המרוץ להצלחה! 


טיול ג'יפים לילדים עם קרוהן וקוליטיס ולהוריהם במדבר יהודה 
המרכז הרב-תחומי למחלות מעי דלקתיות בילדים במרכז הרפואי שערי צדק
בשיתוף העמותה הארצית לתמיכה בקרוהן וקוליטיס
4 במאי, 2012

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע
לצפייה בסרטון האירוע

 
מי שהזדמן לאזור היה עשוי לחשוב שמדובר בטיול שגרתי בטבע. ילדים ומבוגרים מטיילים במדבר יהודה באמצעות ג'יפים. אבל שיירת רכבי השטח 4X4 הייתה יוצאת דופן: בעלי כלי הרכב היו מבוגרים החולים במחלות מעי דלקתיות מכל הארץ שהתנדבו ליום מיוחד בו הסיעו 4-5 ילדים עם קרוהן/קוליטיס לטיול משותף במדבר יהודה ויחד עסקו בסדנאות התמודדות ובמגוון פעילויות אתגריות שהוכיחו שבני הנוער הם המנצחים האמיתיים באתגר, יום-יום, שעה-שעה.

 

המירוץ להצלחה - שיירת הג'יפים


היה זה אירוע של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים של המרכז הרפואי שערי צדק ושל העמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס. במרכז הרב-תחומי בשערי צדק, בניהולו של פרופ' דן טרנר, מתקיימות זו השנה הרביעית סדנאות התמודדות עם המחלה (מדי חודש על ידי צוות פסיכולוגים ומטפלים מומחים - מר אודי דנקר, גב' ג'ודי שחם וד"ר יאיר עינת) ואלה נערכות בדרך כלל בפורמט של קבוצות מקבילות להורים ולילדים. הסדנאות מקנות תובנות וכלי התמודדות דרך החוויה המשותפת. 
הפעם, במפגש מיוחד וחסר תקדים בישראל, התכנסו כמאתיים ילדים, בני נוער והוריהם מרחבי הארץ כדי ליהנות מיום שטח אתגרי. חברת גיגי הסעות תרמה אוטובוס הסעה מירושלים. כמו יום ההישרדות לפני שנה וסדנת המאסטר-שף האקטיבית, גם אירוע שובר שגרה זה הוכיח לילדים שוב, הלכה למעשה, שאין דבר העומד בפני רצונם. אפילו לא ההתמודדות עם מחלה כרונית.
אותה הרגשה של "כאן כולם באותה הסירה, אין צורך להסביר", שהיא מעמודי התווך של סדנאות ההתמודדות, באה לידי ביטוי מיידי כאשר בכל ג'יפ ישבו יחדיו ילדים ומבוגר החולים באותה מחלה. המבוגר לא היה רק הנהג, הוא גם הציג מודל חיובי של התמודדות וגדילה עם המחלה והצלחה למרות הקשיים. את המסע הכינו והובילו בחן רב מדריכי חברת כנען המקצוענים בהתנדבות.

 

המירוץ להצלחה - משתתפות במסע


היום המרגש התחיל באתר ארץ בראשית שבמדבר יהודה בהרשמה, חלוקת חולצות וכובעים נושאי הלוגו "המרוץ להצלחה", רכיבה על גמלים וחלוקת המשתתפים לג'יפים לפי קבוצות גיל.
פרופ' דן טרנר ויו"ר העמותה הארצית עו"ד אייל צור בירכו את המשתתפים שנהנו מארוחת בוקר מקראית בהגשת דמויות מן המקרא. בסיומה, יצאו בני הנוער למסע הרכוב בעוד הוריהם נשארו במאהל בדואי לפעילות ייחודית. בני הנוער נדרשו לנווט בנופי הפרא של המדבר ולבצע משימות כגון פתרון כתבי חידה ואיתור נקודות ציון. במהלך המסע שוחחו הילדים מלב אל לב עם הנהגים המנוסים במחלה וקיבלו תובנות חשובות ועצות יקרות מפז.

 

המירוץ להצלחה - במאהל בדואי


כמו הילדים, גם ההורים רוו נחת מן ה"ביחד" המחזק. הפעם, חיכו להורים מיטב המומחים לשיחה פתוחה על המחלה בלב מדבר: פרופ' דן טרנר משערי צדק, פרופ' אריה לוין מוולפסון, פרופ' אתי גרנות מקפלן וד"ר רון שאול מרמב"ם. ההורים ישבו בקבוצות קטנות עם המומחים ושוחחו על כל היבטי המחלה שמעסיקים אותם בחיי היומיום. לאחר מכן, התקיימה סדנת קאוצ'ינג עם הפסיכולוג יובל נוס, חבר צוות הפסיכולוגים של המרכז להעצמה הורית. הסדנה התמקדה בגיל ההתבגרות ובהימנעות מ"ברקים ורעמים" עם המתבגרים וההורים שיתפו זה את זה בסיפורים אישיים ובעצות מחכימות.
 עם חזרת שיירת הג'יפים חיכתה לילדים הצוהלים הפתעה - עקיבא וענהאל ("שושי ושושה") הפיינליסטים מ"המרוץ למיליון" שהעניקו שפע חתימות, צילומים וחיבוקים בשילוב מוזיקה, עמדות מתוקים (מתנת עמותת שמחה לילד) וסנדוויצ'ים. עם שוך ההתלהבות ישבו עקיבא וענהאל עם בני הנוער לשיחה שקטה מלב אל לב על התמודדות עם קשיים מניסיונם במהלך המרוץ למיליון. הכוכבים ענו בסבלנות ובאהבה על כל השאלות והברק בעיניהם של הילדים העיד יותר מכל על עוצמת המעמד.

 

המירוץ להצלחה - תמונה קבוצתית


האווירה שנחוותה ע"י כלל המשתתפים והמארגנים הייתה מדהימה, מספקת, מרגשת ומשמעותית. "אירוע שיא כל הזמנים של קהילת משפחות IBD בארץ", כך הכתיר את האירוע הפסיכולוג אודי דנקר, אחד ממנחי סדנאות ההתמודדות, מנהל תחום מחלות מעי דלקתיות באתר "כמוני" ואב בקבוצה. על כל התיאום והארגון ניצחה במיומנות קרן מתתיהו, מזכירת המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים במרכז הרפואי שערי צדק.
 
הפקת מסע הג'יפים "המרוץ להצלחה" לא היה מתאפשר אלמלא סיועם של אנשים רבים. תודה רבה ל:
המרכז הרפואי שערי צדק
אגף לוגיסטיקה ובראשו מר גדי אילן ומר אלי צרפתי
צוות שירותי מזון ובראשם מר אפרים רודל
מר יעקב הקשר, מתנדב מסור
צוות המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בבשערי צדק
צוות העמותה הארצית לקרוהן וקוליטיס
כל נהגי הג'יפים שבאו ב ה ת נ ד ב ו ת !!
נותני החסות ותורמי ציוד/שירותים:
אבוט, יאנסן, חברת "כנען", "ארץ בראשית", "גיגי" הסעות בע"מ, שמחה לילד
 
בני נוער חולי קרוהן וקוליטיס והוריהם מרחבי הארץ מוזמנים בכל עת להצטרף לסדנאות ההתמודדות המתקיימות מדי חודש במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים בעלות סמלית.

הצטרפו אלינו בפייסבוק: IBD Kids Israel