דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרכז החלמה מאירועי דחק

המרכז להחלמה מאירועי דחק (מחמ"ד) במרכז הרפואי שערי צדק הוא מרכז מחקר וטיפול במטופלים הסובלים מתסמונת פוסט-טראומטית.
המרכז חוקר טיפולים וגישות להתערבות מוקדמת בהפרעה זו בקרב נפגעים הפונים למיון בית החולים לאחר אירוע טראומטי.
המחקר הנוכחי בוחן האם התערבות ממוחשבת הממוקדת בפיתוח מיומנויות חשיבה עשויה לשפר את היכולת להתמודד עם התגובה הנפשית ולהחלים ממנה.
המרכז פועל בשיתוף המחלקה לרפואה דחופה (מיון) והיחידה הפסיכיאטרית של שערי צדק.

מהי הפרעה פוסט-טראומטית (PTSD - Post Traumatic Stress Disorder)?
אירוע טראומתי הוא אירוע בו קיים איום פתאומי ומערער יציבות הכולל סכנה לחיים או לשלמות הגופנית, או חשיפה פתאומית ולא צפויה לפגיעה, לאכזריות או להתעללות בבני אדם אחרים. האירועים הטראומטיים השכיחים בארץ הם תאונות דרכים, תאונות עבודה, כוויות, פיגועים, מלחמות ותקיפות פיזיות או מיניות.
החשיפה לאירועים טראומטיים גורמת לתגובות נפשיות אצל רוב הנחשפים. התגובות הנפשיות המידיות אינן מחלה או הפרעה וברוב המקרים חולפות ומשאירות זיכרונות כואבים אולם הם אינם משנים את האיזון הנפשי של הנחשפים ולעיתים אף מביאים ללמידה ולגדילה. חלק קטן מהנחשפים לאירועים טראומטיים עלול לסבול מתסמונת פוסט-טראומטית (בעברית: תסמונת בתר-חבלתית).
אנשים הסובלים מתסמונת פוסט-טראומתית ממשיכים להיזכר באירוע באופן בלתי נשלט ובלתי פוסק, עלולים לסבול מסיוטים, ואינם משתחררים מההרגשות הרעות שליוו את האירוע.
תסמינים אופייניים נוספים של תסמונת פוסט-טראומטית הם קשיי שינה, רגזנות או נטייה להתפרץ בכעס, קשיים בריכוז ובזיכרון, תגובות בהלה לרעשים פתאומיים, דריכות ומתיחות. אנשים הסובלים מתסמונות אלה נמנעים ממקומות, מצבים או מחשבות אשר מזכירים את האירוע, מצמצמים את תחום פעילויותיהם ואינם שוקטים. חלקם מרגישים חוסר עניין בפעילויות מהן היו נהנים לפני האירוע, מידה כזו או אחרת של ריחוק מאחרים ואי יכולת לשמוח, ליהנות או לקחת חלק רגשי פעיל בסובב אותם. אנשים שלקו בתסמונת פוסט-טראומטיות ממשיכים לחיות תחת ההשפעה של האירוע, והזמן שחולף אינו מרפא אותם.
כאשר התסמינים הללו או חלקם מופיעים בעוצמה ובתדירות משמעותיים הדבר עלול לגרום למצוקה משמעותית ולפגיעה בתפקוד התעסוקתי החברתי והמשפחתי וכמובן גם באיכות החיים.
טיפול מוקדם בנפגעי טראומה אשר עלולים לפתח הפרעות פוסט-טראומטיות עשוי לעזור לרבים מהם ולמנוע תסמונת קשה זו. טיפול מוקדם יכול להינתן לאחר זיהוי האנשים שנמצאים בקבוצת סיכון לפתח הפרעה פוסט-טראומטית לעומת אלו שמתחילים להחלים ואינם זקוקים לטיפול. מתן הטיפול מחייב התמחות בשיטות טיפוליות והתאמתן לצורכי הנפגעים. כמו כן חשוב לפתח דרכים טיפוליות אשר תהיינה נגישות למטופל וניתנות להגשה מהירה ויעילה.
שליחותו של המרכז להחלמה מארועי דחק בשערי צדק היא לתרום ככל האפשר למניעת תסמונת פוסט-טראומטית על ידי פיתוח שיטות וגישות מתקדמות ויישומן, תוך הושטת עזרה לנפגעים.

