דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

את ותינוקך

אחרי מסע היריון ארוך שכלל לא מעט קשיים והתרגשות, אתם חובקים תינוק. אבל בינינו, כל זה היה רק פרומו לדבר האמתי – גידול הילד. לכל אחת ואחד יש את סוכני החיברות שלו (הורים, שכנים, חברים) שמייעצים ומסבירים כיצד יש לגדל את הילדים. אותם סוכני חיברות ספגו את הידע שלהם מסביבתם הקרובה והם להוטים להעביר את הבשורה לדורות הבאים. 


אולם, פעמים רבות יש תחושה כי המידע אינו תמיד מתאים למצבנו וכהורים צעירים היינו רוצים לקבל את כל המידע העדכני ביותר והרלוונטי לגידול הילדים שלנו.

הנקה

 

הרכב החומרים בחלב אם הוא המושלם ביותר עבור התינוק. הנוגדנים המצויים בחלב מחסנים את תינוקך מזיהומים בשלבי חייו הראשונים. תינוקות יונקים סובלים פחות מאלרגיות, מחלות, הצטננויות ובעיות גזים במעיים.
ההנקה מסייעת לרחם להתכווץ ולחזור לגודלו הרגיל.
ההנקה והקרבה הפיזית מפתחים קשר מיוחד בין האם לעובר.
ההנקה מעודדת הרמה טובה יותר של הלסת התחתונה של התינוק ומחזקת את שרירי פניו.

חלב האם הוא סטרילי, זמין ובטמפרטורה האידיאלית עבור התינוק. 
מחקרים מצאו כי תינוקות יונקים נמצאים בסיכון מופחת לפתח אלרגיות ומחלות דלקתיות בהמשך.
מחקרים מסוימים הראו כי תינוקות יונקים נמצאים בסיכון מופחת להשמנת יתר. 
מתברר כי הורמונים מסוימים המשוחררים בעת ההנקה מרגיעים את האם.  
הנקה נמצאה כמפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד בהמשך החיים. 
 

 

כמות החלב גדלה בהתאם לצריכת התינוק. הכמות נקבעת בעיקר בימים הראשונים של הלידה, בהם ככל שיהיה יותר גירוי ביניקה \ שאיבה כמות החלב תגדל בהתאם לצורכי התינוק.
תזונת האם במהלך ההנקה אינה שונה מתזונתה במהלך ההיריון. אולם, מומלץ לצרוך 500 קלוריות נוספות וכן להקפיד על תזונה עשירה בחלבון, בסידן ובברזל ועל שתייה מרובה. בזמן הנקה האם מרגישה תחושת צמא שמזכירה לה את הצורך לשתות.
אין מאכלים האסורים בהנקה אך מומלץ על הימנעות מעלי נענע, מרווה שיכולים להפחית את כמות החלב.

 

 

רפלקס שחרור החלב נובע מעלייה ברמת הורמון הפרולקטין מיד לאחר הלידה ועם הירידה ברמת הורמוני ההיריון.
גירויים חוזרים של פטמת השד גורמים ליצירת פרולקטין ועל כן ככל שתניקי יותר ייווצר יותר חלב. ישנה חשיבות גדולה לגירוי הפטמות בשלב מוקדם לאחר הלידה למרות שהשד עדיין לא ייצר את החלב, היות שעצם הגירוי מעודד את ייצורו.
החלב הראשוני נקרא קולוסטרום. הוא עשיר מאוד בחלבונים ונוגדנים ומומלץ מאוד לתינוק.
בתחילת תהליך ההנקה חשוב מאוד לתמוך בשד כדי להקל על התינוק לתפוס אותו ולינוק בצורה נכונה ויעילה.
במקרים של גודש יש לרוקן את השד מעודפי החלב ע"י שאיבתו בעזרת משאבת חלב או ע"י פעולה ידנית של עיסוי השד.
במקרים בהם השד כואב או אדום, או שיש עלייה בחום האם, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.

