים יהיה על פי רשימת המוזמנים ולא על פי שעת ההגעה למרפאה, למעט
 • מקרים דחופים על פי שיקול דעת צוות המרפאה.
 • כל ילד ייבדק על ידי נפרולוג ילדים. לא ניתן לקבוע תור לרופא מסוים.
 • באיזור המרפאה בחדר מיוחד, מתקיימת פעילות חינוכית על ידי צוות מקצועי של משרד החינוך. ילדים מכל הגילאים מוזמנים להיכנס בזמן ההמתנה לרופא/ה ולבדיקות.
  נא עדכנו אותנו בכל שינוי בפרטים האישיים (כתובת מגורים ומספרי טלפון) ובמקרה של צורך לבטל או לשנות תור.