על המרכז
המרכז להחלמה מאירועי דחק, בהובלתו של פרופ' אריה שלו, נפתח במאי 2014. המרכז הוא פרי פעילותו הקלינית והמחקרית רבת השנים של פרופ' שלו בנפגעי טראומה במסגרת המרכז לחקר טראומה נפשית במרכז הרפואי הדסה. מרכז זה הוקם ב-1989 בעקבות האינתיפאדה הראשונה וצבר ניסיון בטיפול והתערבות מוקדמת בנפגעי טראומה.
פרופ' אריה שלו, לשעבר ראש המחלקה לפסיכיאטריה בבית החולים הדסה, הוא חוקר בעל שם עולמי בתחום תסמונת פוסט-טראומתית (PTSD) וכתב רבות על התופעה.
ד"ר עופר מרין, החוקר ראשי של המרכז, הוא סמנכ"ל הרפואה של בית החולים, מנהל יחידת הטראומה ומנתח לב חזה. את ניסיונו הרב עם תסמונת פוסט-טראומטית צבר בעת שפיקד במשך למעלה מעשור על בית חולים שדה של צה"ל ובמסגרת משלחות סיוע להאיטי, יפן, הפיליפינים ולסורים שנפגעו במלחמת האזרחים.

המחקר הנוכחי
המחקר מציע התערבות חדשנית לסובלים מתסמיני חרדה לאחר מצבים טראומטיים. במסגרת המחקר, כשבועיים לאחר הפנייה למיון צוות המרכז מטלפן לפונים למיון על מנת להעריך את תגובתם הנפשית לאירוע שעברו. אם הפונה מתאר תגובה נפשית משמעותית ומעוניין בעזרה, צוות המחקר יציע לו להשתתף במחקר.
מטרת המחקר להעריך את ההשפעה של תרגול מחשבתי ומוחי מתקדם על היכולת של הנפגעים לשלוט טוב יותר ברגשות שליליים, להגיב באופן תקין לגירויים ולא להטות תשומת לב יתרה למידע שלילי או מפחיד. תרגולים אלה הוכחו כיעילים למצבים של חרדה ודיכאון ויש בסיס מחקרי להאמין שבזמנים הראשונים לאחר אירועי דחק הם עשויים לתת למשתתפים יכולות משופרות להתמודד עם התגובה הנפשית לאירוע ולהחלים ממנה. את רוב התרגול ניתן לבצע בבית בעזרת מחשב המחובר לרשת האינטרנט. בשונה מטיפולים אחרים בהפרעה פוסט-טראומטית, התרגילים הממוחשבים אינם כוללים עיסוק באירוע הטראומטי או בזיכרון שלו. כל משתתף יעבור הערכה על ידי קלינאי לפני טיפול חדשני זה ולאחריו, תוך שיתוף מלא של המשתתף בהישגיו ובהבנת מצבו.
הוכחת היעילות של גישה זו תהווה פריצת דרך ו תספק כלי טיפולי חדיש וזמין אשר יוכל בעתיד לעזור לנפגעים רבים להשתחרר מעולה של החוויה הטראומטית, להחלים ולהמשיך בחיים ללא חרדות או מגבלות.
לצוות המטפל ניסיון רב-שנים באיתור נפגעי אירועי דחק, אבחונם וטיפול בהם. משתתפי המחקר יתרמו להבנה כיצד להקטין את הפגיעה הנפשית בעקבות אירועי דחק ובכך נתרום יחד להפחתת הסבל והמצוקה.
המחקר עומד בכל העקרונות האתיים המתבקשים ובכפוף להוראות בית החולים.

לקריאה נוספת
פוסט טראומה: עדיף שיחות מתרופות
טיפול חשיפה ממושכת
תגובת מערכת החיסון לטראומה נפשית
הלם קרב בקרב חיילים