 

 

איך דואגים שהתינוק יקבל מספיק חלב אם? איך מונעים היווצרות סדקים כואבים בפטמה? כיצד מחזיקים את התינוק כך שהגב והצוואר לא יתעייפו כל כך מהר? 
שאלות אלה נשאלות כבר שנים רבות ע"י אלפי אימהות. בשערי צדק הן מקבלות תשובות אוהבות ומוסמכות מקבוצת יועצות ההנקה השייכות לצוות הטיפול באם ובילוד - 14 אחיות יועצות הנקה, יועצות הנקה מוסמכות IBCLC ויועצת הנקה המתמחה בהנקת פגים ותינוקות בסיכון שמדריכה את האימהות בפגייה ובמחלקה להיריון בסיכון. היועצות נמצאות במחלקות בכל ימות השבוע בשעות הבוקר. 
חלק מהיועצות אף זמינות ליולדות בטלפון בשעות אחר הצהריים. בנוסף אחיות המחלקות מעודדות הנקה ונותנות מענה ליולדת לפי הצורך. כולן פועלות מתוך רצון אמיתי לנתינה ואמונה עזה בחשיבות ההנקה.
בכל מחלקה ישנו חדר הנקה המצויד במשאבות הנקה משוכללות ובכל שבוע מתקיימות הדרכות הנקה קבוצתיות על ידי יועצת הנקה מוסמכת. המשתתפות בקורס הכנה ללידה בשערי צדק 
מקבלות הדרכה כבר בקורס במסגרת מפגש מיוחד שמוקדש לנושא. במהלך המפגש, אותו מעבירה אחות יועצת הנקה, מקבלות המשתתפות הסברים על הנקה בחדר הלידה, הנקה בימים הראשונים לאחר הלידה, תהליך היווצרות החלב, ניהול ההנקה, סימנים להנקה מוצלחת, בעיות נפוצות, דרכים למנוע אותן ואופן הטיפול בהן, הנקה לאחר החזרה לעבודה ועוד. 

 

החתלה

אחד הנושאים הבוערים ביותר להורים טריים היא שאלת ההחתלה. כל כמה זמן צריך להחליף? מהי הדרך הבטוחה ביותר? לא בטוחים כיצד עליכם לחתל אותו? גב' גבריאלה לואיס אדוט, האחות האחראית ביולדות ד' במרכז הרפואי שערי צדק, מסבירה כיצד לחתל את תינוקכם ביעילות ובבטיחות.

שינה

המרפאה הרב-תחומית במרכז הרפואי שערי צדק נועדה לטיפול בהפרעות שינה והפרעות נשימה בזמן שינה בילדים. המרפאה הייחודית הוקמה על מנת לתת מענה מקיף לתינוקות וילדים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה ומהפרעות שינה מתוך גישה הוליסטית. במרפאה מומחים באף אוזן גרון ילדיםריאות ילדים ונוירולוגיה ילדים, העוסקים באבחון, בטיפול ובליווי המתאים לילד ומשפחתו. בצוות המרפאה גם אחות המיומנת בהדרכת החייאה ושימוש במוניטור. ההורים יכולים לפנות לאחות ישירות מביתם, לייעוץ בשעת הצורך.
המרפאה מיועדת לתינוקות וילדים שחוו אירוע של הפסקת נשימה, לאחאים של תינוקות שנפטרו ממוות בעריסה, לסובלים מהפרעות נשימה בשינה, לילדים עם חסימות בדרכי הנשימה העליונות, לילדים עם קשיי נשימה ממקור אנטומי לא ברור, ולבירור הפרעות נשימה על רקע נוירולוגי. 
המרפאה מוכרת ע"י משרד הבריאות לאבחון של תינוקות בסיכון להפסקות נשימה ולמעקב מוניטור אחר מצבם.
השירות הוא ייחודי בישראל במתכונת פעולתו כמרפאה רב-תחומית הכוללת את כל התחומים הקשורים למערכת הנשימה והשינה. בירור רפואי ייחודי למרפאה כולל (לפי הצורך) אנדוסקופיה המבוצעת בו זמנית ע"י רופא אף-אוזן-גרון ורופא ריאות וניטור במעבדת שינה מותאמת לילדים. יתרון המרפאה בייעול ניכר של התהליך האבחוני והטיפולי.
לצורך הפניה למרפאה זו יש להצטייד בהתחייבות למרפאה רב-תחומית על פי קוד משרד הבריאות 99362. התחייבות זו שוות ערך לשני ביקורים במרפאה רגילה ומאפשרת בדיקה ע"י שלושה רופאים מומחים כמפורט, הדרכת אחות ושירות מעקב וייעוץ טלפוני.

 

כאן אוכלים בכיף

כאן אוכלים בכיף!

