עולים על הגל


אירוע החוף של ילדי הקרוהן והקוליטיס בישראל והוריהם
המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק
והעמותה הארצית לקרוהן וקוליטיס
31.05.2013

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע
לצפייה בסרטון האירוע


זה לא היה עוד יום שישי רגיל בחוף הקשתות באשדוד! אירוע חוף ענק שלא יישכח זמן רב התקיים שם עבור בני נוער המתמודדים עם מחלות מעי דלקתיות והוריהם.
היה זה אירוע הקיץ החגיגי של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים במרכז הרפואי שערי צדק והעמותה הארצית לקרוהן וקוליטיס כיבית. כמדי חודש, נפגשים בני נוער עם קרוהן וקוליטיס והוריהם במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים או באתרי טבע ייחודיים לסדנאות התמודדות יחידות במינן. האווירה המיוחדת במפגשים מאפשרת לדון בנושאים כאובים בחיוך של מביני דבר ואפילו בצחוק של שותפים לגורל. הילדים הוותיקים בקבוצות כבר מגובשים, הם חברים קרובים שמבינים זה את זה, חולקים ומשתפים, ומצפים למפגש הבא, תוך שהם מחבקים את המצטרפים החדשים.

 

עולים על הגל - התכנסות


וחזרה לחוף...בבוקר יום שישי קיצי, התכנסו כ-250 הורים וילדים בחוף לרישום, קבלת חולצות, כובעים, וקרם הגנה- החשוב במיוחד לחולי מחלות מעי דלקתיות. משם עברו הנוכחים בין עמדות מידע שהופעלו במשותף על ידי נציגי המרכז בשערי צדק והעמותה והציעו מידע על זכויות בביטוח הלאומי ובבית הספר, תזונה נכונה מותאמת למחלות מעי דלקתיות וגיוס לצה"ל.
לאחר ההתכנסות ודברי פתיחה מאת מנהל המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים משערי צדק פרופ' דן טרנר ויו"ר העמותה הארצית ומנכ"ל עריית אשדוד עו"ד אייל צור, יצאו הילדים להפלגה חווייתית בלב הים ליצירת דינמיקה קבוצתית (עד כמה שהגלים אפשרו) בהנחיית הפסיכולוג אודי דנקר, המלווה את הקבוצות מראשיתן, והמטפלת באמנויות ג'ודי רשף, שניהם מוכרים ואהובים מסדנאות ההתמודדות החודשיות המתקיימות בשערי צדק.

 

עולים על הגל - הילדים בפעילות בים


במקביל לפעילות הילדים, חולקו ההורים לקבוצות קטנות של שיחה פתוחה עם מיטב המומחים מתחום מחלות המעי הדלקתיות בילדים: פרופ' דן טרנר משערי צדק, אשר הגה את סדנאות ההתמודדות שוחח על קוליטיס כיבית, ד"ר ברוך ירושלמי מסורוקה שוחח על מחלת קרוהן עם תרופות ביולוגיות, פרופ' אריה לוין מוולפסון שוחח על קרוהן ללא תרופות ביולוגיות וד"ר רפי לב-ציון מהמרכז הרב-תחומי למחלות מעי בילדים בשערי צדק הוביל את קבוצת ההורים לבני נוער עם אבחנה חדשה של מחלת קרוהן.  
לאחר הפעילות הקבוצתית הוזמנו ההורים למפגש מרתק עם גב' יעל בזק, מאמנת אישית ומדריכת הורים, ועם גב' אסנת לוי-סוקלובר, מטפלת רגשית. המפגש עסק בהתמודדות הורית עם סיטואציות נפוצות בהם נתקלים מתבגרים עם מחלה כרונית וניסיונות לבחון את המצבים הללו מנקודת מבט אחרת, חדשה.
בסיום ההפלגה ולאחר חלוקת הארטיקים שבו הילדים מלאי אנרגיות לחוף לתחרות קבוצתית של בניית רפסודות בהובלת המדריכים המסורים של חברת כנען. המשימה הייתה לבנות רפסודות באמצעים מאולתרים. ההורים עודדו וגם מי שלא הגיע ראשון נהנה מחוויה רטובה ומאתגרת במיוחד.

 

עולים על הגל - פעילות הפרחת בועות סבון


בסיום המשימה התכנסו ההורים והילדים לארוחת צהריים על האש של חברת בראנצ'. במקביל הייתה פעילות ספונטנית של חברת בעבוע להפרחת בועות סבון ענקיות. הפעילות הפסטוראלית הייתה שינוי מרענן ומרגיע לאחר המאמץ הפיזי של הבוקר.
האווירה המחשמלת במהלך האירוע הגיעה לשיאה בסיום היום עת הגיעה יובל דיין מהתכנית The Voice אשר שימחה את הילדים וחילקה חתימות, הצטלמה עם אוהדיה הצעירים ואף הזמינה כמה מהילדים להצטרף אליה בשיר.
 
קבוצת הפייסבוק לילדי מחלות מעי דלקתיות של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק ע"ש אן וג'ו טרנר הפכה ללהיט בן רגע. בני הנוער מפרסמים פוסטים רבים, מעודדים זה את זו ומעלים תמונות. חוויה גדולה! הקבוצה סודית וסגורה וניתן להצטרף אליה דרך מזכירות המרכז לגסטרו ילדים ותזונה.
 
 
תודה לחברות שנתנו חסות לאירוע מיוחד זה:
עולים על הגל - נותני חסות