דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סוגי האובאיטיס

נהוג לחלק את האוביאיטיס לקבוצות לפי החלק של העין שבו מרוכזת הדלקת.

1. אובאיטיס קדמית - היא השכיחה ביותר. עיקר הפעילות הדלקתית היא בחלק הקדמי של גלגל העין-הלשכה הקדמית.(מבנה העין ).אובאיטיס קדמית קרויה גם אירידוציקליטיס. אובאיטיס קדמית לרוב מתבטאת בכאב, רגישות לאור, אודם וירידה בראייה .

הסיכוי לחזרה בשנה הראשונה לאחר התקף ראשון הוא 24%. באובאיטיס קדמית מופיעים לעיתים הידבקויות של האישון לעדשת העין דבר שיכול לגרום לעיוות האישון.

הגורמים לאובאיטיס קדמית הם רבים. הסיבה השכיחה ביותר היא אידיופטית (כלומר-מגורם לא ידוע) ומהווה כ-40% מהמקרים. הסיבה השנייה בשכיחותה היא מקרים הקשורים למחלות פרקים –ובעיקר אלו השייכות לקבוצה הקרויה ספונדילוארטרופטיות אלו הן קבוצת מחלות דלקתיות כרוניות הפוגעות במפרקים (ארתריטיס) ובעיקר במפרקי עמוד השדרה והמפרקים באגן. בנוסף יתכנו ביטויים בעיניים, עור ,בלב ובריאות ואברים אחרים בגוף. חלק גדול מהחולים נושאים את הסמן הגנטי הקרוי HLA B 27 .הסמן הגנטי HLA B 27 יכל להמצא גם באנשים בריאים ,אך שכיח הרבה יותר בסובלים מספונדילוארטרופטיות. בנוסף לכך, HLA B 27 קיים בעד מחצית מהחולים עם אובאיטיס קדמית חריפה-גם אם אין להם כל מחלת פרקים. האופייני לאובאיטיס בחולים הנושאים את הסמן הגנטי HLA B 27 הוא התקפים חוזרים של אובאיטיס קדמית חריפה, שיכולה לערב כל פעם עין אחרת.

סיבה נוספת לאובאיטיס קדמית הינה זיהומים, וזה כולל וירוסים מקבוצת ההרפס.גורמים זיהומיים נוספים, נדירים בעולם המערבי אך חשובים הם שחפת וסיפיליס (עגבת). קבוצה נוספת, נדירה של גורמים לאובאיטיס היא אובאיטיס משנית לתרופות המשמשות לטיפול באוסטאופורוסיס והשייכות לקבוצה הקרויה ביפוספונטים .לקבוצה זו שייכות התרופות פוסלן אקטונל ואקלסטה. יש להדגיש שזה סיבוך נדיר מאוד של התרופה, אך חשוב לזיהוי מפני שבמקרים אלו האובאיטיס נרפאת עם הפסקת השימוש בתרופה.

אובאיטיס קדמית בילדים- גם ילדים יכולים לחלות באובאיטיס, כאשר הסיבה השכיחה ביותר היא מחלת פרקים הקרויה JIA- juvenile idiopathic arthritis ,השכיחה יותר בבנות.


2. אוביאיטיס אמצעית –Intermediate Uveitis: בצורה זו של דלקת הענבייה, התגובה הדלקתית מתרכזת בעיקר בזגוגית .לעיתים קרובות היא מערבת גם את הרשתית ההיקפית. מחלה זו מתאפיינת במהלך כרוני ממושך, לעתים לאורך שנים. היא בדרך כלל דו –צדדית ומתבטאת בטשטוש ראייה קל או "ראיית זבובים". האופייני לאובאיטיס אמצעית היא דלקת בזגוגית-Vitritis ,המתבטאת בתאים ועכירויות בזגוגית . הסיבה העיקרית לירידה בראייה היא בצקת במרכז הראייה-בצקת מקולרית.

הגורמים לאובאיטיס אמצעית כוללים זיהומים כגון מטפיל הקרוי טוקסוקארה (נדיר בארץ) , מחלת שריטת החתול,מחלות אוטואימוניות כאשר השכיחה היא מחלת הסרקואידוסיס. מחלה נדירה אך חשובה והיא לימפומה תוך-עינית שלעיתים מחקה אובאיטיס. המדובר בגידול ממאיר מסוג לימפומה של מערכת העצבים המרכזית המחלה אופיינית לגיל המבוגר יחסית. במקרים החשודים מבצעים לצורך האבחנה בדיקת MRI, ניקור מותני, ולוקחים דגימה מזגוגית העין.

כאשר הגורם לאובאיטיס האמצעית אינו ידוע והיא מוגדרת כאידיופטית-מכנים את המחלה Pars Planitis.


3. אובאיטיס אחורית - היא אובאיטיס המתרכזת בחלק האחורי של גלגל העין-הדמית והרשתית. סוג זה של אובאיטיס בדרך כלל קשה יותר ודורש טיפול אינטנסיבי. אחד הגורמים השכיחים לאובאיטיס אחורית הוא זהום על ידי פרזיט הקרוי Toxoplasma gondii ,והמחלה קרויה טוקסופלסמוסיס. ההדבקה בטוקסופלסמה יכולה להיות נרכשת או מולדת. למחלה יש נטייה לחזרה. הטיפול הוא בתכשירים אנטיביוטיים משולבים עם סטרואידים.

 

4. פנאובאיטיס - היא דלקת ענבית בה כל חלקי העין מעורבים. לרוב מדובר בדלקות קשות ומסכנות ראייה.הגורמים ,כמו בסוגי האובאיטיס הקודמים, יכולים להיות זהומיים, מחלות אוטו-אימוניות שונות ועוד. גם כאן לעיתים לא מוצאים את הגורם למרות בירור אינטנסיבי.