הנקה הינה התזונה המומלצת ביותר לפחות עד גיל שישה חודשים, ומומלץ להמשיך להניק במקביל למתן מזונות מוצקים.
החל מגיל 4 חודשים, וכאשר התינוק מביע מוכנות ויכולת לאכול מזונות מוצקים, רצוי לחשוף את התינוק לטעמים נוספים כתוספת להנקה או תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) על מנת לחשוף למגוון טעמים ומרקמים ולאפשר למערכת החיסון להכיר מרכיבי מזון אחרים. מומלץ לחשוף את התינוק לירק או פרי אחד בכל פעם ולהמתין מספר ימים על מנת לוודא שלא מתפתחת תגובה אלרגית. לאחר מכן רצוי להציע פרי או ירק אחר. 

החל מגיל 6 חודשים, הצרכים התזונתיים של התינוק משתנים, והנקה בלעדית או הזנה בתמ"ל אינן יכולות לספק את הצרכים הללו. לכן בשלב זה רצוי לשלב בתפריט היומי מזונות מוצקים באופן הדרגתי. עם זאת חשוב לזכור, כי גם אנחנו המבוגרים לא תמיד מעוניינים לשנות טעמים והרגלים, ותינוקות רבים עשויים לסרב לטעום מזונות חדשים. לא פעם הורים חשים שתינוקם אינו מוכן לאכול מזונות מוצקים, וניזון רק מהנקה או מתמ"ל. ופה המקום לידע ולעודד את ההורים – הסירוב מצד התינוק הוא מהלך טבעי. מחקרים מצביעים על העובדה שיש לחשוף תינוקות למזונות חדשים כ-20-30 פעמים (!) לפני שהם מוכנים לטעום אותם. ולכן אל ייאוש! המשיכו להציע ולחשוף את תינוקכם למגוון מזונות, באווירה נעימה וללא כפייה. 

חשוב לשלב את הילד בארוחות המשפחתיות ולא לחשוש מלתת לילד לחוות את המגע עם האוכל, גם אם הדבר כרוך בלכלוך הסביבה. עידוד האכילה העצמאית מפתח את כישורי המוטוריקה העדינה, מונע מאבקי כוחות סביב ההאכלה ומעלה את היענות התינוק לנסות מזונות חדשים. לכן רצוי לאפשר לתינוק לאכול באופן עצמאי כאשר הוא מפגין מוכנות מוטורית לכך, עם השגחה של ההורה לצורך בטיחות (מניעת חנק) וכן על מנת לוודא שהאוכל אכן נאכל ולא מוחבא בכיסא או נזרק בשלמותו על הרצפה...
מעבר מאוכל מוגדר (ארוחות בבקבוק /הנקה) למזונות מוצקים עלול לגרום לירידה במשקל בשל הקושי להעריך את הכמויות שנאכלו על ידי התינוק. לכן חשוב לוודא שהאוכל שניתן לתינוק ברובו נאכל.

המעבר למזונות מוצקים הוא הזדמנות לחבר את התינוק למשפחה – מבחינת טעמי המזונות הייחודיים למשפחה וכן מבחינת האווירה בארוחה המשפחתית. 
אז שיהיה לבריאות, ובתאבון!


צעד ראשון

​נעלי צעד ראשון - לקנות או לוותר?


מזל טוב! הילד סוף סוף השלים חמישה צעדים לבדו בלי תמיכה שלכם, של צעצוע נייד או הקירות הלבנים. רגע לפני שאתם ממהרים לחנות הנעלים הקרובה כדי לרכוש את הנעלה 
תומכת, רכה, גמישה וכו', ד"ר אודי לבל, מנהל מחלקה אורתופדית ילדים בשערי צדק יסביר מדוע ברוב המקרים כדאי לכם להמתין קצת ולהשאיר את ילדכם יחף.


הורים נרגשים, רגע לפני שתרוצו לרכוש ממיטב כספכם נעליים משוכללות, ד"ר אודי לבל, מנהל היחידה לאורתופדית ילדים בשערי צדק מסביר מדוע ברוב המקרים כדאי לכם להשאיר אותו יחף. 
הוא חייך, התהפך, זחל ומערכת העיכול שלו כבר הסתגלה לעולם שמחוץ לרחם. כעת פניו של תינוקכם למשימה חדשה ומאתגרת במיוחד – לצעוד! במחקרים שנערכו באוכלוסיות 'יחפות': אפריקאים, הודים אסיאתיים ואחרים, נמצא כי ברוב המקרים כפות הרגליים שלהם בריאות יותר. (יצויין כי אין הרבה מחקרים בנושא) "אין לנו סיבה להניח כי נעילת נעליים מועילה", מסביר ד"ר לבל, "ברור כי בארצות קרות    חייבים להגן על כפות הרגליים וכנראה מכאן צמח המושג   שאנו מכירים כיום כ'נעלי צעד ראשון'. נעליים שהן בעצם לא יותר מגרב", מוסיף.     

