דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אבחנת אובאיטיס

אבחנת אובאיטיס

האבחנה של אובאיטיס מבוססת על ההיסטוריה הרפואית של החולה והממצאים בבדיקה. בהתאם לכך נעשה בירור מעבדתי מכוון, הכולל לרוב בדיקות דם, צילום חזה, תבחין עורי הקרוי protein derivative skin test (PPD)- והמסייע באבחנה של שחפת וסרקואידוסיס.

סיבוכי האובאיטיס

ישנם מקרים רבים של אובאיטיס המחלימים ללא סיבוכים. אבל, חלק משמעותי מהחולים מפתח מחלה כרונית הגורמת לנזק מבני בעין העלול לגרום לאובדן ראייה חמור. הסיבות העיקריות לפגיעה בראייה באוביטיס הן גלאוקומה (עליית הלחץ התוך-עיני),ירוד (קטרקט) ובצקת של המקולה-שהיא מרכז הראייה שברשתית.

בילדים עם אובאיטיס כרונית, מופיעה, לעיתים קרובות, עכירות על הקרנית הקרויה Band keratopathy והנובעת משקיעת מלחי סידן בקרנית.

יש להדגיש כי כיום עם התקדמות הכלים לאבחון ולטיפול באובאיטיס מצליחים לשמור על ראייה טובה בחלק גדול מהמקרים .

הטיפול באובאיטיס

חשוב לטפל באובאיטיס בצורה מתאימה לדרגת וסוג המחלה, משום שללא טיפול אובאיטיס עלולה לגרום לפגיעה בלתי-הפיכה בראייה. הטיפול הבסיסי הוא בדרך כלל בטיפות סטרואידים המפחיתות את הדלקת. טיפול זה בדרך כלל יעיל לאובאיטיס קדמית אך עלול להיות מלווה בתופעות לוואי בשימוש ממושך. תופעות הלוואי העלולות להופיע בשימוש ממושך בטיפות סטרואידים הן עליית לחץ תוך-עיני וגלאוקומה, קטרקט וזיהומים משניים. לכן ,הטיפול בטיפות סטרואידים ובכלל בסטרואידים, צריך להיות מלווה בהשגחה של רופא עיניים ובהתאם למינונים שקובע רופא העיניים. חשוב להקפיד על מעקב כפי שממליץ רופא העיניים המטפל.

לעיתים מוסיפים טיפות להרחבת האישון כדי למנוע הדבקויות של האישון ולהפחית את הכאב. הטיפות הללו גורמות לטשטוש ראייה חולף בעיקר בראייה לקרוב.

כאשר הדלקת עקשנית יותר או מערבת חלקים פנימיים בעין יש צורך לעיתים בהזרקת סטרואידים –סביב גלגל העין ו/או בנטילת סטרואידים דרך הפה.(פרדניסון).הטיפול בסטרואידים דרך הפה בדרך כלל יעיל אך החסרון שלו הוא בתופעות הלוואי. תופעות הלוואי של טיפול בסטרואידים תלויות במינון ובמשך הטיפול. יתכנו תופעות לוואי רבות ושונות. בכל מקרה של טיפול בסטרואידים דרך הפה יותר משבוע, יש לידע את רופא המשפחה.

במקרים קשים או ממושכים של אובאיטיס, שאינם מגיבים לטיפול בסטרואידים או כאשר רוצים להימנע או לצמצם את תופעות הלוואי הכרוכות בטיפול ממושך ובמינונים גבוהים של סטרואידים דרך הפה, מוסיפים תרופות מדכאות דלקת שאינן סטרואידליות. והמשפיעות על התגובה החיסונית בעין. קבוצה אחת של תכשירים הם כאלו המשמשים לטיפול כמותרפי, אך במינונים נמוכים בהרבה. קיים נסיון של שנים רבות בטיפול בתכשירים אלו והם בעלי יעילות גבוהה ויחסית בטוחות. יש לבצע מעקב תקופתי של בדיקות דם בעת הטיפול בתכשירים הללו, לפי הנחיות רופא העיניים המטפל.

קבוצה נוספת של תכשירים שייכים לקבוצת התכשירים הביולוגיים והם כוללים רמיקד והומירה. גם במקרים אלו חובה לידע את רופא המשפחה לגבי הטיפול.

מרפאת אובאיטיס

במסגרת המרפאה למחלות דלקתיות של העין (אובאיטיס) מתבצע אבחון המחלה בעזרת בדיקות עזר המותאמות לכל מקרה וכוללות: בדיקות דם נרחבות, צילומי רנטגן, תבחינים ספציפיים ובדיקות הדמייה של העין. במקרים בהם נדרש - נלקחות ביופסיות מהעין או רקמות גוף אחרות. לאחר אבחון המחלה והגורם לה, יותאם בשירות הטיפול הטוב ביותר לבעיית המטופל, תוך שיתוף פעולה עם מחלקות נוספות בביה"ח לפי הצורך.

הטיפול ניתן בהתאם לסוג האובאיטיס וכולל טיפות עיניים מסוגים שונים, זריקות סביב גלגל העין, זריקות לתוך זגוגית העין וטיפול פומי (דרך הפה) לסוגיו. הטיפול עלול לגרום לתופעות לוואי עיניות ו/או כלליות ועל כן קיימת חשיבות רבה להתמיד בבדיקות עיניים לעיתים תכופות בסמוך למתן הטיפול ולהמשיך במעקב ארוך טווח. הטיפולים הניתוחיים כוללים ניתוח להסרת קטרקט, ניתוחי גלאוקומה וניתוחי רשתית.