מרפאת קלאב פוט (כף רגל סוסנית)

כף רגל סוסנית, המוכרת יותר כקלאבפוט (Club foot), היא אחד המומים האורתופדיים הנפוצים אצל יילודים. העיוות נוצר כאשר הגידים ברגל מתפתחים בצורה לא תקינה ולא מגיעים לאורכם המלא. כתוצאה מכך כפות הרגליים נוטות פנימה. 


במחלקת אורתופדיה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק נצבר ניסיון רב בטיפול ביילודים עם קלאבפוט. הטיפול מתבצע לפי שיטתו של ד"ר איגנסיו ו' פונסטי (Ignacio Ponseti), אורתופד ילדים מאיווה בארה"ב שפיתח את שיטת הגבסים הסדרתיים לטיפול בקלאבפוט. זוהי השיטה המובילה כיום בעולם בתחום הטיפול הלא-ניתוחי בבעיה זו.
הטיפולים מבוצעים במסגרת המרפאה (כולל הארכת גיד-אכילס) לפי הפרוטוקול הטיפולי המקובל. אם יש צורך בטיפול ניתוחי נרחב יותר, הוא מבוצע בחדר הניתוח באשפוז מלא.  
הציוד במרפאה מותאם במיוחד לילדים - ריפוד מיוחד לגבס, סוגי גבסים מותאמים לילדים וסביבה מותאמת. הנחת הגבסים אינה כואבת. התיקון של תנוחת כף הרגל מבוצע בעדינות ובהדרגה. עם זאת אנו מבקשים מההורים לוודא שאצבעות הרגל נראות תקינות מחוץ לגבס, ושאין סמני לחץ או נפיחות.


תינוק עם קלאבפוט

למרפאה מופנים תינוקות שנולדים בשערי צדק אם מזוהה אצלם בעיה בכפות הרגליים. הטיפול בהם מתחיל כבר בסמוך ללידה והם ממשיכים את המעקב והטיפול במרפאה. בנוסף מופנים למרפאה תינוקות שנולדו בבתי חולים אחרים או שזוהו כסובלים מבעיות בכפות הרגליים בגיל מתקדם יותר. 
בנוסף, ניתן לפנות להתייעצות בכל גיל (ילדים) ועם כל בעיה אורתופדית. אם לאחר ההתייעצות יוחלט שהבעיה לא מצריכה מעקב במרפאה של שערי צדק, ההורים יופנו למרפאה הרלוונטית בקהילה. 

המרפאה מתקיימת בשעות הצהריים מאחר שאלה השעות בהם תינוקות נוטים להירדם. הדבר מבטיח שהתינוק יהיה רגוע בעת הטיפול. מומלץ להאכיל את התינוק לפני התחלת הבדיקה. 
מצב כפות הרגליים נבדק בכל ביקור בצורה שיטתית ונרשם ניקוד למצב כל כף רגל ומידת ההתקדמות של הטיפול. לאחר שהילד נבדק ומולאו תוצאות הבדיקה ודף הניקוד, מתחילים בביצוע המניפולציה ולאחריה הנחת גבס. 
בשלב הראשון כף הרגל מכופפת בעדינות למצב החדש. אין כאן ניסיון להגיע למצב התקין של כף רגל בריאה אלא שחזור הדרגתי של המפרקים הלקויים בשיטה מיוחדת. לכן ניתן לראות שגם לאחר הנחת הגבסים הרגל נראית "עקומה" מאוד (בעיקר בשלבים הראשונים).
לאחר המניפולציה מונחת חבישת ריפוד ולאחריה חבישת גבס בעמדה שהושגה. הגבס הוא מן המפשעה ועד קצות האצבעות.

תינוק עם קלאבפוט לאחר הנחת גבס


לאחר התייבשות הגבס נגזור את שוליו כך שניתן יהיה לראות את כל האצבעות. בגבס יישארו מספר גבשושיות שהן קצות תחבושות הגב ומהן ניתן להתחיל את הסרת הגבס בבית לאחר הרטבתו.
במפשעות עלול הגבס לגרום גירוי בעור ומומלץ להקפיד על קיפול שולי הריפוד ומריחת קרם עור. יש להקפיד להדק את החיתול כך שיפריד בין עור המפשעה לגבס. 
אם יזדקק התינוק להארכת גיד אכילס (חלק חשוב בטיפול לפי שיטת פונסטי) יתבצע הניתוח הזעיר באותו היום בהרדמה מקומית, בחדר ניתוח קטן שמצוי במרפאה, בתנאים סטריליים ולפי כל כללי ההתנהגות של חדרי הניתוח. לאחר פעולה זעירה זו יישאר התינוק בהשגחה במשך שעה אחת.   

השימוש במכשיר פיסוק, המכונה באנגלית FAB - Foot-Abduction Brace (או Denis Browne Bar/Brace) יותקן במרפאה כאשר כף הרגל מגיעה לתיקון מלא. אנו נמליץ על כמה מכונים אורתופדיים שמספקים מכשיר זה (יש להצטייד בהפניה מקופת החולים כדי לקבל החזר כספי על הרכישה, בכל קופ"ח לפי כללי ההחזר שלה). ניתן לקנות מוצר זה בכל מכון אורתופדי אך אנו ממליצים לפנות למכונים שמתחייבים לבצע התאמות ותיקונים אם יידרשו. 
בתחילת הטיפול מוחלף הגבס בכל שבוע. בהמשך הביקורים תכופים פחות ובשלבים המאוחרים של שימוש במכשיר הביקורים מתבצעים בכל מספר חודשים. אנו ממליצים להמשיך מעקב עד לגיל ההתבגרות.
הסרת הגבס מתבצעת בבית על ידי ההורים. מרטיבים את הגבס במטלית רטובה (אפשר גם ממש לרחוץ את התינוק עם הגבס) ולאחר מכן מקלפים את הגבס בעדינות בכיוון ההפוך לכיוון שבו הונח. הפעולה היא פשוטה ומהירה וחוסכת את הצורך לנסר את הגבס כפי שמבוצע בדרך כלל. לאחר ההסרה מומלץ למרוח קרם גוף על רגלי התינוק ולבצע מסאז' לרגליים כדי להרגילו להניע את הרגליים ולחדש את הגירוי הנורמלי לעור התינוק. אפשר להסיר את הגבס בבוקר הביקור במרפאה או ערב קודם לכן. 

במקרה של בעיה, מומלץ לפנות לביה"ח (למחלקה לרפואה דחופה ילדים) או להתקשר לד"ר קרסיק או ד"ר לבל דרך מרכזיית המרכז הרפואי שערי צדק 02-6555111 (בקשו להעביר את השיחה לאחד מהם).