"הילד שלכם לא באמת צריך שתתערבו לו בצעדים"

"נתחיל עם צעד אחד אחורה", מסביר ד"ר לבל, "ילדים בריאים מתחילים ללכת בין גיל שנה לגיל שנתיים., אם הילד בריא, אין צורך בבירור משמעותי אם הוא לא הולך עד גיל שנתיים". 
"מבחינתנו נעל 'צעד ראשון' צריכה להיות בעצם הליכה יחפה. הסיבה לכך היא שאנו מפריעים לילד ללמוד את הסביבה ולחוש את העולם שסביבו בצורה ראשונית. אנו מאמינים כי הילד צריך להרגיש את הקרקע. לתחושה יש משמעות עבור התפתחות התינוק ולכן לא צריך ל'הפריע' לו להרגיש: רצפה, דשא, אבנים, אדמה, חול אומדרכה. להנעיל ילד דומה לגידול ילד עם כפפות. אנחנו לא רוצים לעשות זאת. גם לנושא זה אין תשתית מחקר גדולה,  אבל אם לילד לא קר, אין קוצים, זכוכיות או עצמים מסוכנים אחרים, אם המדרכה לא חמה מדי עבורו ואין חשש לפגיעה – הנעל מיותרת.  
"בנוסף, אנחנו לא ממליצים לנסות להוליך ילדים באביזרי הליכה אם הם בריאים. אין תועלת רבה במכשירים כמו נדנדות למיניהן והליכונים  מכיוון שההליכה היא שלב המותנה בהבשלה של המוח ובקשר שבין מערכת שרירים, קשר עין ואיבר שיווי משקל. הוא לא מותנה בהבשלת השרירים. הילד יכול לעמוד מגיל מאוד צעירכל ויעיד על כך כל מי שהחזיק תינוק וראה אותו דוחף את רגליו לעמידה. מומלץ לתת לילד ללכת בתמיכה ככל שירצה,  עד להבשלת המערכת המשולשת הבשילה". 

ואם כבר נכנענו לטרנד... אילו נעליים כדאי לקנות?

"רצוי למשוך ילדים שהתפתחותם תקינה כמה שיותר זמן ללא נעליים, כך הם יקבלו את היציבות מכף הרגל עצמה ולא מהנעלים. לילדים שקצת יותר קשה להם אנו ממליצים נעל שאוחזת את הקרסול ומספקת יותר יציבות. הנעל מאוד מסרבלת את הילד, , היא מכבידה על ההליכה ומקשה עליו, במיוחד בחורף. ההליכה של ילדי החורף תמיד מסורבלת יותר מההליכה של ילדי הקיץ 'שזוכים' להנות מהליכה יחפה. נעל 'צעד ראשון' צריכה להיות מאוד פשוטה ואין צורך בנעליים מתוחכמות ויקרות מדי. וחשוב שיהיו יפות ". 

מרפאת הנקה

מרפאת ההנקה שלנו מציעה שירותי יעוץ והדרכה מוסמכים ועדכניים בעברית ובאנגלית לאימהות המתמודדות עם אתגרים בהנקה והשואפות להצליח בהנקה למען אושרן, סיפוקן, בריאותן ובריאות התינוק.
המרפאה מאובזרת בכל הציוד הנדרש לתמיכה בהנקה.
המרפאה נותנת מענה ומסייעת לנשים שפונות בגלל כאבים בהנקה, עלייה איטית או מועטה במשקל התינוק. אספקת חלב לא מספקת, הנקת תאומים , פגים חזרה לעבודה ועוד..

למי זה מתאים?
ֿ
המרפאה מיועדת לאימהות מניקות בכל שלבי ההנקה ובכל גיל של התינוק וגם לנשים שרוצות מפגש הכנה להכנה עוד במהלך ההיריון .

במרפאה תקבלי מענה אישי, נעים ומכבד ומיעוץ הנקה מקיף מיועצות הנקה מוסמכות.

למידע נוסף וקביעת תור:

02-6555999
02-6666660

מידע למטופל ומטופלת

  • גב' יעל גרינברג : 02-6555304
  • הקו החם של עתיד - עמותה ישראלית לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות : 02-6666833
  • מזכירות אשפוז יום ילדים : 02-6555307 02-6555634
  • מיקום: בניין הדור הבא, קומה 6