דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אובאיטיס

אודות

האובאה (ענבית) היא השכבה האמצעית של גלגל העין, המצויה בין הלובן (סקלרה) לרשתית, ומורכבת מהקשתית (צבע העין), הגוף הציליארי (שריר מאחורי הקשתית) והדמית (כורואיד) [רקמה התומכת ברשתית].
אובאיטיס הוא שם כללי למחלה דלקתית, המערבת את אחד מחלקי הענביה (אובאה).

אובאיטיס יכולה להיות ארוע חד פעמי קצר (אובאיטיס חריפה-אקוטית), ממושכת (כרונית), או מחלה שעלולה לחזור מדי פעם בהתקפים. אובאיטיס יכולה לערב עין אחת, את שתי העיניים בו זמנית או לחילופין כל פעם עין אחרת. לאובאיטיס נטייה גבוהה לחזרה. בחלק מהמקרים אובאיטיס עלולה לגרום לפגיעה בראייה ולכן יש חשיבות רבה לאבחון וטיפול מתאים.

הגורמים לאובאיטיס

הגורמים למחלה הם שונים וכוללים: מחלות פרקים ומחלות אוטו-אימוניות(נוגדנים עצמיים).ככלל, מבין הגורמים המוכרים לאובאיטיס, זו הקבוצה הגדולה ביותר. בהפשטה ניתן לומר שמחלות אלו נובעות מזיהוי שגוי של מערכת החיסון המזהה בטעות חלבונים ממקור העיניים וחלקים אחרים בגוף כחומר זר לגופנו ותוקפת אותם .ישנן מחלות רבות השייכות לקבוצה זו ושכיחותן כגורמות לאובאיטיס משתנה לפי הגיל, החלק של העין המעורב באובאיטיס, וגורמים נוספים. גורמים אחרים לאובאיטיס הם זיהומיים, חבלות לעין , ועוד. עם זאת, ב-35-50% מהמקרים לא מוצאים את הגורם לאובאיטיס ואז האובאיטיס מוגדרת אידיופטית. חשוב להבין כי אין מדובר במחלה מדבקת.

המהלך הצפוי של אובאיטיס

ישנם מקרים המחלימים במהירות אך בחלק נכבד מהחולים מתפתחת מחלה כרונית ועקשנית הגורמת לנזק מבני בעין ופגיעה בראייה. כתוצאה מכך הטיפול באובאיטיס חייב להיות מיידי. לרוב הטיפול מבוסס קודם כל על סטרואידים בצורות מתן שונות.

התסמינים של אובאיטיס

תסמיני האובאיטיס כוללים רגישות לאור, טשטוש ראיה, כאב בעין, אודם בעין, וראיית זבובים או עכירויות. יש מקרים בהם האובאיטיס היא אסימפטומטית, ללא כל ביטוי מורגש של המחלה ומתגלה באקראי בבדיקות שגרה. האובאיטיס יכולה להתפרץ בבת אחת ואז היא מוגדרת אובאיטיס חריפה או להתפרץ בהדרגה .

סוגי אובאיטיס

נהוג לחלק את האוביאיטיס לקבוצות לפי החלק של העין שבו מרוכזת הדלקת.

1. אובאיטיס קדמית - היא השכיחה ביותר. עיקר הפעילות הדלקתית היא בחלק הקדמי של גלגל העין-הלשכה הקדמית.(מבנה העין ).אובאיטיס קדמית קרויה גם אירידוציקליטיס. אובאיטיס קדמית לרוב מתבטאת בכאב, רגישות לאור, אודם וירידה בראייה .

אבחנה וטיפול

האבחנה של אובאיטיס מבוססת על ההיסטוריה הרפואית של החולה והממצאים בבדיקה. בהתאם לכך נעשה בירור מעבדתי מכוון, הכולל לרוב בדיקות דם, צילום חזה, תבחין עורי הקרוי protein derivative skin test (PPD)- והמסייע באבחנה של שחפת וסרקואידוסיס.